A Mandinernek adott interjúban, mintegy mellékesen jelentette be Lázár János, hogy hét év után véget ér a Modern Városok Program. A miniszter azt mondta, hogy
„eltelt hét év, érdemes összegezni. Ami ennyi idő alatt sem tudott elindulni, annak már nem sok legitimitása lehet.”
A Modern Városok Program az Orbán-kormány nagy dobása volt 2015-2017 között, amikor Orbán Viktor az összes megyei jogú várost végigturnézta, és személyesen írta alá a megegyezéseket arról, hogy melyik városban mit fognak fejleszteni a következő években.
A Szabad Európa most összegezte, hogy mely megyei jogú városban hány projekt valósult meg, a kirajzolódó kép pedig mind Győr, mind Szombathely esetében eléggé lesújtó. Országosan egyébként egy várost találtak, ahol minden ígéret megvalósult (Nyíregyháza), és számos olyan van, ahol a projektek többsége még folyamatban van, de már elkezdték megvalósítani.
Győrben a megígért projektek 65, Szombathelyen 60, Egerben pedig 25 százaléka nem valósult meg,
amivel Győr országosan dobogós Salgótarján és Szekszárd mögött. De hogy jutottunk ide?
Győrben a mentőállomás, egy túlárazott strand és egy városon kívüli bicikliút épült meg
Győrben járt utoljára Orbán Viktor aláírni, és egy nem túl izgalmas csomagot sikerült összeállítania a Borkai-féle városvezetésnek, de azt legalább 130 milliárd forint értékben. Ebben benne volt például a színház felújítása, az új híd a Mosoni-Dunán, a strand megújítása, egy sporthotel kialakítása, az intermodális csomópont kialakítása, a mentőállomás megépítése, a kórházi parkolólemez, illetve az állatkert és az egyetem fejlesztése.
Ezeknek a tervezése meg is kezdődött, és több projekt meg is valósult, vagy hamarosan elkészül: ilyenek az állatkerti fejlesztések és a mentőállomás, a kórházi parkolólemez, valamint pluszprojektként a Pannonhalmát Győrrel összekötő bicikliút, ami szintén Győr kontójára épült. És persze ilyen a legnagyobb megvalósuló projekt, az immár 23-24 milliárd forintba kerülő vízi élménypark felépítése az egykori strand helyén.
Az új polgármester, Dézsi Csaba András azonban elkaszálta a színház felújítását és a sporthotelt – mindkét tervet módosítani akarta, de nem sikerült –,
de nem lett semmi az intermodális csomópontból és az új hídból sem. Előbbinél a terveket sem mutatták be (jobb ötlete támadt itt is a polgármesternek, miszerint vigyék le a föld alá a vasutat, de később ezt elvetették), utóbbinál a pénz fogyott el a választás után. A legfájóbb ezek közül talán a színház felújítása, hiszen annak tervezésére 2 milliárd forintot már el is költött a város, aztán a polgármester lefújta az egészet azzal a felütéssel, hogy a régi színházépületet ő inkább elbontaná. A helyette megálmodott, 600 milliárdos kulturális negyedről a polgármester nem akar ugyan lemondani, de a kormány is irreálisnak találja a tervet.
Győrben tehát leginkább az új polgármester tevékenysége miatt maradtak el azok a projektek, amelyekről a szintén fideszes Borkai korábban megállapodott. Helyettük a legutóbbi fejlemény, hogy a Radó-szigeti csónakház felújítása – amelynek engedélyeztetése évek óta húzódik, pedig tervekkel együtt vette a város az épületet – is bekerült a Modern Városok Programba, ez lesz tehát az utolsó pár milliárd, amit a város kihúz a történetből: elmaradt hídépítés, intermodális csomópont és színházfelújítás mellé sovány vigasz.
Szombathelyre ömlöttek a milliárdok, focipályák épültek belőle
2015-ben maga Orbán Viktor látogatott el Szombathelyre, hogy az akkori polgármesterrel, Puskás Tivadarral (Fidesz-KDNP) közösen bejelentsék a Modern Városok Programban mi mindent fognak megépíteni.
A program legnagyobb szombathelyi nyertese a foci lett.
6 milliárd forintból ugyanis elkészült az Illés Labdarúgó Akadémiának otthont adó Nyugat-Magyarországi Labdarúgó Utánpótlás Centrum. Ehhez kapcsolódóan pedig megépült a dozmati víztározó is, erre 2 milliárd forint ment el.
4 milliárd 500 millió forintot kapott Király Gábor a sportlétesítménye bővítésére.
Bár az ígéretek között szerepelt a városi uszoda fejlesztésére is jut pénz, családi wellness részleg és szaunavilág szerepelt a tervek között, ez végül nem valósult meg. Erre 2 milliárd 600 millió forint volt az ígéret.
Két kulturális beruházás került még fel a megvalósultak listájára.
A Képtár felújítására 1 milliárd 400 millió forint jutott. Schrammel Imre keramikus hagyatékát bemutató gyűjteménynek helyet adó Éva Malom pedig 280 millió forintból lett ráncba szedve.
Igaz nem épületfelújítás, de ebben a csomagban kapott a város 800 millió forintot a Szent Márton év megünneplésére. Ebből többek között hőlégballon versenyre is futotta.
Ezzel végéhez is értünk a megvalósult és meghirdetett projektek listájának.
Amiről még szó volt, de végül nem lett belőle semmi:
- önkormányzati lakások építése,
- Gothard-kastély felújítása,
- városrehabilitációs fejlesztés (erre 5 milliárd forintot kapott volna a Szombathely),
- intermodális csomópont,
- Szombathely és Kőszeg között 2x2 sávos gyorsforgalmi út,
- az M86-os várost elkerülő új 2x2 sávos szakasza,
- a Megyeháza felújítása.