Mint arról többször írtunk itt az Ugytudjuk.hun: minden civil összefogás fontos dolog, rendre be is szoktunk számolni ezekről, ha eljut hozzánk a híre. Az elmúlt egy évben messze a szentivániak Ipari Park-bővítés, illetve lehetséges akkumultorgyár elleni tiltakozása volt a leghangosabb; de volt számos kisebb-nagyobb ügy, ahol elindult valamiféle összefogás.
Ilyesmi nyomait láthatjuk most Marcalvárosban, az Ikva utca templom felőli végén, ahol a Penny mögött három lépcsőház ajtaján a következő tájékoztatást láthatjuk kifüggesztve:
Az ügy első ránézésre talán leginkább arra az esetre emlékeztet, amikor pár éve a Kardirex elég jó áron megvásárolt egy részt a várostól Táncsics utcai házsor mögötti zöldterületből, hogy ott parkolót alakítson ki magának, hiszen itt is egy parkról van szó, amiből valami más lesz – a párhuzamok azonban itt nagyjából véget is érnek.
Az Ikva utcai tízemeletesek tövében ugyanis közösségi kert épülne, és a területet sem vette meg senki „olcsóért” a várostól, hanem a Győr-Szol adott rá terülelhasználati engedélyt,
tehát hasonlóképp fog működni, ahogy a panelházak előtt szorgos kezek gondozzák a szebbnél szebb virágoskerteket Marcalváros mindkét felén. Magyarán szólva nem valami murvás parkolót kell majd nézegetni a Penny mögötti – egyébként kissé parlagon hagyott – területen, hanem azt, hogy emberek mondjuk paradicsomot termesztenek egy városi közterületen.
A projektet megálmodó Székely Szilda, a tér szélén lévő BioMio boltvezetője szerint ezzel revitalizálni lehetne egy elhanyagolt lakótelepi közterületet, de a lakóközösség egy része mindeközben azt sérelmezi, hogy nem kérdezte meg a dologról őket senki, és egyéb kifogásaik is vannak. Szerencsére úgy tűnik, hogy párbeszéd alakul ki a témában, de mielőtt előreszaladnánk...
Mi az a közösségi kert?
Az ilyen cikkekben általában vagy valami nyugati példával kell jönni, vagy jobb esetben Budapesttel, de az a helyzet, hogy közösségi kert már Győrben is van, jelesül Ménfőcsanakon, ahol az Ikva utcai projektben tanácsadóként szintén részt vevő Koncz Nóra egyesülete, a Muszáj hívott életre. Koncz Nóra szerint – akit épp a BioMio üzletben/kávézóban csíptünk el – a ménfőcsanaki tapasztaltok nagyon jók.
Bár ott is volt némi kezdeti ellenérzés, mindent sikerült elsimítani a szomszédokkal, és mára kifejezetten jó a kapcsolat a közösségi kert gondozói, illetve a környék lakói között.
Most már illene elárulnunk, mi az a közösségi kert – és a ménfőcsanaki talán egy kissé kevésbé „szexi” példa, hiszen a környék egyébként is kertváros. A sokszor megidézett közösségi kertek ugyanis éppen ilyen, az Ikva utcai környezethez hasonló helyeken jönnek létre, ahol alapvetően tájidegennek tűnik, hogy a veteményest kapálgassa valaki. Mégis: foghíjtelkeken, tízemeletesek tövében világszerte virágzik a kertészkedés, ahol az adott területen több parcellán többen gazdálkodnak miniben. A kert általában ingyenesen, vagy minimális tagdíjjal működik, például a vízdíjat dobják szét a kertészkedők.
Tartozik a kerthez gyakran valamiféle közösségi tér, ha a hely megengedi, akkor egy tűrakóhely – Ménfőcsanakon van, az Ikva utcában az nem lesz. Velejárója a dolognak, hogy muszáj adni kicsit a védelemre, így valóban, itt az Ikva utcában is kerítést terveznek a kert köré, de a közösségi tér itt a kerítésen kívül lenne, teljesen nyitottan bárki számára, aki a környéken lakik vagy jár.
A lényeg tehát az, hogy azok is tudjanak kertészkedni, zöldséget, gyümölcsöt termelni, akiknek nincs erre hely, mivel nem kertes házban laknak.
Itt van egyébként egy lista a magyarországi közösségi kertekről.
És mi ezzel a baj?
Ahogy azt már említettük, a helyiek közül sokan nincsenek elájulva az ötlettől, aláírásgyűjtés is indult. Az egyik téma örökzöld: a parkolás kérdése, ami szerintük már most is szűkös, és ha jönne plusz 17-20 autó – kb. ennyi parcella lenne a közösségi kertben –, az már nem tudna hova megállni. A projekt megálmodói azonban éppen azt hangsúlyozzák, hogy azért is ide tervezték a kertet, mert kifejezetten jól megközelíthető tömegközlekedéssel és kerékpárral. Azt persze nehéz előre megállapítani, hogy ki mivel járna ide.
A fent idézett plakát emellett leginkább azt sérelmezi, hogy „idegenek” jönnének, valamint valamiféle jobban körül nem határolt „higiéniai veszélyről” is írt.
Erre a szervezők azt mondják: a BioMio fog felelni a hely rendbentartásáért és a szemét összeszedéséért is. Vizet egyébként vagy valmelyik aknából, vagy a tűzcsapból kapnak majd, ezt még intézik a Pannon-Vízzel, és ennek az ára lesz szétdobva a tagok között. A két szervező azt is elmondta, hogy jelenleg úgy tervezik, hogy ha van jelentezőa kertre néző lakások lakói közül, ők prioritást élveznek majd, tehát jó eséllyel juthatnak parcellához – ez máris semlegesíti az idegenes érvelést, csak vállalkozókedvű kertészek kellenek hozzá a házakból.
A lakók legnagyobb sérelme azonban úgy tűnik az, hogy nem nagyon kaptak tájékoztatást erről a dologról, kissé hidegzuhanyként érte őket a hír, és nem is nagyon tudják pontosan, hogy miről van szó – árulkodik erről kicsit talán a „higiéniai veszély” megjelenése is az ellenérvek között.
Szerencsére ezt a legkönnyebb orvosolni: a szervezők csütörtök estére fórumot hirdettek, amelyet este hatkor a tér a BioMio előtti részén fogják megtartani.
Itt aztán mindent meg lehet kérdezni, és remélhetőleg minden kedély lenyugszik.