Pintér-Péntek Imrét, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kamara elnökét a közelmúltban Dézsi Csaba András polgármester fogadta hivatalában, ahol a január 1-el hatályba lépett építményadó jelentős megemeléséről szóló önkormányzati rendeletről tárgyaltak.
A találkozóra azért került sor, mert a kamara korábban jelezte: a győri építményadó mértékének drasztikus, mintegy 120 százalékos növelését elfogadhatatlannak tartja.
A konstruktív megbeszélésen részt vett Kalmárné Dr. Hollósi Erika kamarai titkár, Molnár Albert győri térségi elnök, Miklósy Lajos vállalkozó valamint Szeles Szabolcs és Radnóti Ákos alpolgármesterek és Nagyné Novy Lilla gazdálkodási főosztályvezető is.
A találkozóval kapcsolatban a kamara a közleményben Pintér-Péntek Imrét kérdezte. A kamarai elnök elmondta: kétségkívül az önkormányzatnak is vannak méltányolható szempontjai, a pénzügyi, gazdasági környezet számukra sem kedvező, felemlegették, hogy a covid alatt milyen segítséget nyújtottak a vállalkozóknak, valamint hogy szolidaritási hozzájárulásként Győrnek 9,5 milliárd forintot kell befizetnie.
„Szeles Szabolcs alpolgármester hozzátette: az építményadónak csak mintegy két százalékát fizetik a mikro- és kisvállalkozások, az adónemből bejövő összeg döntő része jellemzően a nagyvállalatoktól érkezik. Igaz, a szociálisan vagy gazdaságilag nehéz helyzetben lévő vállalkozások kérvényezhetik az első részlet fizetési halasztását, de ennek külön eljárás díja van amit az adott helyzetben a kérvényezőnek mérlegelnie kell” – mondta Pintér-Péntek. Az elnök kifejtette: kamarai küldöttség elsődleges célja az volt, hogy olyan kompromisszumos megoldást keressünk, amely mindkét fél számára elfogadható.
A kamara az építményadó második részlet fizetése kapcsán tesz megoldási javaslatot: vállalták egy konkrét javaslatcsomag kidolgozását, mely lehetővé teszi, hogy az energetikai beruházásokat, illetve béremelést végrehajtó helyi vállalkozások pályázati keretek között kérhessék az építményadó-növekmény egy részét.
A kamarai elnök végül leírta: egyetértettek abban, hogy a magas energiaárak, az elszabadult infláció, a kedvezőtlen forintárfolyam miatt nehéz helyzetbe került helyi gazdasági szereplők támogatása – a hatályos jogi keretrendszeren belül – az önkormányzatnak is érdeke.