2023 január elsejétől életbe lépett a még 2020 végén elfogadott, de akkor a covid miatt kormányzati döntéssel elkaszált jogszabály, amely alapján
több mint duplájára emelkedett Győrben az építményadó mértéke: 900 forintról 2000 forintra nőtt a négyzetméterenkénti összeg.
Az adót az üzleti célra használt ingatlanok után kell fizetni.
Mint arra olvasóink emlékezhetnek Dézsi Csaba András még polgármesterjelöltként nyúlt először az építményadóhoz, képviselőként jegyzett javaslata nyomán az időközi polgármesterválasztási kampányban eltörölték az építményadót a garázsokra és hétvégi házakra.
Másodszor már polgármesterként 2020 végén akart a polgármester hozzányúlni az adóhoz, egészen pontosan a duplájára akarta emelni azt, de a kormány éppen akkor jött elő azzal az ötletével, hogy megtiltja a covid-válság közepén az önkormányzatoknak az adóemelést, így az adóemelés mind 2021-ben, mind 2022-ben elmaradt. 2022 közepétől azonban feloldotta a díj- és adóemelési korlátozásokat a kormány.
Ennek következtében tavaly nyáron Győr városvezetése is mindent megemelt, amit lehetett, nőtt a parkolójegyek ára, a parkolóbérletek ára, a közterület-foglalás díja, a temetői díjak, az anyakönyvvezetési díjak, illetve nőttek az önkormányzati bérlakások bérleti díjai is, miközben a közös költség egy részét is áthárították az önkormányzati bérlakásban lakókra.
Adót emelni azonban év közben nem nagyon lehet, így az eredeti, 2020-as módosítás idén januárban lépett életbe, amelyről most kaptak tájékoztatást az adóval terhelt ingatlant működtető cégek.
A 2023-as győri költségvetés 8 milliárd forint bevétellel számol ebből az adónemből, ami a tavalyi 3,7 milliárdhoz képest kétszeres emelkedés.
Az inflációs válság közepén várható, hogy az érintett cégek, üzletek a költségnövekedést beépítik majd az áraikba.