„Megállapítom, hogy az ülésen tizenegy képviselő, a képviselők több mint fele jelent meg, a testület tehát határozatképes” – ezekkel a szavakkal nyitotta meg november 29-én Dézsi Csaba András győri polgármester az éves közmeghallgatást. A városháza ugyan nem közölte – és lapunknak sem adta ki egyelőre – a teljes ülésről készített felvételt, de ez még az általunk indított élő közvetítésen is jól hallatszik a felvétel negyedik percétől.
Ez a polgármesteri állítás azonban tévedés volt, ugyanis a győri közgyűlésben huszonkét képviselő van – ha tehát tizenegyen voltak jelen az ülés elején, akkor nem igaz, hogy a képviselők több mint fele jelent meg.
Ezen az oldalon bárki összeszámolhatja a képviselőket. A vonatkozó törvény szerint a képviselőtestület akkor határozatképes, ha az ülésen az önkormányzati képviselőknek több mint a fele jelen van, a határozatképességet pedig folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
A határozatképtelenség kapcsán a győri önkormányzat Szolgálati és Működési Szabályzata (SZMSZ) azt mondja ki: „határozatképtelenség esetén a polgármester az ülés folytatását elnapolja, vagy az ülést bezárja”. Ez azonban nem történt meg, az ülés tovább folyt, másfél óra telt el belőle, mire egy újabb képviselő csatlakozott Szabó Jenő (Fidesz-KDNP) személyében.
Ha tehát igaz volt a kezdeti polgármesteri megállapítás, akkor másfél óráig gyakorlatilag jogszerűtlenül folyt a közmeghallgatás,
aminek a rendes felvételét egyébként nem igazán szeretné közzétenni az önkormányzat, pedig tavaly élőben közvetítették azt.
Kérdéseinkkel megkerestük Nagyné dr. László Edit győri jegyzőt.
Nyitókép: Kósa Roland