108-szoros magyar válogatott labdarúgó, Szombathely díszpolgára. Ő Király Gábor, aki pályafutása során volt a Szombathelyi Haladás, a Hertha BSC, a Crystal Palace, a West Ham, az Aston Villa, a Burnley, a Leverkusen, az 1860 München és a Fulham játékosa is. Sportolói nagyságát egy pillanatig sem vitatjuk.
2003-ban hozta létre Szombathelyen, azon belül is Újperinten a Király Sportcentrumot.
2018-ban készült el az “újkori” sportcentrum első épülete, a “B” jelű egység. Ennek megnyitóján mi is ott voltunk. Az épület és a hozzá tartozó labdarúgó pálya összesen 1 milliárd forintba került. Azt pedig még maga a névadó és üzemeltető Király Gábor nyilatkozta nekünk az átadón, hogy fele-fele arányban osztoztak a költségeken a magyar állammal.
2019 novemberében aztán a Magyar Közlöny hasábjain jelent meg, hogy a magyar állam újabb adóforintokkal járul hozzá a sportcentrum fejlesztéséhez. Összesen
4 milliárd 505 millió 212 ezer 585 forintot jelölt meg Orbán Viktor támogatásként.
A megújuló sportlétesítmény elsősorban a Király Szabadidősport Egyesület utánpótlás nevelési feladatainak ellátását szolgálja, ezáltal a magyar futball számára képez minőségi labdarúgókat. Ezen kívül más egyesületeknek is helyet ad (Viktória Fc, Grundball PFC stb.), továbbá a nemzetközi női utánpótlás UEFA selejtezők, nemzetközi felkészülési mérkőzések, edzőtáborozás, labdarúgás-specifikus oktatások szervezése, vállalati sport- és családi napok, képzések, csapatösszetartó tréningek, gyermektáboroztatás helyszínéül is szolgál. A támogatás legfőbb felhasználási területe tehát az utánpótlás nevelés és az amatőr sport számára megfelelő infrastruktúra biztosítása - ezt Rétvári Bence, a korábban még létező EMMI államtitkára írta Ungár Péter (LMP) országgyűlési képviselő számára, egy írásban feltett kérdésre.
Ekkor Szombathelyen már két létesítmény épült meg, ahol labdarúgás utánpótlás nevelés folyt. A 15 milliárd 600 fortinyi közpénzből felhúzott Haladás Sportkomplexum, amit 2017-ben adtak át, és 2019 nyarán kezdték építeni, szintén állami beruházásként, tehát szintén adóforintokból a 6 milliárdos Nyugat-Magyarországi Utánpótlás Nevelési Centrumot, amit aztán az Illés Labdarúgó Akadémia kapott üzemeltetésbe.
Többen csodálkoztak akkor, amikor Király Gábor a semmiből kapott 4 milliárd 500 millió forintot Sportcentrum fejlesztésre. Pedig erről Orbán Viktor 2015 novemberében egy Szombathelyen tartott sajtótájékoztatón már beszélt. Ekkor ismertette ugyanis azokat a beruházásokat, amiket a Modern Városok Programban meg kívántak valósítani a vasi megyeszékhelyen.
A szombathely.hu tudósítása így számolt be erről:
Sportfejlesztések is lesznek: kormányzati pénzből fejlesztik az Illés Akadémiát, a Király Sportcentrumot és a Fedett Uszoda harmadik ütemének megépítéséhez 2,6 milliárd forintos támogatást ad a városnak a kormány.
Az talán senkit nem lep meg, hogy míg előző kettő igen, addig a harmadik, az uszodafejlesztés nem valósult meg, pedig a mostani számokat ismerve ez volt a legolcsóbb mindhárom közül.
Ajándék a várostól
A Wikipedia adatai szerint a Sportcentrum 45 ezer négyzetméteren terül el. Ebből 19 ezer négyzetmétert a szombathelyi önkormányzat ajándékozással adott át Király Gábornak. A szerződést 2008-ban írták alá a felek. Bár a terület (amelynek ajándékozásával kapcsolatban sem a bizottsági ülésen sem pedig a közgyűlésen egyetlen szó vita sem esett) ingyen került át, a megajándékozott vállalta azt, hogy a keletkezett ÁFA összeget, ami 1 millió 538 ezer 960 forint volt, kifizeti.
A Szabadidősport Egyesület célja a terjeszkedés volt. Ehhez pedig a temető területéből kanyarítottak ki egy jókora szeletet. Az ajándékozással kötelezettséget is vállalt Király. A szerződés (A szerződés ide kattintva érhető el.) szerint díjmentesen biztosítja a sportlétesítmény:
• általános iskolák, diáksport szövetség által hivatalosan kiírt általános és középiskolás bajnokságok számára előre egyeztetett időpontban használatot,
• évente egy alkalommal SZMJV Önkormányzatának rendezvény lebonyolítására helyszínt,
• „Tárt kapus program” keretében április 15. – október 15. között szombatonként 09.00-15.00 óráig kispályás labdarúgás salakos- és bitumenes pályán, teke, tenisz sportágakban a szombathelyi lakosok díjmentesen sportolhatnak.
A szerződésben időintervallum nem volt megjelölve, vagyis a kötelezettségvállalás örökre szólt.
A szerződés 9-es pontja szerint, amennyiben a vállalt kötelezettségnek az ajándékozott nem tesz eleget, úgy az önkormányzat kezdeményezheti a terület visszavételét.
Ez a későbbiekben még fontos lesz.
Virágboltos építette fel az egész komplexumot
Közérdekű adatigényléssel fordultunk a sportcentrumot fenntartó Király Sportegyesülethez. A jogi személy egy és ugyanaz, mint, aki a kormánytámogatást kapta, csak közben nevet változtatott, így lett a Király Szabadidősport Egyesületből, Király Sportegyesület.
Az egyesület profilja is változott időközben, kikerült a nevéből a "szabadidő" szó, és a fókusz a labdarúgásra került, ezen belül is az utánpótlásnevelésen van a hangsúly - szerepelt indoklásként egyik az egyesület által az Ugytudjuknak küldött válaszlevélben.
A közérdekű adatigénylésünkből kiderült, hogy a beruházás során elköltött
nettó 3 milliárd 980 millió 673 ezer 889 forint kivétel nélkül a Veres és Társai Kereskedelmi és Vendéglátó Kft.-nél landolt.
A cég nyerte el ugyanis az összes kiírt közbeszerzést.
A szombathelyiek jól ismerik a Kft. által működtetett virágboltokat a belvárosban. Egy üzletük a Fő téren, egy pedig a Kőszegi utcában található. De további virágboltjuk van a Körmendi úti Intersparban és Kőszegen is.
A közbeszerzésekben Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Kft-ként szerepel. Csakhogy az Opten adatai szerint az "építőipari" szó sosem szerepelt a cég nevében. Ami további érdekesség az az, hogy a kft. éttermi, mozgó vendéglátás főtevékenységre van bejegyezve. Ezzel kapcsoltban kérdést küldtünk a cégnek, de választ egyelőre nem kaptunk.
A közbeszerzések sora így alakult (az összegek nettó értékben szerepelnek):
KIRÁLY Sportegy. fejl. II. ütem előkészítő munkái
Etalon Zala Építőipari és Kereskedelmi Kft: 299 millió 844 ezer 874 forint
NYERTES - Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaság: 298 millió 58 ezer 469 forint
Király SEK fejlesztés II. ütem – A és C épület
Etalon Zala Építőipari és Kereskedelmi Kft: 299 millió 881 ezer 199 forint
NYERTES - Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaság: 298 millió 669 ezer 822 forint.
Király SEK fejlesztés – C épület, műfüves pálya
NYERTES - Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaság: 1 milliárd 380 millió 635 ezer 437 forint.
Király SEK fejlesztés – "A" épület kivitelezés
NYERTES - Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaság: 1 milliárd 157 millió 887 ezer 981 forint
Király SEK fejlesztés –További kivitelezési munkák
NYERTES - Veres és Társai Kereskedelmi, Vendéglátó és Építőipari Korlátolt Felelősségű Társaság: 243 millió 987 ezer 801 forint + 601 millió 434 ezer 379 forint.
Összesen 5 részre bontva írták ki a fejlesztés közbeszerzéseit. Mindössze az első két alkalommal volt vetélytársa a Veres és Társainak. Az utolsó három kiíráson már versenytárs nélkül indultak el.
A Sportegyesület által küldött válaszban egyébként szerepel az is, hogy:
A támogatási szerződés szerinti teljes beruházást érintő beszámoló még nem került elfogadásra. A záró beszámoló elfogadását követően hivatalossá válik a teljes tételes lista, melyet az adatigénylés fenntartása esetén rendelkezésre bocsátunk.
De, hogyan kerül egy virágbolt egy 4,5 milliárdos beruházás közelébe?
Ezt szerettük volna megtudni Vereséktől. Emailben kerestük őket, hogy a 2019-ben kiírt első közbeszerzés - amely az előkészítésre vonatkozott - előtt milyen referenciáik, milyen tapasztalataik voltak az építőiparban. Arra is rákérdeztünk, hogy mi a nyilvántartásban és a közbeszerzésben szereplő név különbségnek az oka, de választ eddig nem kaptunk.
A közbeszerzési anyagokban az látszik, hogy a cég minden egyes munkánál alvállalkozókat jelölt meg. Többek között a Vasi Opus Kft., a Bau-Kvilm Kft., a Vasi Tető Profil Kft., a Vasi Building Kft., a Ba-Lux 2007 Kft., a Joó Mester Kft., a Rom-Duo Kft., a Pori Metal Kft. dolgozott alájuk a munkák során.
A Veres és Társaival, mint építőipari kivitelező céggel előtte és azóta sem találkozunk sajtóeseményeken.
Teljesíthetetlen kötelezettségek
Ahogy azt fentebb írtuk, a 2008-as ajándékozáskor az akkor még Szabadidősport Egyesület, és annak képviselője Király Gábor kötelezettséget vállalt a területért cserébe. Ilyen volt többek között az is, hogy tavasztól őszig szombatonként a szombathelyi lakosok ingyen használhatják a bitumenes és salakos focipályákat, a teniszpályát és a tekepályát.
Csakhogy már ezeknek a pályáknak a nagy részét megszüntették. Ez derül ki abból a válaszból, amit az egyesületnek elküldött kérdésre kaptunk.
Jelenleg van-e a Sportlétesítmény területén kispályás labdarúgó salakos és bitumenes pálya, teke, és teniszpálya?
Egyesületünk Király Szabadidősport Egyesületként alakult, ennek megfelelően történt akkoriban az infrastruktúra megtervezése is, ezért volt, tenisz, salakos foci és tekepálya is. Ezek a pályák 2016-17-ben megszűntek - ezzel egyidejűleg nőtt a futballpályák száma - és az egyesület profilja is változott időközben, kikerült a nevéből a "szabadidő" szó, és a fókusz a labdarúgásra került, ezen belül is az utánpótlásnevelésen van a hangsúly.
A betonos kosárlabda pályánk - az úgynevezett „Dühöngő" - nem sokkal ezelőttig üzemelt, magmaradt, nyitvatartási időben bárki (külsős, nem egyesületi sportoló) számára is térítésmentesen rendelkezésre állt.
A közelmúltban azonban építési terület lett ez a rész is, így jelenleg nem üzemel, de a beruházás végeztével eredeti funkcióját megtartva tervezzük újra nyitni.
Vagyis az tűnik ki, hogy az egyesület nem tudja teljesíteni a vállalt kötelezettségeket.
A kormánynál, egészen pontosan a projektért felelős Honvédelmi Minisztériumnál érdeklődtünk, hogy tisztában volt-e vele a pénz megítélésekor Orbán Viktor miniszterelnök, hogy egy kötelezettséggel terhelt területen megvalósítandó építkezés finanszíroznak meg? Valamint, hogy nyomon követték-e, hogy a beruházás megvalósításakor a terület ajándékozásakor keletkezett kötelezettségnek továbbra is eleget tudjon tenni a terület tulajdonosa? Egyelőre nem kaptunk választ a tárcától.
A szombathelyi jegyzőnek is írtunk. Tőle azt kérdeztük, hogy a sportlétesítmény legutóbbi átépítésekor a szombathelyi önkormányzat kapott-e előzetes tájékoztatást, a beruházás részleteiről? A megajándékozott jelezte-e, hogy az általa vállalt kötelezettségeknek az építkezés ideje alatt és azt lezáróan eleget tud-e tenni? Az önkormányzat rendelkezik-e olyan ismeretekkel, hogy jelenleg a Sportlétesítmény rendelkezik-e kispályás bitumenes és salakos labdarúgó pályákkal, teke és teniszpályákkal? - ezeket a kérdéseket tettük fel a hivatalnak, ám választ még innen sem kaptunk. Amint kapunk új információkat, azt újabb cikkben fogjuk olvasóink elé tárni.