A legjobb lóverseny eredmények a derbyn születnek
A sportok világában az egyik első olyan sport, amire már fogadni is lehetett, egyértelműen a lóverseny volt. Magyarországon már a 19. század elején voltak versenyek, amelyekre fogadni is lehetett, de már az ókori Rómában rendeztek különféle lóversenyeket és futamokat, amelyekre, igaz más szisztémában mint napjainkban, de már fogadni is lehetett. A magyar lóversenyfogadás online formában zajlik már egy ideje leginkább, és bár vannak még mindig lehetőségek arra, hogy élőben fogadjunk a Kincsem Parkban vagy más versenyen a futamokra, a mobilok segítségével történő eseménykövetés és fogadás már régóta sokkal nagyobb részesedéssel bír, mint a hagyományos fogadás.
Magyarország vonatkozásában hagyományosan Budapest az a város, ahol versenyeket rendeznek, itt van a nemzeti lóverseny és itt rendezik a derbyt is. Ezt legutóbb Magyar Galopp Derby 2021 néven találhatták meg a szurkolók. A derby lóverseny eredmények azok, amelyekre nem csak a szakma és a vájtfülű szurkolók, de még az átlagos fogadók is felfigyelnek minden évben. A derby ugyanis az a verseny, amely az adott évben a legfontosabb és legnagyobb lóversenynek számít nem csak Magyarországon, de minden ország életében.
A magyar derbyk története
Magyarországon Magyar Derby néven fut már a sorozat már hosszú évek óta, a Magyar Galopp Derby 2021 pedig a legnépszerűbb fogadási események egyike volt. Legalábbis a magyar lóversenyfogadás online világában. Fontos tudni, hogy nem csak galoppban, de ügető szakágban is van derby, szóval erre azért érdemes figyelni. A galopp ugye az a verseny, amikor a ló szabadon, a zsokéval a hátán vágtázik. Az ügetőben pedig egy kis kocsi van bekötve a ló mögé és azon ül a zsoké. A sport alkalmazások világában természetesen mindkettő szakág eseményeit megtalálhatjuk.
Az első magyar derby galoppversenyeket a 20. század elejétől kezdve rendezik Magyarországon, szinte a kezdetektől kezdve a Kincsem Parkban. Kisebb nagyobb kihagyások után egyébként 2005-től már megszakítások nélkül a Kincsem Park rendezi a galopp és az ügető derbyket is. Mondhatni, hogy a galopp derby a nemzeti lóverseny, hiszen ez a hároméves lovak legerősebb mezőnyét produkáló versenye. Maga a futam egy 2400 méteres gyeppályás távon zajlik, és mindegyik ló pontosan ugyanakkora súlyt visz a hátán. A mének esetén ez 57 kg, míg a kancák esetén 55,5 kilogramm. Azért azt tudni kell, hogy már csak a sport alkalmazások segítségével történő fogadás miatt is, hogy a kancák nem igazán sűrűn tudnak nyerni a derby versenyek során. Harminc évente egyszer fordul elő, hogy egy kanca nyerjen az aktuális magyar derbyn.
Bár azért eddig csak a magyar derbyről volt szó, a lóverseny eredmények között kiemelkedő helyen van néhány más ország nemzeti versenye is. Így az 1780 óta megrendezésre kerülő epsoni derbynél nem nagyon van nagyon hírnévvel és népszerűséggel bíró lóverseny a világon. De szintén kifejezetten rangos versenynek számít
• a francia derby,
• a német derby vagy éppen
• az 1875-ös alapítású román derby.
Visszatérve a magyar derbyre, fontos kiemelni azt is, hogy mindössze 20 induló van a versenyen és ezek mindannyian kizárólag angol telivérek lehetnek. Ez nem azt jelenti, hogy Angliából kell közvetlenül érkezniük, de szerepelniük kell az angol Méneskönyvben.
Az időket a verseny során az 1960-es évek közepétől kezdve mérik, és az egyértelműen látható ezekből is, hogy a magyar lóverseny és tenyésztés jó irányban halad, hiszen évtizedek alapján négy másodpercnél is többet faragtak a legjobb időkből. Az első futamokon ugye csak magyar lovak indultak, ennek megfelelően csak magyar nyertesek voltak.
1953-ban volt egy csehszlovák győztes, illetve 1968-ban is nyert egy német ló, de igazán a 2000-es évektől kezdve vált nemzetközivé a verseny. Ekkor például a magyar derbyn 2004 és 2008 között csak német lovak és zsokéik tudtak nyerni.
A sorrendben 99., 2021-ben megrendezett magyar galopp derby győztese viszont magyar ló lett, Shy Boy személyében, aki Nagy Tamás kezei között nyerte meg a versenyt 2:27,9-es idővel, ami egy kitűnő időeredmény. Van olyan magyar ló is, amely a magyar derby megnyerése mellett külföldi versenyeket is meg tudott nyerni. Így például az 1966-os győztes, Nem Igaz képes volt az osztrák és a bajor derbyn is nyerni. Rengeteg egyéb érdekesség is van a magyar derby kapcsán, amitől ez minden évben kifejezetten érdekes verseny. Ahogy szakértőnk, Aladar Kollar is rámutat: “gondoljunk bele, volt olyan zsoké, aki 58 évesen volt képes egy ló nyergében diadalmaskodni a 2400 méteren. Apropó, 2400 méter. Ez a távolság azért kifejezetten jó, mert aki a helyszínen akarja követni az eseményeket, ő nagyon sok részét a versenynek közelről tudja nézni, például az indulás utáni métereket. „
A valaha volt leggyorsabb kört 2008-ban futotta Sunny Sam, 2:26,1 alatt teljesítette a távot. Manapság már 2:30 feletti időeredmény nem is nagyon elképzelhető, az elmúlt évtizedekben a lovaknak egyre jobb és jobb eredményre volt szükségük, hogy nyerjenek a végén. Vannak kifejezetten népszerű tenyésztők és apamének, így például Imperiálnak 8 később nyertes mént köszönhetünk. Ugyanígy, a dióspusztai tenyészetből 1932 és 1994 között 18 nyertes ló került ki. Összefoglalva tehát elmondható, hogy a magyar galopp derby a magyar lóversenyek egyik legnépszerűbbike, amely minden évben kifejezetten erős mezőnyt vonz. Azért is érdemes odafigyelni erre a versenyre, mert ebből válik láthatóvá, hogy mely lovak és mely tenyésztők fognak dominálni majd a következő években.
Plusz nagyszerű fogadási lehetőségeket is biztosít ez a futam, hiszen van néhány olyan tényező, amelyek segítségével egyértelműen azonosítható a lovak között az a néhány, amely tényleg esélyes a végén. Viszont manapság már nem nagyon vannak lefutott versenyek, elképzelhetetlen egy olyan derby, mint ami 1986-ban volt, amikor a Try Star 16 hosszal volt képes diadalmaskodni a végén egy megdöbbentő futam végén. De 1963-ban a legendás Imperiál is 10 hosszal diadalmaskodott. Ez a lóverseny annyira népszerű és izgalmas, hogy már csak könyvekben is érdemes utánajárni a történetének és a legjobb lovasoknak.
Szponzorált tartalmat olvastál.