5500 forintért nézhetjük meg elhunyt hozzátartozónkat a győri kórházban

Papp László Tamás 2022-08-25 07:05:00
Nem minden intézményben van így, ugyanis jelenleg nincs rá központi szabályozás, kell-e vagy sem ezért pénzt kérni, ezt helyileg döntik el.

Értesülésünk szerint a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban, ha egy hozzátartozó még a kórházból való elszállítás előtt látni akarja elhunyt rokona, családtagja holttestét, akkor ezért (az elhunyt testének megtekintéséért) 5500 forintot kell fizetnie. S ez alól csak a kórház dolgozói mentesülnek. Nem a holttest tárolásának, hűtésének költségéről van szó tehát, hanem az ott tárolt holttest megtekintéséről.

Az Ugytudjukhoz most futott be a megkeresés, illetve az információ, ami a cikkírónak is újdonság volt. Így az sem volt egyértelmű, mióta van ilyen díjfizetési kötelezettség. Szerencsére a családomban jó régen, a '90-es években, illetve a 2000-es évek elején történt utoljára kórházi haláleset Győrben. A megkérdezett rokonok emlékei szerint pedig akkor még nem volt ilyen.

Így hát feltettük kérdéseinket Dr. Jávor Lászlónak, a győri kórház főigazgatójának, aki válaszolt is azokra. Ezt lentebb közöljük.

Van-e ilyen díjfizetési kötelezettség, ha igen, mikortól?

Igen, van ilyen díjfizetési kötelezettség 2019. április 1. napjától kezdődően.

Mi indokolta ennek bevezetését?

Az elhunyt hozzátartozó megtekintésének megszervezése a vonatkozó jogszabályok szerint nem tartozik a közfinanszírozott tevékenységek körébe, így a feladat a boncmesterek munkakörében sem került nevesítésre. A boncmesterek – a hozzátartozók kérelme alapján – ezen tevékenység ellátása során a következő többletfeladatokat látják el: a megtekintés időpontjának előzetes egyeztetése, az elhunyt hűtőből történő kiemelése, a bemutatás érdekében az elhunytnak a kegyeleti szempontokra figyelemmel történő előkészítése, a bemutató helyiség megtekintésre történő berendezése, az elhunyt megtekintését követő intézkedések

– szól a válasz. További kérdéseink a részleteket is firtatták.

Hogyan számították ki a konkrét összeget?

Tekintettel az előző válaszban foglaltakra az összeg kiszámítására a tevékenység ellátására fordított időtartam, valamint a munkatársak illetményének megállapítására vonatkozó hatályos jogszabályi előírások alapján került sor.

Ezt a pénzt a kórház számlájára kell befizetni?

Igen, a díjtétel megtérítése az intézmény számlájára történő utalással történik.

Ha valaki nem tud vagy nem akar fizetni, ezek szerint nem láthatja elhunyt hozzátartozóját?

Az intézményben a fentiek alapján történik az elhunyt hozzátartozó bemutatása, valamint az alábbi megtekintési lehetőségek állnak rendelkezésre:

- Hagyományos módon (koporsós) történő temetésnél az elhunytat egy hozzátartozónak a koporsó lezárása előtt a temető ravatalozójában azonosítani szükséges, így ekkor lehetőség van megtekintésre.
- Hamvasztás útján történő temetésnél lehetőség van a hamvasztómesterrel időpontot egyeztetve a hamvasztóüzemben az elhunyt megtekintésére. Amikor a hamvasztómester a hamvasztáshoz előkészíti az elhunytat, akkor a megtekintés is megvalósulhat.

Ön szerint az egészségügyi, orvosi etikával összeegyeztethető az ilyenfajta pénzbeszedés?

A kérdés megítélése nem orvosetikai tárgykörbe tartozik

– válaszolta Dr. Jávor László.

Más intézmények gyakorlatát is próbáltuk megismerni.

Az egyik budapesti kórházban dolgozó forrásunk szerint az ő intézményükben nem kell fizetni a hozzátartozóknak azért, hogy megtekinthessék az elhunytat. Az évtizedek óta az egészségügyben dolgozó emberünk eléggé meglepődött a hír hallatán, mert ő egyetlen kórházban se tud ilyen gyakorlatról, ahol karrierje során megfordult.  

Információink szerint az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) egységes gyakorlatot szeretne kialakítani a kórházakban elhunytak holttestének láthatásával kapcsolatosan beszedhető térítési díjakkal összefüggésben. Jelenleg nincs kötelező központi szabályozás, a helyi intézmények maguk dönthetik el, kérnek-e pénzt ezért vagy sem. Forrásaink szerint

az Országos Kórházi Főigazgatóság nem tartja etikusnak,

hogy az elhunytak láthatásáért a kórházak pénzt kérjenek, így a megszületőben lévő szabályozás valószínűleg abba az irányba mutathat, hogy a jövőben nem lehet majd ilyen jogcímen térítési díjat felszámítani.

Címlapképünk illusztráció, forrás: Pixabay.

Szólj hozzá!

Győrben járt a japán nagykövet

Pintér Bence erősítené a távol-keleti ország és Győr kapcsolatát.

Sorsdöntő információkat ígér Hajtó Péter a győri zártkertekkel kapcsolatban!

A harmadik lakossági fórumra nagy durranással készül a képviselő. 

Ittasan ült autóba, majd árokba hajtott egy férfi Szombathelyen

Elaludt a volán mögött, eltilthatják a vezetéstől. 

Ma van a méhek világnapja

A szorgos rovarok nélkül elképzelhetetlen a Föld ökoszisztémája. 

Három Győr-Moson-Sopron megyei képviselőjelöltjét mutatta be a Demokratikus Koalíció

Komáromszky Attila, Orbán Adrien és Bacsikné Szigeti Gabriella méreti meg magát.

714 ezer 400 forint volt márciusban az átlagkereset

8,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az öntapadós etikett címkék világa – minden, amit tudni érdemes róluk

Az öntapadós etikett címkék mára szinte minden iparágban nélkülözhetetlenné váltak, köszönhetően sokoldalúságuknak és rugalmas felhasználási lehetőségeiknek.

Ittasan randalírozott egy férfi Szombathelyen

Egy parkoló gépkocsi bal első ajtajába is belerúgott.

Győri tuning autósokra csaptak le

Az ETO Parknál, az Audi Arénánál és a közeli parkolókban közlekedésrendészeti rendőrök, motoros járőrök és a Közlekedési Hatóság szakemberei a szabálytalanul átalakított, driftelő és kirívó hanghatású gépkocsikra helyezték a fókuszt.

Magyar-szlovák projekt keretében újul meg a Simor János püspök tere Győrben

10 hónap múlva rá sem ismerünk a közkedvelt parkra. 

A világ legrangosabb Állatkerti és Vadállat orvosi konferenciája Győrben

A 2025-ös Nemzetközi Állatkerti és Vadállat orvosi konferencia helyszíne Győr volt.

Vásárolj nyugalomban!

A mai modern társadalomban még mindig gyakran kíséri csend vagy zavar a szexualitásról szóló párbeszédet.

Már a Revolutra is rálát a NAV 

Az adóhatóság szerint nem éri meg trükközni, érdemes minden jövedelmet bevallani.