Jenei Ferenc, az LMP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke, erdésztechnikai és faipari üzemmérnök, illetve Kocsis Mihály, erdészeti és vadászati igazságügyi szakértő, a vértesi erdőgazdaság volt igazgatója, a Soproni Egyetem címzetes docense volt hétfőn a Spirit FM vendége, és a kormányrendeletileg megkönnyített erdő- és fakivágás volt a téma.
Az LMP-s politikus szerint nem energetikai válsághelyzet van, hanem a kormány van pánikhelyzetben: szerinte úgy látják, hogy nem lesz elég gáz a télre, se olcsó, se drága, és erre
ezt a nagyon amatőr megoldást sikerült kitalálni, szerinte ez a megoldás ugyanis abszurd, több szempotból vérzik.
Kocsis Mihály elmondta: szerinte nem ördögtől való az ötlet, szakmailag nem indokolatlan, az elmúlt években a magyar erdészet nem élt azzal, hogy az erdőkből a kivehető materiális javakat kitermelje. Megérti ezzel együtt a természetvédők aggályait. Elmondta: arról nincs pontos szakmai adat, hogy a magánerődterületeken hol van szakszerű erdőgazdálkodás. Kifejtette: évente 13-14 millió köbméterrel növekszik az erdővagyon, és az elmúlt időszakban 4-5 millióval kevesebbet termeltek ki az erdőkben, a szabályozás pedig „gúzsba kötötte” az erdőgazdálkodást.
Szerinte van elég tartalék a magyar erdőkben, a védett területeken kívüli erdőkben önmagában megvan ez szerinte, de nem szabad elhamarkodni a lépéseket.
Ő leginkább attól tart, hogy az olyan ipari fa is kandallóba, amit nem kéne eltüzelni. A másik probléma, hogy nincs elég munkaerő, nem csak a kitermelésre, hanem arra sem, hogy „fogyasztóbarát” formába hozzák az erdőkben kitermelt fát. Jenei Ferenc megjegyezte: a fakitermelő munkást nem két hét alatt lehet kiképezni.
Jenei Ferenc szerint a legnagyobb botrány az, hogy a rendelet természetvédelmi területen engedélyezi a tarvágást.
A tarvágás ugye azt jelenti, hogy egy adott területen az erdészek gyakorlatilag minden fát kivágnak, majd felújítják. Emellett van mozaikos vágás, amikor kicsi foltokban vágják ki az erdőt, vagy a szálaló vágás, amikor egy-egy fát vágnak ki. A legkorszerűbb technológia pedig az örökerdő, ahol folyamatosan zajlik a fák kivágása és az állomány megújítása is, a legfiatalabbtól a 120 éves fákig van ott minden. Szerinte a rendelet alapján világos, hogy nem igazán kérdezték meg a szakmát.
Kocsis Mihály tisztázta, hogy az erdőirtás egyébként mást jelent, mivel akkor tuskóstól szedik ki a fákat, és azon a területen aztán soha többé nem lesz erdő.
Kocsis szerint a rendeletben az egy szakmai hiba, hogy a vágásérettségi kor csökkentését is megengedi.
Szerinte az az ideális, ha az állományok egy monoton csökkenő korszerkezetet mutatnak: a fiatal fákból van a legtöbb, a 100 évesekből a legkevesebb. Szerinte ez egyébként már a természetvédelmi törvények szigorú korlátozásai miatt felborultak. Szerinte az erdészeknek a természetvédőkkel kell összefognia, és meg kell értetni a kormánnyal, hogy valóban azokat a területeket tegyük ki a fakitermelésnek, ami tüzifának való. Hozzátette: a fafeldolgozás elsorvadt Magyarországon, de az ipari fa nagy része kikerül Magyarországról.
Jenei Ferenc elmondta: létre fognak hozni egy olyan portált, amelyen észlelt kitermeléseket bejelenteni. Ezek között a legtöbb teljesen szabályos lesz, de lesznek túlkapások, és lesznek szabályos, de nem etikus kitermelések. Szerinte nem kell hisztériát kelteni, de a kormány hibái ellen kötelező fellépni.