Ausztria jelenleg a Graz melletti Mellach szénerőmű újraindításának előkészületeit végzi - számolt be az Euronews.
A két évvel ezelőtt leállított létesítmény most az Ukrajna elleni háború és az EU által bevezetett szankciók következtében fenyegető gázhiány miatt kaphat újra szerepet az ország energiaellátásában.
Christof Kurzmann-Friedl, a széntüzelésű erőmű vezetője az AFP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy „fel kell készülni arra, hogy az elmúlt évtizedekben megszokott gázáramlás meg fog változni” és emiatt „fontossá fog válni a gázbevitel akadozása miatti hiány pótlása”.
Kurzmann-Friedl szerint a szénerőművek újraindításával minimalizáni lehet a gázfelhasználást is.
Ausztria nincs egyedül ezzel a lépéssel. Németország és Franciaország is hasonlóan nyilatkozott a széntüzelésű erőművek esetleges újraindításáról annak ellenére, hogy az veszélyeztetné az EU azon célkitűzését, hogy 2030-ig legalább 55%-kal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az ukrajnai háború tehát megkérdőjelezni látszik az Unió klímaváltozással kapcsolatos célkitűzéseit is.
„Elég megdöbbentő, hogy megengedjük, hogy újrainduljanak olyan erőművek, amelyek kibocsátási szintje kétszerese a gáztüzelésű erőművekének ahelyett, hogy kampányt indítanánk az energiatakarékosság érdekében, ahogyan azt a múltban tettük”
- nyilatkozta Geneviève Pons, az Europe Jacques Delors környezetvédelmi think tank főigazgatója az Euronewsnak.
A klímaaktivisták arra szólítanak fel, hogy az ukrajnai háborút ne használják fel ürügyként az éghajlat-változás elleni paktum figyelmen kivül hagyására. Véleményük szerint éppen ellenkezőleg, a tagállamoknak gyorsabb cselekvésre kellene ösztönözniük a megújuló energiák terén, hogy a kitűzött célokat el lehessen érni.
Pons kiemelte: a ma hozott döntésnek következményei vannak, hiszen az határozza meg, hogy a CO2-semlegességet 2050-re el lehet-e érni, és ha igen, hogyan.