Két marcalvárosi ügy is felmerült az elmúlt hetekben, amelyek kapcsán szerettük volna röviden meginterjúvolni Rózsavölgyi László helyi képviselőt (Fidesz), illetve Dr. Szálasy Lászlót, aki szintén fideszes képviselőként a környezetvédelmi bizottság elnöke, és ebben a szerepében egyébként meglehetősen aktív.
Az első ügy a Marcalvárosba tervezett – egyelőre murvás – új parkolók kérdése volt, amelyek lehetséges helyszíneivel kapcsolatban korábban Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz) posztolt a Facebookon. Az új parkolókat mind Marcal I-en, mind Marcal II-n főleg zöldterületekre, illetve egy esetben egy focipálya helyére álmodta az Útkezelő szervezet szakértői csapata. Azt azonban nem tudni, hogy a közzététel után milyen döntési mechanizmus alapján dől majd el, hogy hány épül meg végül ezek közül, megépül-e egyáltalán valamelyik.
A második ügyről az Ugytudjuk.hu számolt be a Városstratégiai Bizottság döntési anyagai alapján, amelyekből kiderült, hogy
a város tanuszodát szeretne építeni a Kiserdő déli szegletében, mintegy két hektáros területen,
bár a Kormányhivatal első körben több okból is elkaszálta a javaslatot. Röviden az a lényeg, hogy nem találják megfelelőnek a helyszínt, éppen azért, mert két hektárnyi erdőt kéne hozzá kivágni.
Nem kaptunk választ
Mindkét képviselőt elértük telefonon, azonban
mind Rózsavölgyi, mind Szálasy képviselő úr azt jelezte, hogy nem szeretne nyilatkozni a témában.
Rózsavölgyi László, Marcalváros II képviselője azt mondta, hogy szerinte úgy illik, hogy első körben a polgármestert keressük meg, és csak utána kérdezzük meg őt. Hiába mutattunk rá, hogy Dézsi polgármester tavaly nyár óta menekül kameránk és mikrofonunk elől, a képviselő nem szeretett volna válaszolni a kérdéseinkre.
A Környezetvédelmi Bizottságot vezető, egyébként Adyvárost képviselő Szálasy László is elhárította a kérdést azzal, hogy az ügyben nincs hatásköre a Környezetvédelmi Bizottságnak. Ebben egyébként igaza van, hiszen ha megnézzük az Szervezeti és Működési Szabályzat Környezetvédelmi Bizottságra vonatkozó passzusait (40. oldal), akkor láthatjuk, hogy
a bizottság hatáskörei között nem szerepel folyó vagy tervezett beruházások véleményezése,
ami legalábbis érdekes helyzetet teremt, hiszen így a körnezetvédelemmel foglalkozó szakbizottságnak – ezek szerint – nem igazán van beleszólása abba, ha a Kiserdőből két hektárnyi fát ki akar vágni a város.
Mindenesetre szeretnénk idézni Győr város klímastratégiájából egy bekezdést, ami rávilágít a fásítás, fakivágás problémáira, még azzal együtt is, hogy a Kiserdő vadon nőtt faállományáért a hírek szerint nem lelkesednek a szakemberek:
„Összességében elmondható, hogy Győr Megyei Jogú Város közigazgatási területén elterülő erdők és zöldfelületek évente nagyságrendileg 3779,14 tonna szén-dioxidot, a város területén kibocsátott teljes üvegházhatású gáz mennyiség mindössze 0,49 százalékát nyelik el.”
Ezután levelet írtunk pénteken a városházának, és a következő dolgokat kérdeztük:
- Miért éppen a Kiserdő területén tervezi a város a tanuszodát, nincs-e hely máshol a környéken?
- Mi alapján dől el, hogy megépülnek-e a polgármester által korábban bemutatott murvás parkolók Marcalvárosban? A Facebook-kommentek alapján? Lesz-e ezekről ennél hivatalosabb lakossági egyeztetést? Mikor dől el, hogy megvalósulnak-e, illetve hogy melyik valósul meg ezekből?
Emellett azt is kértük a városházától, hogy engedélyezzék, hogy Rózsavölgyi képviselő úr nyilatkozzon a témában. Eleddig nem érkezett válasz a kérdéseinkre.