Az éjszaka megindult az orosz hadsereg a Luhanszki és a Donyecki Népköztársaság, azaz Ukrajna szakadár területére. Putyin szerint a katonák békefenntartóként érkeztek a szakadár területekre, tűzharcról nem érkeztek információk.
Oroszország lépésére több más ország is azzal reagált, hogy szankciókat fognak bevezetni az országgal szemben. Kedden reggel már az Egyesült Királyság, az USA, Franciaország és az EU is bejelentette, hogy ilyen lépéseket fontolgatnak, azt azonban egyelőre nem tudni, mit is takarnak a szankciók.
A BBC arról ír, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Boris Johnson már kora reggel óta tárgyalásokat folytat, a döntését később a parlamentben fogja bemutatni. Johnson emellett már hétfőn megígérte az ukrán elnöknek, hogy egy várható orosz invázió esetén az Egyesült Királyság katonákat fog küldeni, hogy megvédje Ukrajnát.
A brit kormány már korábban meghozott egy döntést, amely lehetővé tette, hogy szankciókat léptessenek életbe Oroszországgal szemben. Ennek értelmében főleg az orosz cégekkel szemben lépnének először, valószínűleg magasabb adók, vagy szerződésbontás formájában.
Eközben az orosz-ukrán határ térségében mintegy 190 ezer orosz katona állomásozik. Az inváziót éjszaka kezdték meg az orosz erők, az orosz elnök felszólította Ukrajnát, hogy szüntesse be támadó hadműveleteit. Kijevben azt állítják, Ukrajnának nem áll szándékában erővel visszaszerezni a 2014-ben kivált, de csak az oroszok által elismert kelet-ukrajnai területeket, illetve a Krímet.