Az intézményben őrzött több százezer kötet közül válogathatnak az olvasók. A könyvtár 2021. évi kölcsönzési statisztikája alapján, a szakemberek kategóriák szerint állították össze a toplistát
Ezekből kiderül, hogy az olvasók között melyek voltak a legnépszerűbb krimik, romantikus regények, kortárs magyar kötetek, ismeretterjesztő és gyermekkönyvek
– teszik hozzá.
A listákat mi is közreadjuk, némi elemzéssel dúsítva.
A bűnügyi sikerlistából az derül ki: a győri olvasók között vége a tengerentúli szerzők hegemóniájának. Az egyszerre arany-,és bronzérmes Jo Nesbø olyanokat utasított maga mögé, mint Baldacci, Patterson vagy Grisham.
Az első négy helyet skandináv krimik vették birtokba, de az amerikai műveket Fejős Éva is beelőzi.
Az a magyar krimiműfajt (és/vagy az olvasói ízlést) jellemzi, hogy az egyetlen, ide felkerült hazai szerző olyan alkotással bírta ezt a helyet megszerezni, melynek cselekménye nem is Magyarországon, hanem a hatvanas évek Mexikójában, illetve egy amerikai napilap szerkesztőségében játszódik.
”A főszereplő, láss csodát, újságírónő, aki bűnügyi rovatot vezet. Hamarosan felfigyel rá, hogy egy régi mexikói utazás résztvevői sorra meghalnak. Az újságíró nyomozni kezd, és ebben jóképű segítsége is akad…”
Hát, így a szöveg alapján nem az intellektuális tőkesúly fogja lehúzni az olvasó karját, ha ezt a művet veszi kézbe. De lássuk a sikerlistát!
01. Jo Nesbø: A birodalom
02. Stefan Ahnem: A kockavető
03. Jo Nesbø: Kés
04. Lars Kepler: Lázár
05. Fejős Éva: Halál emlékül
06. David Baldacci: Egy perccel éjfél előtt
07. James Patterson – Candice Fox: A fogadó
08. Nora Roberts: Halálos arany
09. John Grisham: Őrangyalok
10. Steve Berry: A Romanov-jóslat
Aki rákapott a skandináv krimikre, annak Ragnar Jónasson neve ismerősen csenghet. Ha mégsem, az Ugytudjuk nemrég bemutatta a munkásságát.
Hogy tűnt el és támadt fel a magyar politikai krimi?
Sokáig úgy nézett ki, hogy a kém-, maffia-, és/vagy terrorszálat (de legalábbis ezek valamelyikét) magában foglaló, politikai témájú - világnézeti bukével is rendelkező - bűnügyi történet hazánkban sírba szállt Berkesi Andrással. Aki még az '56-ot követő megtorlás éveiben írt Kopjások című regénnyel indult el a pályán, mely a szocialista lektűrirodalom állócsillagává, a diktatúra irodalmi kedvencévé tette.
Amennyiben pedig valaki a honi közéleti, társadalomkritikai krimi helyzetén bor(z)ongana, dohogna és merengene, itt azt is megteheti.
A romantikában valamivel jobban állnak hazai íróink: az ezüstérmet, valamint a 4. helyezést Fábián Janka szerezte a győri könyvtárlátogatóknál.
01. Lucinda Riley: Pillangószoba
02. Fábián Janka: Julie könyvkuckója
03. Jojo Moyes: Áradó fény
04. Fábián Janka: A könyvárus lány
05. Anne Jacobs: A villa lányai
06. Kerry Fisher: Senki sem az, akinek látszik
07. Anne Jacobs: A villa
08. Borsa Brown: A végzet
09. Sarah Morgan: Könyvesbolt Párizsban
10. Julie Caplin: Egy francia krémes Párizsban
A kortárs magyar regény műfajában Kepes András nyert a győri könyvtártagoknál egy olyan kötetével, ami nem az. (Regénybe viszonylag ritkán tesznek nyolcvanvalahány lábjegyzetet.)
Inkább valami önéletrajzi jellegű, pszichologizáló, filozofáló életmódtanácsadó, az esszépróza, illetve a publicisztika sajátos keveréke.
Mely így is veri olvasókban Háyt, Vámost, Grecsót, Péterfy-Novákot és Bereményit. Csak épp nem ebben a műfajban lenne a helye.
De persze az is lehet, hogy rosszul tudjuk, illetve látjuk.
01. Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
02. Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám
03. Bauer Barbara: A fekete rózsa, Az aranyműves fia
04. Bereményi Géza: Magyar Copperfield
05. Pap Éva: És újra felkel a Nap
06. Háy János: A cégvezető
07. Vámos Miklós: Dunapest
08. Grecsó Krisztián: Vera
09. Péterfy-Novák Éva: Apád előtt ne vetkőzz
10. Szűcs Péter: Dharma
Az ismeretterjesztő műfajban a női szerzőket kizárólag Csernus Imre tudta megszorongatni, de ő is be kellett érje a dobogó harmadik helyével. Ja, és itt sikerült egyedül győri témával egy szerzőhármasnak beverekednie magát a tízes listára.
01. Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors
02. Almási Kitti: Ki vagy te?
03. Csernus Imre: Főnix
04. Edith Eva Eger: A döntés
05. Matthew McConaughey: Zöldlámpa
06. Dragomán György: Főzőskönyv
07. Kim John Payne: Melegszívű fegyelmezés
08. L. Stipkovits Erika: Szeretetre éhezve
09. Szabó Győző: Toxikoma
10. Orbánné Horváth Márta, Galambos Krisztina, Szabó Béla: Győri képeskönyv
A tigris farka, na meg a herka
Azt mondják, az az igazán jó film, ami már a kezdetnél előhoz belőled valami személyeset, ami a cselekmény során egyre fokozódik. A Toxikoma esetében velem pont ez történt. Néztem, ahogy a drogról való lejövetelének történetéből mozinyersanyagot kanyarító Szabó Győzőt alakító Molnár Áron a koncert után belövi magát a WC-ben.
Az utolsó előtti helyen szereplő Toxikoma is kötődik Csernus Imre munkásságához. Aki olvasta a könyvet, ne hagyja ki a belőle készült filmről írt kritikánkat sem. (Aki nem olvasta, az meg pláne ne.)
Gyerekkönyvekben három dobogós kortárs után csapás a múltból: A Pál utcai fiúk olyan jelenkori kedvenceket utasított maga mögé, mint Harry Potter, Geronimo Stilton és Rumini.
Bár engem az árulók és a rosszfiúk, gonoszok (vagy annak tartott figurák) motivációja, karakterológiája már gyerekkoromban is jobban izgatott, mint a hősöké.
Tehát nagyon várok egy olyan szépirodalmi adaptációra, mely a grundot a vörösingeseknek eláruló Geréb, vagy a Dobó István által védett egri várat a törökök kezére játszani akaró (a 7. helyezett Egri csillagokban is szereplő) Hegedüs István hadnagyot a középpontba helyezve, az ő személyiségüket, mozgatórugóikat tárja fel.
Mondjuk ennél az olvasónaplónál némiképp árnyaltabban. Jobb, ha ezt mielőbb megírja valaki, különben én fogom. Nyugi, csak vicceltem. Vagy lehet, hogy mégse.
Itt a lista:
01. Bartos Erika: Bogyó és Babóca
02. Jeff Kinley: Egy ropi naplója
03. Bartos Erika: Brúnó Budapesten sorozat
04. Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
05. J.K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve
06. Geronimo Stilton: A Csokoládé-dombság óriásai
07. Gárdonyi Géza: Egri csillagok
08. Berg Judit: Rumini
09. Vadadi Adrienn: Leszel a barátom?
10. Dániel András: A kuflik és a pofavágóverseny
Találkozunk a könyvtárban, az én kedvenc könyveimről pedig továbbra is itt, az Ugytudjukon fogok írni.