Az Azonnali cikke szerint Székelyudvarhely polgármestere, Gálfi Árpád nemrég Facebookon jelentette be, hogy
a Legfelsőbb Ügyészség értesítette a polgármesteri hivatalt, hogy eljárást kezdeményeztek a városcímerrel kapcsolatban.
Eredetileg úgy tűnt, mintha az ügyészség saját kezdeményezésére indította volna az vizsgálatot, de azóta kiderült, egy állatvédő szervezet feljelentése miatt nyomoznak.
Ennek értelmében, mint Gálfi írja, 2022. február 25-ig minden dokumentumot el kell küldeni az ügyészségnek, ami a címer elfogadásával kapcsolatos.
A város egyébként 2016-ban indította el az illetékes minisztériumnál a történelmi címer hivatalos elfogadási folyamatát. Az ügy végül 2021-ig, azaz öt évig húzódott, de végül csak jóváhagyták azt a címert. A kormány 2021. augusztus 19-i ülésén fogadta el a címert, egy héttel később pedig a Szövetség az Állatok és a Környezet Védelméért már fel is jelentette érte Székelyudvarhelyt, mondván az
állatok ellen elkövetett kegyetlenség bűncselekményére bújt fel.
A címeren egyébként egy kardot fogó kar szerepel, a kardon pedig egy medvefej, egy szív és egy korona látható. A vita kicsit arról is szól, hogy akkor most a medvefejen és a szíven valóban áthalad-e a penge, azaz fel vannak-e szúrva rá, vagy ezek csak a pengén fekszenek, és a csak a koronán megy át a penge.
A feljelentők szerint ez az ábrázolás az átlagember számára azt üzenheti, hogy
az ölés nemcsak, hogy megengedett, hanem erre még büszkének is lehet lenni.
Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus szerint a fegyvert tartó páncélos kar a gyepűk védelmét jelképezi, felhőből való eredeztetése arra utal, hogy ez mennyei küldetés. A kard elsőként a koronán hatol át, ezzel azt jelképezi, hogy a Magyar Királyságot, annak határait kellett a székelyeknek védelmezniük.
Az átszúrt szív az áldozatkészséget jelképezi, a medvefej a székelyek bátorságát hivatott mutatni,
írja ezzel kapcsolatban egyébként a Krónika Online.
Az állatvédők azt szeretnék elérni, ha a grafikai elemek külön állnának, tehát a medvefej például nem a kardon lenne.
„A címer elfogadását lehetővé tevő dossziét minden aktával együtt az ügyészségnek megküldjük, azonban fenntartjuk, hogy Székelyudvarhely történelmi címere nem lehet egy ilyen vizsgálat tárgya”
– fűzte még hozzá a polgármester.
NYITÓKÉP: A címer