Ez egy véleménycikk, amennyiben vitatkoznál velünk, küldd el véleményedet e-mailben szerkesztőségünknek.
A napokban az ex MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó került közéleti kereszttűzbe, amikor egy közérdekű adatigénylésből kiderült, hogy nincsen olyan végzettsége, amit korábban önéletrajzában feltüntetett.
De nem ő az egyetlen, aki hasonló cipőben jár.
Végzettsége vagy éppen kamuvégzettsége miatt volt már felkérdezve a fideszes Kósa Lajos, a Momentum politikusa, Hajnal Miklós, vagy bukott bele szakdolgozati botrányába Schmidt Pál köztársasági elnök.
Ha pedig már éppen Szombathelyen ülök e cikk írása közben, akkor nem szabad megfeledkezni Szabó Gábor korábbi szombathelyi polgármesterről sem, aki orosz nyelvvizsgáját kamuzta be, majd kiderült, hogy ilyen okirata nincsen.
Nincs az a logika, ami alapján a választott politikusok iskolai végzettsége ne lenne közügy.
Érdemes azon elgondolkodni, hogy évente kötelező a képviselőknek vagyonnyilatkozatot közzétenni, ám arról fogalmunk sincs, hogy a településeket irányító politikusoknak milyen iskolai végzettsége van.
Inkább szeretünk kutakodni a képviselők zsebében mintsem, hogy tudjuk azt, hogy kikre bízzuk közösségünk irányítását.
Az iskolai végzettség jószerével a kampányidőszakban, egy-egy szórólapon tűnik fel. A megválasztott képviselőknek eztán csak az Országházban kötelező azt feltüntetni, az önkormányzatoknál semmiféle információ nincsen városatyáink/anyáink iskolai végzettségéről.
Míg a parlament.hu-n a képviselői adatoknál fel van tüntetve, hogy a politikus milyen végzettségekkel rendelkezik, addig Szombathely és Győr esetében semmiféle információt nem találni erről az önkormányzati weboldalakon.
Mindkét város jegyzőjének közérdekű adatigénylést küldtünk, hogy megtudjuk, mi képviselőink iskolai végzettsége, milyen nyelvtudással rendelkeznek és ezeket az adatokat milyen dokumentumokkal tudják alátámasztani.
Nincs az a munkahely a világon, ahol a munkáltatónak ne kellene papírokkal igazolni az önéletrajzban felsorolt iskolai végzettségeket és a nyelvtudást.
Vajon miért nem vetette még fel egyetlen képviselő sem, hogy a pénzügyi átláthatóság mellett - amely csupán bemondásra megy, és egyébként sincsen semmiféle következménye, ha valaki éppen “elfelejt” ezt-azt beírni - az iskolázottság átláthatósága is meglegyen?
Azt gondolom, éppen itt az ideje, hogy láthassuk a szakdolgozatokat, diplomamunkákat, nyelvvizsgákat vagy éppen a szakmunkás-bizonyítványokat.
Nem állítom, hogy az iskolai végzettség jelenti azt, hogy ki alkalmas egy közösség, egy település vezetésére, de aki elindul egy választáson, az igenis mutassa be - a hivatalos dokumentumokkal együtt - , hogy eddig milyen képesítéseket szerzett meg.
Ideje itt is transzparensnek lenni!