Miért nem átlátható a politikusok iskolai végzettsége?

Farkas Bazsi 2022-01-24 19:36:00
A vagyoni helyzetükről minden évben számot kell adniuk a választott képviselőknek, de miért nem ennyire természetes, hogy tudjuk, kinek milyen iskolai végzettsége van és, ki beszél idegen nyelveket? Jah, és erről papírja is van!

Ez egy véleménycikk, amennyiben vitatkoznál velünk, küldd el véleményedet e-mailben szerkesztőségünknek.

A napokban az ex MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó került közéleti kereszttűzbe, amikor egy közérdekű adatigénylésből kiderült, hogy nincsen olyan végzettsége, amit korábban önéletrajzában feltüntetett. 

De nem ő az egyetlen, aki hasonló cipőben jár. 

Végzettsége vagy éppen kamuvégzettsége miatt volt már felkérdezve a fideszes Kósa Lajos, a Momentum politikusa, Hajnal Miklós, vagy bukott bele szakdolgozati botrányába Schmidt Pál köztársasági elnök.

Ha pedig már éppen Szombathelyen ülök e cikk írása közben, akkor nem szabad megfeledkezni Szabó Gábor korábbi szombathelyi polgármesterről sem, aki orosz nyelvvizsgáját kamuzta be, majd kiderült, hogy ilyen okirata nincsen.

Nincs az a logika, ami alapján a választott politikusok iskolai végzettsége ne lenne közügy. 

Érdemes azon elgondolkodni, hogy évente kötelező a képviselőknek vagyonnyilatkozatot közzétenni, ám arról fogalmunk sincs, hogy a településeket irányító politikusoknak milyen iskolai végzettsége van.

Inkább szeretünk kutakodni a képviselők zsebében mintsem, hogy tudjuk azt, hogy kikre bízzuk közösségünk irányítását. 

Az iskolai végzettség jószerével a kampányidőszakban, egy-egy szórólapon tűnik fel. A megválasztott képviselőknek eztán csak az Országházban kötelező azt feltüntetni, az önkormányzatoknál semmiféle információ nincsen városatyáink/anyáink iskolai végzettségéről.

Míg a parlament.hu-n a képviselői adatoknál fel van tüntetve, hogy a politikus milyen végzettségekkel rendelkezik, addig Szombathely és Győr esetében semmiféle információt nem találni erről az önkormányzati weboldalakon.

Mindkét város jegyzőjének közérdekű adatigénylést küldtünk, hogy megtudjuk, mi képviselőink iskolai végzettsége, milyen nyelvtudással rendelkeznek és ezeket az adatokat milyen dokumentumokkal tudják alátámasztani.

Nincs az a munkahely a világon, ahol a munkáltatónak ne kellene papírokkal igazolni az önéletrajzban felsorolt iskolai végzettségeket és a nyelvtudást.

Vajon miért nem vetette még fel egyetlen képviselő sem, hogy a pénzügyi átláthatóság mellett - amely csupán bemondásra megy, és egyébként sincsen semmiféle következménye, ha valaki éppen “elfelejt” ezt-azt beírni - az iskolázottság átláthatósága is meglegyen?

Azt gondolom, éppen itt az ideje, hogy láthassuk a szakdolgozatokat, diplomamunkákat, nyelvvizsgákat vagy éppen a szakmunkás-bizonyítványokat.

Nem állítom, hogy az iskolai végzettség jelenti azt, hogy ki alkalmas egy közösség, egy település vezetésére, de aki elindul egy választáson, az igenis mutassa be - a hivatalos dokumentumokkal együtt - , hogy eddig milyen képesítéseket szerzett meg.

Ideje itt is transzparensnek lenni!

Szólj hozzá!

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!

Indul az idei OviKori Győrben

A 2024 szeptemberében indult oktatási program keretében, eddig Győr és az agglomeráció 8 intézményének 256 óvodása tanult meg korcsolyázni a szezonban.