Ez itt egy véleménycikk, ami nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját. Vitáznál velünk? Küldd el az írásod nekünk!
El tudjuk képzelni, mit szól Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, ha olvassa az MTI-hírt, amely szerint:
II. Otumfuo Osei Tutu asanti király udvariassági látogatáson fogadja Áder János köztársasági elnököt és feleségét, Herczegh Anitát a Manhyia Palotában a ghánai Kumasiban 2022. január 15-én.
Tutira kiakad, de legalábbis neheztelően csóválja a fejét. Hisz szinte pont egy évvel ezelőtt az alábbi karakán véleményt formálta a monarchiáról, mint olyanról.
„Magyarország államformája köztársaság, a népképviselet legfőbb szerve az Országgyűlés, államfője pedig a köztársasági elnök. Nem kell messzire mennünk olyan EU-s tagállamokért, ahol még mindig feudális viszonyok működnek: királyság vagy monarchia (ld. Spanyolország, Dánia, Hollandia, Svédország vagy Belgium.) (...)
S tudjuk, a királyságban van uralkodó, az állampolgárok pedig tulajdonképpen alattvalók. Gondoljunk csak bele, hogy ezek az elmaradott berendezkedésű országok oktatnak ki bennünket a korszerű demokráciáról”
– idézte az Azonnali a megyei közgyűlés elnökét.
Hát akkor mi lehet a véleménye Németh Zoltánnak Ghánáról, azon belül az Ashanti Királyságról, és fővárosáról, Kumasi-ról (amely egy picikét tán még elmaradottabb, mint Nyugat-Európa), ha ott bizony, még az online útikönyvek, útiblogok szerint is:
A királyság ma is létezik, és ugyan Ghána keretein és határain belül működik, az ashanti király és az anyakirálynő a mai napig nagyobb hatalommal rendelkezik, mint a demokratikusan megválasztott ghánai elnök. Gyakorlatilag Kumasi fontosabb város, mint Accra.
Ott aztán tombol a feudalizmus!
Ki lehet az a hős, aki felszabadítja a királyi despotizmus alatt nyögő népet? Ki lehet a mi hősünk, Németh Zoltáné, meg az enyém?
Hát az Afrikai Kapitány, aki, bár hátrányos, posztkolonialista környezetbe született, nagyobb szuperképességekkel bír, mint Amerika Kapitány. Gyermekkorom kultregénye, Lawrence Sanders remekműve, az Afrikai kapitány, s folytatása, az Afrikai kapitány visszatér lapjairól lép közénk. Melyben:
Obiri Anokye, a "Kis Kapitány", aki egy tökéletesen megszervezett katonai puccsal megdöntötte IV. Prempeh király despotikus hatalmát, a képzeletbeli afrikai állam elnöke lett. Jól ismert ravaszságával ügyesen kijátszva egymás ellen az olajáért versengő külföldi olajtársaságokat, gazdaggá teszi országát. Immár nekiláthat végső célja megvalósításának: asatei fennhatósággal egyesíteni Afrika államait.
S a fiú nem kispályás:
Politikai terveihez ördögi leleménnyel használja föl tudatosan épített családi kapcsolatait és teljesen bűvkörébe vont barátját, az amerikai olajcég képviselőjét, a fehér Peter Tangentet.
A regény folytatása azt a politikai és katonai manőversorozatot meséli el, amellyel egymás ellen manipulálva az Asantéval szomszédos két országot, barátként győzi le és hajtja hatalmába őket, s ezzel megteszi az első lépést nagyszabású célja felé...
Amúgy Asante uralkodója, IV. Prempeh, miniszterelnökének neve Osei Ware, védelmi miniszterének Opoku Tutu. Az asanti király pedig, akinél Áder levizitált, II. Otumfuo Osei Tutu.
Ezután pedig a monarchiák esküdt ellensége, Németh Zoltán lelki rokonaként, az Afrikai Kapitány után kiáltva egy másik élő NER-klasszikust parafrazálok:
“Hol van Lee Harvey Oswald, amikor a nemzetnek szüksége van rá? – tette fel a kérdést kissé ironikusan a Washington Post, amikor George Bush betegségekor szóba került Dan Quayle esetleges elnöksége. Tényleg, hol van?”
– kérdezte a “Hol van Oswald?” címmel a Bencsik András szerkesztette Demokratába írt, a később tényleg lelőtt Fenyő Jánost támadó cikkében Csermely Péter, a Mediaworks jelenlegi tartalomfejlesztési vezérigazgató-helyettese.
Egy ilyen óriás vállán állok, mikor azt kérdezem:
Hol van a köztársaságpárti Afrikai Kapitány, amikor a nemzetnek (és Németh Zoltánnak) szüksége van rá?
A szarkasztikus poénkodást félretéve amúgy köztársaságpártiként egyetértek Németh Zoltánnal abban, hogy egy állam feje az legyen, akit politikai rátermettsége, képessége alapján a választók vagy a parlament tagjai megválasztanak. S ne az, aki beleszületett egy uralkodócsaládba.
Németh Zoltánnak ezután már csak annyi a dolga, hogy, miután kérdőre vonta Áder Jánost, (aki II. Osabarimba Kwesi Atta helyi törzsi királlyal a ghánai Cape Coastban még pacsizott is egyet) miért jópofizik egy afrikai despotával, megkérdezi párttársait is.
Mégpedig arról: ha a köztársaság annyival jobb, mint a monarchia, akkor miért fokozták le azzal, hogy hazánk nevében már nem, csupán az alkotmányában szerepel?