Páncéltörő rakétát és II. világháborús sisakot is találtak a vasi mágneshorgászok az ország tavaiban, folyóiban

Varga Mátyás 2021-12-25 08:10:00
Mi is pontosan a mágneshorgászat? Vannak szabályok, amiket követni kell, ha találunk valami értékeset? Mire kell figyelnünk a mágnesezés során?

Még októberben mentem ki a Vágvölgyi Andrással készített interjúm után a Gayer parkba, amikor hirtelen feltűnt három srác. Pár perc múlva egyikük már a Gyöngyös medrében állt, míg ketten a partról dobáltak valamit a folyóba.

Később kiderült, hogy Móricz Zoltán, Móricz Tamás és Varga Dániel az általam alig ismert mágneshorgászatnak hódolnak. Már akkor megbeszéltük, hogy amikor ráérnek hosszabban is beszélgetünk majd erről a nem mindennapi hobbiról.

Mielőtt még belekezdek az interjúba, a srácok kérésére mindenképp el kell mondanom, hogy ez a hobbit 18 éves kor alatt csak szülői felügyelettel ajánlják!

Mikor és hogyan ismerkedtetek meg a mágneshorgászattal?

2018-ban vettük meg az első mágnest, ha jól emlékszem, a születésnapomra akartam egyet. Elég hamar megjött az első jó fogásunk, amit a mamánk kútjából szedtünk ki, ez egy második világháborús fegyver volt.

Ez aztán nagyon nagy lökést adott, hogy megéri ezzel foglalkozni. Ezután elmentünk Körmenden a Rábához, ahol egy gépfegyvertárat, amiben lőszerek is voltak. Később nekiálltunk keresgélni, hogy hol lenne érdemes mágneseznünk. 

Fotó: Móricz Zoltán

Jó is, hogy felhoztátok a Rábát. Hol szoktatok horgászni?

Először ugye nálunk kezdtünk, majd ismerősökhöz mentünk, akik megengedték, hogy átvizsgáljuk a kútjukat. Később eljöttünk Szombathelyre a Csótóra, majd ismerősökön keresztül és a térképen nekiálltunk keresni tavakat és folyókat, ahova később el is mentünk.

Sokszor volt olyan, hogy potyára mentünk, mert vagy zárva volt az adott hely, vagy éppen magánkézben volt.

De ha a nagy átlagot nézzük akkor rendszerint olyan helyekre jártunk és járunk, ahová általában sikerül úgy menni, hogy egy kis mágnesezés is belefér. Ilyenkor elmondjuk a tulajdonosoknak, hogy pontosan mi is ez és hogyan zajlik.

A Szajki-tavaknál például vödörszámra fogtuk a pecabot-tartókat és a horgászfelszereléseket, amiket otthagytunk, hogy a tulajdonosok elvihessék. 

Van arra valami konkrét magyarázat, hogy hogyan alakult ki a mágneshorgászat?

Nem tudjuk pontosan, hogy ki és hogyan kezdte el. Az viszont biztos, hogy itthon vannak olyanok, akik nálunk sokkal korábban űzik ezt.

Konkrét magyarázatot erre nem tudunk adni, de én úgy gondolom, hogy régebben valakinek a horgászfelszerelése beleshetett valahová, amit nem akart otthagyni, hanem inkább egy iparban használható mágnessel kiszedte. De ez csak saját gondolat.

 

Vannak esetleg valamilyen írott vagy íratlan szabályok, ha valaki mágnesezni akar?

Ilyenek nincsenek, viszont mi figyelünk arra, hogy ha mondjuk egy magántóhoz megyünk, akkor kell a tulajdonostól egy engedély.

Ha éppen horgásztónál mágnesezünk, akkor a horgászokkal szoktunk egyeztetni, vagy az egyesülettel beszélünk, hogy ne okozzunk semmilyen problémát. A szemetet mindig összeszedjük, nem a stégre húzzuk a sarat. 

Az előbb is valaki megkérdezte, hogy pontosan mit csináltok. Hogyan fogadják ezt az emberek? 

Sokszor értetlenül jönnek oda hozzánk, akik nem értik, hogy pontosan mit csinálunk.

De volt olyan is, aki kifejezetten támadóan közeledett felénk.

Mindezt azzal igazolta, hogy nem lehet ezt csinálni, mert illegális. Ilyenkor mindig elmondjuk, hogy mit és miért csinálunk.

Ekkor azért általában mindenki megnyugszik és megértik, hogy igenis van értelme annak, amit csinálnunk.

Már csak azért sem szeretnénk összeveszni senkivel, mert nem akarunk ennek rossz hírt csinálni. Igyekszünk példát mutatni azzal is, hogy ha szemetet találunk azt nem dobjuk vissza, hanem elvisszük magunkkal. 

Mi alapján lehet kategorizálni a mágneseket? 

Főleg tartóerő szerint, hogy mekkora súlyt lehet vele megemelni. Ezek a házi mágneseink csak az egyik oldalukon fogják meg a különböző dolgokat, de van olyan, ami mindkét oldalán működik. Van olyan is, ami mindkét oldalán vonzza a fémes részeket.

Ha mondjuk egy kútban akarunk horgászni, akkor célszerű talpassal rámenni. Jelenleg egy 400 kilót, egy kétszer 330 kilót bíró mágnesünk van, de volt olyan 980 kilót is elbírt. Ez utóbbit sajnos nem is tudtuk nagyon kihasználni, mert nagy súlya volt. 

Gondolom azért az elmúlt három év alatt bőven akadtak különféle dolgok a mágnesekre. Miket szoktatok találni?

Emlékszem, hogy volt olyan, ahol éppen egy egyesületi gyűlés volt. Itt például az egyik tagnak a szemüvegét szedtük ki, mert tudta, hogy hol esett bele a tóba. De arra is volt példa, hogy itt Szombathelyen kérte meg bátyámat egy srác, hogy szedjük ki a nagyapjától kapott kését.

A Pelikán parknál például találtunk egy övtáskát, amiben egy férfinak volt benne minden irata. Természetesen ezt is visszaadtuk.

Fotó: Móricz Zoltán

Találtunk egy doboz Drehert,

Győrben egy erotikus segédeszközt is kihalásztunk, ami valamilyen két golyós dolog volt.

Akkor még találtunk kanalat, villát, késeket, elektromos rollereket Bécsben. Itt a Gyöngyösben találtunk három széfet, ami be volt csomagolva.

Fotó: Móricz Zoltán

Sopronban volt a Tómalomban egy páncélököl, valamint nem is olyan régen egy második világháborús sisakot is találtunk.

De szintén Bécsben kukoricagránátot és pár fegyvert is kiszedtünk. 

A fegyverek miatt gondolom van erre valamilyen szabályozás is. Mit kell csinálni, ha valaki fegyvert talál? 

Magyarországon semmi sincs, csak annyi, hogy ha bombát vagy fegyvert találsz, akkor azt nem szabad mozgatni.

Valamint még oda kell hozzá hívni a hatóságokat. Ilyenkor rendszerint felhívjuk a rendőrséget, akik értesítik a tűzszerészeket, majd elmondják, hogy mit és pontosan hol találtuk. A tűzszerészek ekkor eldöntik, hogy ez vajon éles lehet e amit fogtunk, hogy mondjuk a lakott terület miatt ki kell-e jönniük.

Fotó: Móricz Zoltán

Amit ugye először találtunk a kútban, azt bátyám bevitte a rendőrségre, de mivel nem mozgathatta volna, lőfegyverrel való visszaélés miatt elkezdtek nyomozni. De ezt akkor még nem tudtuk, viszont most már tájékozottabbak vagyunk.

De ezért se akarjuk, hogy egy bizonyos kor alatt ne horgásszanak a gyerekek.

Jó lenne például, ha idővel ezt a hobbit engedélyhez kötnék.

Fotó: Móricz Zoltán

Voltak már a fegyveres mágnesezésekből balesetek?

Egész konkrétan egy esetről tudunk, ami Ausztriában történt. Ott valaki kiszedett valami robbanószert, aminek következtében felrobbant.

Hozzáértőktől tudjuk, hogy van olyan fegyver, ami nem sül el és ha ott a robbanószer kikristályosodik az ütésre és mozgatásra robbanhat.

Mert csak a külseje erodálódik, a belseje az lehet teljesen hibátlan. Arra figyelmeztetünk mindenkit, hogy csak nagyon óvatosan csinálják, gyerekek például ne, mert bele is eshetnek a folyóba, tóba.

Szólj hozzá!

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!

Indul az idei OviKori Győrben

A 2024 szeptemberében indult oktatási program keretében, eddig Győr és az agglomeráció 8 intézményének 256 óvodása tanult meg korcsolyázni a szezonban.