Mint arról a minap az Ugytudjuk.hu is beszámolt, jövő év február elsejétől általánosan kötelezővé teszik a koronavírus elleni védőoltást egész Ausztriában, ezen felül a héten a romló járványadatok miatt hétfőtől ismét lezárásokat jelentettek be. Bár szombatra már régebb óta szervezett járványügyi demonstrációt a szélsőjobboldali, járványügyi kérdésekben, illetve az oltással kapcsolatban szkeptikus FPÖ, de
a héten történt bejelentések hatására több tízezer ember ment az utcára szombaton: a rendőrség szerint 40 ezer, a szervező párt szerint 100 ezer fő.
A tüntetők három helyszínen melegítettek, végül mind a belvárosi Heldenplatzra vonultak, majd ezután egyesülve mentek egy kört a Ringen, majd ismét a Heldenplatzon folytatták a tüntetést a résztvevők, akik között szélsőjobboldali és focihuligán csoportok is voltak az ORF tudósítása szerint. A tüntetők többsége békés volt, de sajtóhírek szerint egy alkalommal egy tüntető megpróbálta elvenni egy rendőr pisztolyát, illetve pár ponton könnygázt is be kellett vetni.
One of the largest protests in Vienna history today to stop their full lockdown and mandatory “get the jab or go to jail” law. pic.twitter.com/N87zkDENZo
— Aaron Ginn (@aginnt) November 20, 2021
A rendőröket meg is dobálták, erre több embert le is tartóztattak.
A tüntetők között többen a járványügyi intézkedések szigorításáról, illetve a kötelező oltásról hozott döntséseket a holokauszthoz hasonlították és sárga csillagot viseltek, amibe az „oltatlan” szót írták. Ezt a párhuzamot később a belügyminiszter, a néppárti Karl Nehammer ízléstelennek minősítette, és elítélte, mivel szerinte az kisebbíti a nácik bűneit; egyúttal megdicsérte a rendőrséget, amely szerinte jól kezelte az egész tüntetést.
Az FPÖ elnöke, Herbert Kickl nem tudott személyesen megjelenni, mivel pár nappal korábban elkapta a koronavírust.
Ezért tőle csak egy videót tudtak bemutatni, amelyen arról beszélt, hogy ez a tüntetés a totalitárius intézkedések ellen szólt, és erős, de békés jelzést küldtek a szabadság védelmében a türkiz-zöld (avagy a kormányzó néppárti-zöld) „koronadiktatúra” ellenében. A tüntetésn egyébként szerte az országból vettek részt emberek, illetve még Németországból is érkeztek tüntetők.
Egy intézkedésellenes párt már mandátumot is szerzett Felső-Ausztriában
Bár a jelenleg húsz százalékon mért FPÖ tematizálja a kérdést Ausztriában az intézkedés-ellenes, járvány- és oltásszkeptikus oldalról,
nemrég külön párt is alakult ezen nézetek képviseletére, amely a szeptemberi felső-ausztriai választáson három mandátumhoz jutott.
Az MFG (Menschen – Freiheit – Grundrechte, avagy Emberek – Szabadság – Alapjogok) néven futó pártot idén februárban alapították épp Felső-Ausztriában, ez volt az első válsztásuk. A 6,2 százalékos eredményükkel simán megugrották a 4 százalékos küszöböt az alapvetően egyébként is jobboldali fellegvárnak számító tartományban, ahol egyébként az oltottak aránya (55 százalék) elmarad az országos átlagtól (60 százalék).
A pártot vezető ügyvéd, a koronavírus elleni intézkedéseket korábban az alkotmánybíróságon is megtámadó Markus Brunner azt ígérte, hogy minden tartományi választáson, illetve az országos választáson is el fognak majd indulni – bár a következpő választás 2023-ban várható, addigra pedig akár véget is érhet a világjárvány – persze ebbenaz esetben az MFG is átnyargalhat egyéb témákra.
A felső-ausztriai választáson egyébként az Osztrák Néppárt (ÖVP) lett az első 22 mandátummal (37,6 százalék), az FPŐ a második 18 mandátummal (19,8 százalék) – ez tíz százalékos bukás az előző választáshoz képest –, a harmadik helyre a szociáldemokraták érkeztek meg 11 mandátummal (18,4 százalék), és a Zöldek is több mandátumot szereztek (7 darabot), mint az MFG, akik a neoliberális NEOS-t előzték meg, akik épp csak bejutottak 4,2 százalékkal és két mandátummal.
NYITÓKÉP: Brittany Sellner / Twitter