A Magyarországon is őshonos, fokozottan védett vadmacskákra igencsak „rájár a rúd" természetvédelmi szempontból. A legnagyobb kihívást a kóbor házimacskák jelentik, akik a közeli rokonság okán képesek kereszteződni a vadmacskákkal, így egyre több a házimacska-vadmacska hibrid, és egyre inkább visszaszorulnak a tisztavérű vadmacskák – közölte a Fővárosi Állat- és Növénykert.
„Jóllehet Állatkertünkben a vadállatmentő tevékenységen belül a madármentésé a főszerep, természetvédelmi oltalom alatt álló emlősök, köztük vadmacskák is rendszeresen kapnak második esélyt mentőközpontunkban. Az elmúlt években többször is beszámoltunk olyan vadmacska kölykökről, akik magukra maradtak, így a mi munkatársainknak kellett róluk gondoskodni, amíg el nem érték a megfelelő életkort és fejlettséget ahhoz, hogy visszaengedjük őket természetes élőhelyükre"
– írják a hivatalos oldalon, ahol kiemelték, hogy 2019-ben és 2021-ben is sor került egy-egy ilyen elengedésre.
Visszatért a természetbe a három megmentett vadmacska
Visszatért a természetbe három megmentett vadmacska, amelyeket múlt tavasszal kölyökként találtak - közölte a Fővárosi Állat- és Növénykert. A három vadmacska-kölyök még tavaly került be a városligeti intézmény Vadállatmentő Központjába, vagy elárvultak, vagy elkeveredhettek az anyjuktól. A szakemberek felnevelték őket, valamint elvégezték a szükséges genetikai vizsgálatokat is, így a három állat a múlt héten visszatérhetett a természetbe.
Ugyanezt tervezik legújabb védencükkel, azzal a vadmacska kölyökkel is, akit szeptember 15-én Ivánc mellett találtak az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.
Azt nem tudni, hogy elárvult-e, vagy elkeveredett az anyjától, de az biztos, hogy emberi segítség nélkül elpusztult volna.
„Most már túl van a nehezén, még egy kicsit kell erősödnie, és utána el is lehet majd engedni. Persze ehhez még meg kell várnunk a genetikai vizsgálat eredményét is, hiszen minden mentett vadmacska elengedése előtt meg kell néznünk, hogy valóban tisztavérű vadmacskáról van-e szó"
– zárták a közleményt.
Valami furcsát találtál a cikkben? Az csak is ezért lehetett.