Nemrég újabb visszaszámlálókat helyezett fel a Magyar Közút a közlekedési lámpák mellé, a szerelést egy olvasónk is megörökítette.
Bár sokat járok elektromos rollerrel Szombathelyen, de főleg sok cuccal, vagy hidegben és esőben én is autózni kényszerülök. Nekem konkrétan tetszik, hogy egy számláló mutatja a piros lámpa mellett, hogy mennyit kell még várnom. Így nem kell folyamatosan sasolnom a piros fényt, mint egy Forma-1-es pilóta a rajtnál.
Csakhogy így az ember inkább elkezd mást csinálni abban a 40-50 másodpercben, amíg a szabad jelzésre vár. Rádióadót keres, megnézi a szomszéd kocsiját, vagy előveszi a mobilját, és kicsit megnyomkodja.
Ahhoz viszont, hogy jelentősen segítse a közlekedőket a folyamatos haladásban, 3 dolgot kéne sürgősen megcsinálni:
Első: A tényleges lámpaváltáshoz számoljon vissza a kiegészítő, ne külön programon/körön legyen rajta. Mi is többször írtunk már arról, hogy néha össze-vissza számol a kis ketyere, és hiába ér 0-hoz, valójában még 5-10 másodpercig piros marad a lámpa. De nullázáskor sokan ösztönösen kezdenek megindulni, aztán utána meg nem értik, miért nem vált zöldre a közlekedési lámpa. Igen, persze, a KRESZ szerint a színeket kell figyelni, de ez így akkor is megtévesztő. Gondoljunk arra, ha már távolról látjuk a visszaszámlálás végét, és pont úgy próbálunk a lámpához érni, hogy amikor zöldre vált, még guruljunk. De ha nem bízhatunk a számlálóban, akkor ennek az egésznek így nincsen értelme.
Ismét furcsán működik a közlekedési lámpa a szombathelyi Rohonci úton
Már több ízben foglalkoztunk a Rohonci úton lévő közlekedésilámpa-sorral. Több videó is arról árulkodik, hogy a szinkronizálással gondok lehetnek; erről itt és itt már korábban írtunk. Ma új videó került fel ezzel kapcsolatban a Szombathelyi Közlekedők nevű Facebook oldalra, azaz úgy tűnik, továbbra sem oldódott meg a csalós lámpa problémája.
Második: a zöld jelzés időtartamát is ugyanúgy kéne mutatnia. Hiszen teljesen életszerű, hogy érkezem a zöld jelzést mutató lámpa felé, persze a megengedett sebességgel; és ilyenkor görcsösen figyelem a zöld fényt, szinte semmi mást nem is tud maga körül észre venni az ember. Aztán hirtelen beadja a sárgát a lámpa. Na, és ilyenkor van az, hogy gyorsan szétnézünk, van-e rendőr valahol; ha sehol nem látni a matricás autót, akkor szinte mindenki gyorsan átsiklik még a sárgán. Vagy néhányan erősen beleállnak a fékbe. De ez így nem jó. Továbbra sem értem, miért szívatják az autósokat ahelyett, hogy segítenék őket. Hiszen ha mutatná a visszaszámláló, hogy már csak 3 másodpercem lenne odaérni a zöld jelzéshez, de tudom, hogy ennél azért még messzebb vagyok, akkor szépen leemelem a lábamat a gázról, és finom fékezésbe kezdek. Ebben az esetben nincs az az őrült imádkozás a zöldhöz, hogy "még tarts ki, még tarts ki".
Továbbra sem működnek megfelelően a szombathelyi Rohonci úti közlekedési lámpák visszaszámlálói
Már korábban is foglalkoztunk a Rohonci út közlekedési lámpák visszaszámlálóival. Akkor szintén az volt a probléma, hogy a három szín melletti számláló hiába ér nullára, a piros fény még hosszú másodpercekig így marad.
Harmadik: legyen rendes zöldhullám. Ez ugye azt jelenti, hogy ahogyan az első lámpa zöld lesz, és elindul az autófolyam, a többi lámpához a megengedett sebességgel érve azok is zöldre váltanak, így nem kell fékezgetni vagy akár megállni a többinél azért, mert azok még piros jelzést mutatnak. Ez sok helyen remekül működik a világban, de például a szombathelyi Zanati úton a város felé nem. Itt ugyanis ahhoz, hogy a zöldhullámmal tudjunk menni, nagyából 70-nel kéne haladni. Aki csak a megengedett 50-nel hajt, és az egyik lámpánál már a zöld végén halad át, azt a következő lámpa pirosa megfogja. Rosszul vannak ugyanis beidőzve a lámpák. De emiatt a megindult kocsisor végéből minden egyes lámpa lecsíp 2-3 autót; így a következő zöldhullámos autótömeg kénytelen eleve befékezgetni a még a lámpánál álló autók miatt. Aztán a vége az, hogy a lehetséges 20 autó helyett csak 10-12 jut át minden lámpaváltás alatt a kereszteződésen. Pedig csak pár másodperccel kéne meghosszabbítani a zöld jelzést a folyamatos forgalomhoz.
Nem mellesleg a folyamatos, dinamikus haladással még a környezetnek is jót tennénk, hiszen nem pöfögünk az amúgy álló autóval feleslegesen, és a szálló fékport sem eregetjük minden egyes piroslámpánál.