Brit tudósoknak először sikerült elérnie, hogy a szúnyogok egyes fajtáinál teljesen leállítsák az utódnemzést. A szakértők ehhez módosították a vérszívók egy génjét, ami lehetetlenné tette a nőstény egyedek számára, hogy utódot nemzenek. A gént végül a hím példányokban spékelték meg, így a fogságban tartott szúnyogpopuláció néhány generáción belül magától kihalt. Az angolok msot azt mondják, a természetben akár egy év alatt teljesen felszámolnák ezzel az eljárássalazokat a fajokat, amelyek a malária terjesztéséért felelőseg.
Az Imperial College London és a Liverpool School of Tropical Medicine, valamint az olasz Italian Polo GGB szakértői szerint évente több százmillióan betegednek meg a szúnyogok miatt, az elmúlt években pedig egyre nehezebb lépést tartani a szúnyogokkal, mert sok faj egészen egyszerűen immunis lett az permetszerekre. A génmódosítás viszont olyan hatékony, hogy a rovaroknak nem lenne ideje olyan géneket mutálni, amivel kikerülhetnék a mesterségesen megváltoztatott gént.
Csak 2019-ben 229 millió ember kapta el a maláriárt, 409 ezren haltak bele a betegségbe, a szakértők szerint ez a szám az elmúlt években hatalmasat ugorhatott a koronavírus-járvány miatt. A kórokozót viszont nem minden szúnyogfaj képes átadni az emberek számára, a jelenleg ismert 3 ezer 500 faj közül alig néhány terjeszti a betegséget. A brit kutatók szerint ha ezt a néhány fajt sikerülne megtámadni, akkor akár teljesen el is tűnhetne a betegség a bolygónkról, írja a Metro.
A brit kutatók találmányának azonban nem mindenki örül, sokan emlékeztetnek arra, hogy az emberiség történelmében már többször vetettünk be biológiai fegyvert, ami sokszor visszasült. Ausztráliában például 1935-ben engedtek szabadon néhány óriásvarangyot, hogy a helyi őshonos rovarok ellen védekezzenek, amelyek lelegelték a takarmányokat. A varangyok viszont olyan gyorsan elszaporodtak, hogy mára kiszorították az őshonos varangyokat és békákat, ami ekológiai katasztrófához vezetett.
A kutatók azt mondják, ha félresül a dolog, és a szúnyogok több faját is sikerülne kipusztítani a génváltoztatással, akkor megborulhatna a táplálkozási lánc, hiszen rengeteg madár, hal és kétéltű számára jelentenek zsákmányt a vérszívók. A technológiát éppen ezért még jóideig nem vetik be élesen, a kutatók most azon dolgoznak, hogy minden lehetséges ballövést kiiktassanak a génkezelt rovarokból.