2021-ben a koronavírus kevésbé csökkentette az ingatlanpiaci árakat, szemben az albérletpiaccal, ahol többségében csökkenést tapasztalhattak a bérlők. A leglátványosabb árzuhanás Budapestet jellemezte, az esésnek azonban vége szakadt. A turisztika élénkülésével és az oktatás kezdetével újra drágulnak az albérletek. Hogy mennyivel lettek magasabbak és mekkorára nőhetnek, azt az ingatlannet.hu derítette ki.
Budapesten újra emelkednek az albérletárak
Az albérleti díjak tartós áremelkedéséről a nyár óta beszélhetünk. Természetesen nem mindenhol, így Budapest egyes kerületei is kivételek ez alól. Például a népszerű VII. kerületben a kiadó lakások átlagos négyzetméter ára a nyáron végig 3000 forint körül alakult. Vagy például VII. kerületben még némi – 100 Ft/m2-es – csökkenést is tapasztalhattunk.
Viszont az V., valamint a XIII. kerületben június-július-augusztus alatt kisebb-nagyobb mértékben borsosabbak lettek a bérleti díjak. Az V. kerületi albérletek esetében 3700 Ft/m2-ről 4000 Ft/m2-re 8 százalékkal drágult az átlagár. A XIII. kerületben kiadó lakások átlag bérleti díja pedig mostmár nem 3200 Ft/m2, hanem 3300 Ft/m2.
Az őszi és téli hónapokban tovább folytatódhat az árak felfelé ívelése. Ez inkább enyhe, mintsem drasztikus jellegű lehet. Egyes kerületekben az év végi átlagárak visszatérhetnek az év eleji szintre.
Az ingatlanárak inkább csak stagnálnak a fővárosban
Az idei nyár nem kavarta fel a budapesti ingatlanpiacot sem árak, sem kereslet-kínálat tekintetében. Ami az átlagos négyzetméter árakat illeti, inkább csak stagnálásról beszélhetünk.
Még az 1%-os drágulást sem érték el az V. és VIII. kerületi lakóingatlanok, a nyáron végig 1 millió 200 ezer Ft/m2-es, illetve 740 ezer Ft/m2-es átlagáron kínálták őket eladásra. A VII. kerületben már valamivel 1% felett mozdultak el az ingatlanárak, méghozzá 820 ezer Ft/m2-ről 830 ezer Ft/m2-re. A XIII. kerületben eladásra hirdetett ingatlanok átlagára pedig 2%-kal emelkedett meg 920 ezer Ft/m2-re.
Budapesten az év hátralevő részében is az ingatlanárak stagnálására, kisebb emelkedésére számíthatunk. A kisebb, négyzetméterenként néhány tíz ezer forintos drágulás azonban egy nagy alapterületű ingatlan esetében több millió forinttá is összeadódhat. Az érdeklődőknek érdemes tehát minél hamarabb lebonyolítani a vásárlást.
A hőmérséklet nemcsak az albérletárakat befolyásolhatja
A nagy forróság az albérletárak változásán túl az ingatlankeresési trendek változását is magával hozta. Korábban a déli tájolás volt kedveltebb a vásárlók körében, hiszen az ilyen adottsággal rendelkező ingatlanokba több fény jut. A több fénnyel azonban melegebb hőmérséklet is jár, ami az izzasztó nyári napokon nem a legkellemesebb. Ennek tükrében a jövőben az északi fekvésű ingatlanok lehetnek keresettebbek, hiszen ezek hűvösebbek és elviselhető szobahőmérsékletet biztosítanak az ezer fokban.
Szponzorált tartalmat olvastál.