Szeptembertől a dolgozók takarítják az irodákat – többek között így kényszerül spórolni a győri kukás cég, a GYHG, amely milliárdos tartozást gördít maga előtt tavaly óta. Az erről szóló igazgatói utasításban azt írta Herceg Sándor Ottó, hogy „a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. nehéz finanszírozási és gazdasági helyzete miatt a cég vezetése folyamatosan vizsgálja a működési költség csökkentésének lehetőségeit”.
A mostani döntés értelmében szeptember elsejétől a dolgozóknak kell a Sashegyi úti telephelyen, illetve a Bartók Béla utcai ügyfészolgálati irodában elvégezniük a takarítást,
mivel azzal a céggel, aki eddig ezt intézte, szerződést bontottak. A takarításhoz szükséges eszközöket és szereket a GYHG biztosítja.
A cég titoktartásra kötelezett dolgozói számára egyébként nem ez az első kellemetlen meglepetés: a hírek szerint a bérek fizetése is akadozik, tavaly decemberben pedig sok irodai dolgozó a Facebookról tudta meg, hogy 13. havi bérüket „felajánlotta” a fizikai dolgozóknak.
Hova tűnik a pénz?
Az önkormányzati tulajdonú vállalatot tavaly tavasszal Dézsi Csaba András polgármester szervezte ki a Győr-Szol alól, hogy jobban átláthassa annak pénzügyeit. Decemberben a polgármester váratlanul leváltotta a GYHG tavaly tavasszal kinevezett vezetőjét, Koronika Tamást, illetve visszahívta a nagytérségi hulladéktársulás élére kinevezett Borsi Róbertet is – ezt azóta is Szabó Jenő fideszes önkormányzati képviselő vezeti alelnökként.
A GYHG-nak hatalmas tartozása van a nagytérségi társulás felé, mivel előbbinek fizetnie kéne a társulás tulajdonábanálló létesítmények használatáért, ez azonban többször is elmaradt. A társulás májusban megjelent beszámolója szerint tavaly év végén mintegy 1 milliárd 250 millió forinttal tartozott a GYHG a cégnek, amely a régió 112 településének szemétszállítását fogja össze. (Ebből 250 millió forint kölcsön volt, amit a társulás biztosított a GYHG-nak.)
Májusban írtunk részletesebben a GYHG körüli gyanús ügyekről. A cég gazdálkodási adatai alapján cégnél egy felvidéki vállalkozóhoz, Alföldy Alexanderhez kötődő cégek több száz millió forintos, legalábbis gyanús megbízásokhoz jutottak a GYHG működésének minden területén, ráadásul a vállalkozó forrásaink szerint tevékenyen részt vett a cég életében úgy, hogy semmi hivatalos pozíciója nem volt ott.
A csőd szélén táncoló cég ügyei kapcsán példátlan módon még cikkünk megjelenésének napján nyomozást indított különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya. Amikor megpróbáltuk megtudni a polgármestertől, hogy igaz-e a hír, miszerint lezárult a nyomozás, Dézsi Csaba András inkább bemenekült a városházára.
A GYHG honlapján lévő visszaszámláló szerint egyébként 2 hónap és 8 nap múlva Győr lesz a „legtisztább város”.