Csaknem megduplázódott a földrengés halálos áldozatainak száma, a vasárnapi jelentésekben még 724 halott szerepelt, de a polgári védelem már 1297 halottat tart nyilván – írta az MTI. A legfrissebb összesítés szerint a legtöbben (1054 ember) a fővárostól, Port-au-Prince-től nyugatra fekvő Sud megyében vesztették életüket. 122-en haltak meg Nippes-ben, 119-en Grand’Anse-ban és ketten az Nord-Ouest megyében.
A haiti kórházakban 5700 sérültet ápolnak.
Az amerikai földtani intézet szerint a 7,2-es erejű földmozgás fészke tíz kilométer mélyen volt a fővárostól, Port-au-Prince-től 150 kilométerre nyugatra található Petit Trou de Nippes település térségében. A polgári védelem 13 694 megsemmisült lakóházról és épületről, összedőlt iskolákról, kórházakról, templomokról és szállodákról tájékoztatott.
Haitit gyakran sújtják erős földmozgások. A 2010-es földrengés szinte teljesen elpusztította a sűrűn lakott főváros, Port-au-Prince egy részét. A szigetország még nem kászálódott ki a 11 évvel ezelőtti földrengésből, de a koronavírus-járvány is sújtja, de a bűnbandák közötti erőszak is visszafordította a gazdasági növekedést, július 7-én pedig meggyilkolták Jovenel Moise államfőt, ami politikai válságba sodorta a szigetországot.
Meggyilkolták Haiti elnökét
Meggyilkolták Jovenel Moïsét, Haiti elnökét, írja a Guardian. Moïsét a saját otthonában támadták meg, a fegyveres férfiak megsebesítették a feleségét is, ő azonban túlélte a támadást, olvasható az ideiglenes miniszterelnök közleményében. Claude Joseph, a miniszterelnök a helyi rádióban azt nyilatkozta, hogy a támadást egy fegyveres kommandó csoport hajtotta végre, a tagjaik között külföldiek is voltak.
Arien Henry ideiglenes kormányfő együttműködésre szólított fel mindenkit, hogy meg tudjanak birkózni a „rendkívüli komoly helyzettel”. Mexikó és a Dominikai Köztársaság élelmet és orvosságot küldött Haitiba, Kolumbia pedig mentőcsoportokat. Az Egyesült Államok 65 fős mentőcsapatot és felszerelést küldött oda a túlélők utáni kutatáshoz.
Címlapfotó: AFP/Stanley Louis