Megnövekedett a rövidlátó gyermekek száma, amióta berobbant a koronavírus-járvány, legalábbis erre a következtetésre jutott több kutató is Hongkongban. A szakértők a hat és nyolc év közötti gyermekeket vizsgálták, akik a járvány miatt távoktatásra kényszerültek átállni. Az eredmény megdöbbentő lett, több mint 120 ezer gyermek adatait vizsgálták, amelyből kiderült, hogy a rövidlátó gyermekek száma egyetlen év alatt megháromszorozódott.
A hongkongi egyetem professzora, Jason Yam azt mondja, hogy azt már korábban bebizonyították, hogy az arcunkhoz közel eső tevékenységek, például az olvasás, a tévézés, vagy a számítógép előtt eltöltött idő megnöveli a rövidlátás kockázatát. A szabadban eltöltött idő viszont erősen csökkenti ennek a látászavarnak a jelenlétét, a járvány alatt a gyermekek kevesebb időt tölthettek a szabad ég alatt, így érthető, hogyan ugorhatott meg ennyire a szemüvegre szorulók száma.
Yam hozzátette, hogy Hongkongban az iskolák hónapokig zárva voltak, de elővigyázatosságból lezárták a szabadidő eltöltésére szolgáló kültéri helyeke, például a játszótereket, vagy a kempingeket is. A gyermekeknek így nem sok választásuk maradt, a négy fal között próbálták elfoglalni magukat a járvány időszaka alatt.
A professzor és a csapata már hat éve vizsgálja az iskolás korú gyermekek látásproblémáit, így számos adattal rendelkeznek. Ezekből kiderült, hogy a karanténban eltöltött egy év alatt háromból egy gyermeknél alakult ki rövidlátás, míg a járvány megelőző években csak ötből egy gyermeknek romlott a látása. A kutatóknak azt is rögzítették, hogy a gyermekek mennyi időt töltenek a szabad levegőn, a járvány előtt ez az idő átlagosan 75 perc volt, a koronavírus felbukkanása után mindössze 24 percre zsugorodott ez az időszak. Ugyanakkor megnövekedett az az idő, amit a fiatalok a képernyők előtt töltöttek, a járvány előtti átlagos 3,5 óráról egészen 8 órára ugrott ez az idő.
A Guardian megkérdezett egy angol professzort is, aki elmondta, hogy nem csak Kínában, hanem a világ szinte összes részén megugrott a rövidlátó fiatalok száma. James Wolffsohn professzor úgy tudja, eddig kilenc hasonló kutatás készült el a világ körül, és mindegyik arra a következtetésre jutott, hogy romlott a gyermekek látása az elmúlt másfél évben.