Le kellett zárni a kaliforniai Tahoe-tó egy partszakaszát, miután több helyi mókus is pestissel fertőződött meg. A Kiva Beach-re elkeresztelt déli partszakaszt legalább a hét végéig lezárták, miután több rágcsáló tesztje is pozitív lett. A helyi hatóságok most úgy próbálják meg felszámolni a gócpontot, hogy bolhairtóval permetezik le a környéket, így várhatóan megállítják majd a kórokozó terjedését, írja a Metro.
A hatóságok azt mondják, a fertőzött mókusok nem kerültek kontaktba emberekkel, így a helyieknek nem kell attól tartania, hogy a középkor egyik legnagyobb gyilkosa felütné a fejét az emberek körében is. Kaliforniában egyébként rutinszerűen ellenőrzik a rágcsálókat, így találták meg a fertőzött egyedeket is. Az amerikai államban előfordult már, hogy több mókusfaj, egerek és más rágcsálók is megfertőződtek a pestissel.
Habár nekünk európaiaknak a 14. századi pusztítás juthat eszünkbe a pestisről, Kaliforniában folyamatosan problémát jelent, hogy megjelenik a betegség a rágácsálók szervezetében. A helyi szakértők szerint a hegyvidéki területeken vígan eléldegél a betegségért felelős baktérium, így a kaliforniai hatóságok számára folyamatos munkát jelent, hogy az emberekre ne terjedhessen át a betegség.
A Tahoe-tó környékén 2016 és 2019 között folyamatosan megtalálták a baktériumot, ezekben az években 20 fertőzött rágcsálót fogtak be a szakértők. Az Amerikai Egyesült Államokban nem csak az állatok körében terjed a baktérium, az amerikai járványügy adatai alapján évente egy és 17 megbetegedés közé tehető az átlag. A baktérium leggyakrabban bolhákkal terjed, akkor, amikor a helyiek a közeli erdőkben túráznak.
Nem csak Kaliforniában ütötte fel a fejét a baktérium, a múlt héten egy tíz éves kislány halt bele a fertősébe Colorado államban. Az amerikai járványügy szerint ugyan nagyon ritka, hogy emberekre terjedjen a baktérium, azonban ha valaki azt érzi, hogy megjelentek nála a betegség tünetei azonnal forduljon orvoshoz, mivel gyors beavatkozással egy egyszerű antibiotikum kúrával gyógyítható a betegség.