A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) szombat délelőttre szervezett nagygyűlést Budapestre. A helyszínen jártunk mi is.
A tüntetésre érkezők többsége fehér ruhában és fehér lufival demonstrál, körülbelül a tér harmadát megtöltve. A pár ezer tüntetőt Balogh László, a szakdolgozói kamara elnöke köszöntötte, aki emlékeztetett: a márciusban bevezetett törvény ellen már akkor tiltakozni kellett volna, de akkor el kellett látni a betegeket.
Balogh szerint a szabályozás súlyos ellentmondásokat és szabályozási hiányosságokat tartalmaz, méltánytalan, ezért jogos a szakdolgozók elégedetlensége.
A demonstrációhoz több szakszervezet és szakmai szervezet is csatlakozott. A felszólalók külön köszöntötték a kamara megyei tagszervezeteinek tagságát is.
Emlékeztetett: csaknem háromezer szakdolgozó nem írta alá ezt az új jogviszonyt.
„Ez hatalmas veszteség az egészségügynek és a betegeknek“ – mondta Balogh, aki szerint azok is itt vannak, akik kényszer hatása alatt írták alá a szerződést.
A demonstrációra várták Pintér Sándor belügyminisztert és Kásler Miklós emberi erőforrás minisztert, ám egyikük sem jelent meg, küldtek viszont levelet, amit fel is olvastak a demonstrálóknak. Mindkét levelet óriási füttykoncert, "mondjon le" és "takarodj" szavak kísértek, hogy csak a legfinomabb kifejezéseket idézzük.
Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnökének felszalólalását azonban több helyről is füttyszó kísérte, miközben felszólalásában támogatásáról biztosította a tüntetőket.
Üveges Péterné, a szakdolgozói kamara fekvőbeteg ellátási alelnöke közölte: két évvel ezelőtt már 5250 ápoló hiányzott a rendszerből, és hogy ez ne legyen elég,
a márciusban elfogadott és áterőltetett új szolgálati jogviszony következtében ez a szám jelenleg 8-10 ezer ápoló hiányzik az ellátásból.
Hozzátette: elvárják, hogy a szolgálati jogviszony ne vonatkozzon a szakdolgozkra és követelik a közszolgálati jogviszony visszaállítását.
A tüntetés végén Balogh Zoltán, a kamara elnöke felolvasta a szervezet kiáltványát, amelyben - többek között - az szerepelt:
- legyen prioritás az egészségügy és a szakdolgozók ügye
- állítsák vissza a szakdolgozók közalkalmazotti jogviszonyát
- szeptember 1-jétől 30 százalékos béremelést kapjanak
- 2022. január 1-jétől a szakdolgozói bértáblát az orvosi bértáblához igazítsák
A tüntetésen megjelent egy kisebb vírus- és oltástagadó csoport. A szervezők megkérték őket, hogy távozzanak, miközben két kisebb csoport között meglehetősen éles szóváltás is kialakult. Az oltástagadók azonban nem kívántak nyilatkozni.
Korábban írtuk: megunták, hogy nem kommunikál velük a kormány
A MESZK korábban jelezte: egy hosszú folyamat végeredménye ez a demonstráció. A kormányzat egyáltalán nem kommunikált velük, meg sem hallgatták őket.
Az egészségügyi szakdolgozók azért tiltakoznak, mert az új szolgálati jogviszony úgy rakott rájuk extra terheket, hogy az orvosokkal ellentétben még a fizetésük nem nőtt (a demonstráción résztvevőket szolidaritásáról biztosította a Magyar Orvosi Szakszervezet, a Magyar Orvosi Kamara részéről pedig Kincses Gyula fel is szólal a rendezvényen).
A demonstrációt számos nem egészségügyi szakszervezet biztosította szolidaritásáról, így várhatóan nem csak az egészségügyi dolgozók vonulnak majd ki a Hősök terére.
A tiltakozás politikamentes, sőt, arra kérik a pártokat, hogy tagjaik magánemberként vegyenek részt a rendezvényen.