Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Direkt 36 információi szerint magyar újságírókat, valamint ellenzékiként beállított üzletembereket hallgattak le az NSO nevű izraeli kibercég Pegasus nevű kémprogramjával, amely okostelefonok feltörésére alkalmas.
Megfigyelési botrány: a Nemzetbiztonsági bizottságot is összehívná az ellenzék
Közös közleményükben úgy fogalmaznak: "Egy vasárnap megjelent oknyomozó újságcikk szerint a magyar kormány újságírók, politikusok és más közszereplők okostelefonjainak feltörésére is használta a világ egyik legfejlettebb kémszoftverét. Amennyiben mindez bebizonyosodik az még az elmúlt tíz év után is olyan szintlépésnek tekinthető, ami nem maradhat közvetkezmények nélkül.
A nemzetközi tényfeltáró csapat birtokába jutott adatokból az nem derül ki egyértelműen, hogy pontosan ki vetette be a kémszoftvert, ám több körülmény is erősen utal ugyanakkor arra, hogy a magyar hatóságok használták a programot a magyarországi célpontok ellen.
„Nincs tudomásunk a megkeresésben szereplő állítólagos adatgyűjtésről. Magyarország jogállam, és így minden egyén esetében mindig a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el”
– közölte korábban a kormány az esettel kapcsolatban.
Így vetették be világszerte az izraeli kémprogramot
Vasárnap derült fény arra, hogy az NSO nevű izraeli kibercég Pegasus nevű kémprogramjával figyeltek meg újságírókat és üzletembereket az utóbbi években. A Direkt36 cikke szerint csak Magyarországon 300 célpont volt, köztük a Direkt36 két munkatársa, Panyi Szabolcs és Szabó András, de megfigyelték Dercsényi Dávidot, a Hvg.hu korábbi munkatársát is.
Érdekes részletet közölt a Washington Post a lehallgatási botrány ügyében, szúrta ki a 444.hu. A Le Monde – az egyik legnagyobb francia lap, amely közreműködött a lehallgatási botrány felderítésében – egyik újságírója a közelmúltban interjút készített a magyar igazságügyi miniszterrel. A beszélgetésben a riporter azt kérdezte Varga Judittól:
„Ha valaki azt kérné, hogy hallgassanak le egy újságírót vagy egy [politikai] ellenfelet, elfogadná ezt a kérést?”
Varga a lap szerint felháborodottan válaszolt:
„Micsoda kérdés! Ez már önmagában provokáció!"
A Washington Post beszámolója szerint másnap kérés érkezett a miniszter irodájától, hogy töröljék a kérdést és Varga válaszát az interjúból.
Novák Katalin családügyi miniszternek tette fel a kérdést az ATV riportere, hogy foglalkozik-e a kormány a lehallgatási botránnyal.
„Nem szeretnék sajtóhíreszteléssel foglalkozni, sem ezen a területen, sem máshol. Ha jól tudom, most egyelőre egy sajtóhírről van szó"
– válaszolta Novák.
Hétfő délelőtt még mindig nem írt egy sort sem az MTI a Pegasus-botrányról, mindössze az LMP közleményét adták ki, ami arról szól, hogy kezdeményezik a Nemzetbiztonsági bizottság összehívását a megfigyelési-ügy miatt – hívta fel a figyelmet a hvg.hu.
A lap szerint nemcsak a közmédia hallgat az ügyről, a kormányközeli portálokon (Origo, Magyar Nemzet, 888) sem találta nyomát fél 10-ig, hogy bármilyen formában beszámoltak volna róla annak ellenére, hogy a botrány már bejárta a világsajtót is.
Időközben a PestiSrácok.hu-n megjelent egy hosszabb írás, ahol „őrült konteónak" nevezik az ügyet.