A sosem látott hőhullámot követően az Egyesült Államok nyugati felén most az egyre több helyen megjelenő bozóttüzek okoznak problémát. A szakértők szerint viszont nem véletlen, hogy pont a hőség után jelennek meg a lángok, hanem a klímaváltozás hatásait láthatjuk már.
Az amerikai tűzoltók Washington államtól egészen Arizónáig küzdenek a lángokkal, amelyek egyre hevesebben pusztítják az erdőket. A tűz ellen persze csak vízzel tudnak harcolni, ami veszélyesen lecsökkenti az amúgy is megcsappant tartalékokat. Jose Pablo Ortiz Partida, egy klímaszakértő a Guardiannak azt mondta, hogy a tűz, a hőség és a szárazság egymást segítik elő, így nem véletlen, hogy azt látjuk, hogy folyton egymást követik ezek a természeti csapások.
Ortiz szerint a hatalmas szárazság miatt egyre gyorsabban érkeznek a hőhullámok. A hőség aztán felhevíti az erdők talaját, így gyorsabban száradnak ki az erdőtalajon található ágak, cserjék. A kiszáradt fadarabok pedig tökéletesen megágyaznak a tűzvészeknek, amelyek szintén egyre gyorsabban követik egymást. Ortiz szerint ezt már közvetlenül a klímaváltozásnak köszönhetjük.
A szakértő szerint ez a körforgás nem csak a természetet viseli meg, hanem azokat a közösségeket is, amelyek a kiszolgáltatott területen élnek. Először is a hőség viseli meg az itt élők szervezetét, majd ezt követi a megcsappant, sokszor szennyezett ivóvízkészlet. Egy-egy tűzvész pedig nem csak közvetve fenyegeti az emberek egészségén, hanem a magasba röppenő füst is hozzátesz ahhoz, hogy az itt élők egyre többször látogassanak el a doktorokhoz.
Az idei bozóttüzek egyik legerősebbike, az Oregonban megjelenő Bootleg tűz eddig 620 négyzetkilométert perzselt fel, a hétvége alatt megháromszorozódott a mérete. A tűz egy nem várt csapással is megnehezíti az arra élők életét, mivel a lángok elértek több létfontosságú árampóznát is. A megolvadt vezetékeket pedig csak lassan tudják cserélni a szakértők, ezért több közösségben arra kérték az ott élőket, hogy takarékoskodjanak az árammal, amennyire csak lehetséget.
A Bootleg tűz a szakértőket is képes megijeszteni, Al Lawson, a bozóttűzzel küzdő csapatok parancsnoka nemrég úgy nyilatkozott, hogy a tűzoltók eddig sosem látott körülményekkel találják szemközt magukat, amikor terepre mennek. Lawson szerint a kaliforniai és az oregoni bozóttüzek olyan intenzitással égnek, amelyhez hasonlót eddig nem tapasztaltak a szezon ilyen korai szakaszában. A kaliforniai bozóttüzek ugyanis inkább késő nyáron, kora tavasszal jelennek meg, hiszen a lehűlés ekkor többnyire erős szelet is hoz magával, ami segíthet a lángok terjedésében.
A Nyugat-Amerikát megrázó hőhullám szerencsére a hét vége felé felhagy az amerikaiak ostromával, az időjósok szerint kiadós esőzések várhatóak a nyugati parton. Az esőzés persze más veszélyeket is magában rejteget, a villámok például újabb tüzeket indíthatnak az útjukra, a viharok közelében megjelenő szél pedig tovább terelhetik a lángokat.