Végre vannak nézők a moziban, nem is kevesen. A dán filmrendező, Thomas Vinterberg Oscar-díjas művére sokan váltottak jegyet. Nyilván a kitüntetésnek is köszönhetően. De másért is: a Még egy kört mindenkinek! (Druk) című alkotás azt feszegeti, hogy az alkohol, az ivás kultúrája miként hat emberre, társadalomra.
Nem könnyű téma ez. Csak Magyarországon 1 millió masszív alkoholista és 2 millió, többé-kevésbé rendszeres ivó él. Ennek társadalmi következményei rendkívül súlyosak. Egy kutató szerint ennek a népbetegségnek nem a szenvedély a forrása, hanem a fájdalom.
Még egy kört mindenkinek (16) szinkronos előzetes
Két Oscar-díjra jelölt (legjobb nemzetközi film, legjobb rendező), Oscar-díjas, Európai Filmdíjas film Mads Mikkelsen főszereplésével!Négy jóbarát, akik gimn...
Az a fajta fájdalom, amely mérhető Dániában is. Ahol pedig a jólét kiveri a keleti szemeket. De mi a fészkes fene ez a fájdalom?! – kérdezhetné Szikla Győző a gánti kőbányában. Nos, a fájdalomnak sokféle arca lehet: megélhetési probléma, betegség, családi válság, munkahelyi szekatúra, az élet kilátástalansága.
Piál a Föld – énekelte anno Hofi Géza és tényleg: egyre többet iszik a világ. Példaképek ebben voltak, vannak. Mondjuk a vodkától átitatott orosz vezér, Borisz Jelcin, vagy a szovjet Brezsnyev, a francia Sárközi.
Felhördül a mozis nép, amikor Orbán is feltűnik egy snitt erejéig. Az EU leghosszabban szolgáló főnöke, Jean Claude Juncker pofozgatja, kedélyes „Diktator!", kiszólással.
A film főhőse négy gimnáziumi tanár. Negyvenesek, jó barátok. Martin, Peter, Tommy és Nikolaj, akik jól élnek, szép családban, kiskamaszokkal, szőke nejekkel. A napi rutin sima:, óvoda, tőkehal vásárlás, kutyaséta, vacsora. Meg persze tanítás a gimiben, kritikus szemléletű tizenéveseknek.
A jóképű történelem tanár, Martin (Mads Mikkelsen) tíz éve még szép karrier előtt állt, de beletört a hétköznapok unalmába. A tanulók ezt látják és felteszik a kérdést: hogy lesz ebből sikeres érettségi? Az otthoni viszonyok sem fényesek. Anika, a feleség, csak a gyerekek miatt tart ki mellette.
Kapóra jön az az elmélet (aminek egyébként van kutatási alapja), hogy a véralkoholszint állandósítása, más szóval a folyamatos ivás révén növelhető a teljesítmény, a kreativitás és a szociális érzékenység. Ráadásul a spiccesség elűzi az unalmat, változhatnak a negatív dolgok.
A négy tanár belevág a kísérletbe, az elején „jönnek is a számok". A vodkás órák felszabadultsága átragad a diákokra, az unalmas tanárokból színes, vonzó egyéniség lesz. Mi több, Martint egy előadása után meg is tapsolják. Az alkoholszint ekkor 0,5 százalékon áll, amit a négy kolléga szondával ellenőriz.
De mind a szintet, mind a tétet emelni kell, hiszen ez egy spirál. Ennek nyomán jönnek a családi, munkahelyi konfliktusok, amik látványosan bomlanak ki a filmben. A környezet negatív hozzáállása ellenére a tanár urak a diákjaik szemében hőssé válnak: „Együtt piálunk, tanár úr! Sikerülni fog az érettségi!"
Ez így az alkoholizmus dicsőítésének is tűnhet, de messze nem az. Részint a tragikus fordulatok okán, amit nem kívánunk lelőni, másrészt személyes okok miatt. A lényeg, hogy az alkoholizmus ugyan a pokolba vezet, de van visszaút. A fájdalmas megtapasztalás nyomán megjelenhet az életigenlés.
Vinterberg filmje eredeti és megütő alkotás. S mint minden ilyen volumenű szellemi teljesítménynek, ennek is tragikus az alapzata. A forgatás megkezdése után négy nappal autóbalesetben meghalt a rendező gimnazista lánya, Ida. Vinterberg hónapokig leállt, majd barátja, a főszereplő Mikkelsen beszélte rá a folytatásra.
Az eredeti koncepciót azonban, az alkoholizmus negatív hatásmechanizmusának bemutatását a dán fiatalok körében, megváltoztatták. Valahogy úgy, hogy ha egy ismeretlen fegyverrel találkozol, azt próbáld ki, de szakadj le róla, amint el akar nyelni.
Az alkohol mértéktelensége persze megköveteli a magáét. Ám a legvégén, a jóféle dán sörtől csillogó szemű szőke, sikeres érettségit ünneplő lányok harsogó életigenlése meggyőző.
Még egy kört mindenkinek!