Tavaly februárban reppent fel először annak a híre, hogy a sárvári önkormányzat átadhatja a Sárvári Csicsergő Óvodát a katolikus egyháznak. A fenntartóváltásról azóta a szülők is szavaztak, a beírtatott gyermekek szülei döntésének értelmében átkerülhetett az egyházhoz az óvoda. Az új fenntartónál már meg is történt a beiratkozás, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan hány gyermekkel kezdődik meg a tanév szeptember elején.
A döntés értelmében Sárvár önkormányzata öt évre, 2026. augusztus 31-áig adta át ingyenes használatra az óvodát az egyháznak. A csütörtöki képviselőtestületi-ülést megelőzően viszont Kondora István (Fidesz) benyújtott egy határozat-tervezetet, amelyben már azt veti fel, hogy az önkormányzat határozatlan időre, vagyis örökbe adná az egyháznak az óvoda fenntartói jogát, teljesen ingyen.
A határozatból kiderül, hogy Székely János megyéspüspök fordult a sárvári önkormányzathoz, és saját maga kérte, hogy a feladatellátást szolgáló vagyon ingyenesen kerüljön át az egyház tulajdonába. A megyéspüspök ezt azzal támasztotta alá, hogy a tulajdonos és a használó személyének különválása, a tulajdonosi, használói kötelezettségek felelősségének elkülönítése, az ingatlannal összefüggő, jelentősebb anyagi forrásokat igénylő felújítások, beruházási költségek a mindennapi működést nehezítő tényezők lehetnének, ezt pedig szeretné elkerülni az egyház. Székely azt is leírta, hogy a Szombathelyi Egyházmegye pályázati, illetve saját forrásból tervezi felújítani az óvoda épületét.
A sárvári képviselők végül tegnap szavaztak a határozatról, a kormánypárti képviselők elfogadták a javaslatot, így
a Sárvári Csicsergő Óvodának helyt adó ingatlant, melynek könyv szerinti értéke nagyjából 68,5 millió forint, ingyen és bérmentve adja át az egyháznak.
A testület döntéséről megkérdeztük Szabó Lajost, a helyi MSZP elnökét, aki azt mondta, hogy az ellenzéki képviselők eddig mindig is támogatták az egyház sárvári törekvéseit, az erre irányuló határozat-javaslatokat pedig rendre meg is szavazták. Az is támogatták, hogy az óvodába beiratott gyermekek szülei is hadd szavazzanak a fenntartóváltásról, habár Szabó saját elmondása szerint abban hibáztak, hogy nem kérdezték meg Sárvár lakosságát szélesebb körben, mondjuk egy népszavazáson keresztül. A képviselő szerint így egy nagyobb társadalmi réteg fejezhette volna ki a véleményét a fenntartóváltásról.
A képviselőtestületi-ülésen az ellenzéki képviselők viszont azt kérték, a város ne ingyen adja át a tulajdonjogot az egyháznak, valamint arra kérték a városvezetést, hogy kezdjenek tárgyalásokat arról, hogy mennyi pénzért adná el az önkormányzat a Sárvár 3138/2 helyrajziszámú ingatlanát. Ezt a törekvést azonban a kormánypárti többség leszavazta, így a városnak nem lesz bevétele a tulajdonosváltásból.
Szabó szerint viszont szüksége lehetett volna erre a forrásra az önkormányzatnak, az ellenzéki képviselők javaslata alapján ebből a pénzből a többi, önkormányzati működtetés alatt álló oktatási intézményt lehetett volna fejleszteni, így a színvonalukat is meg lehetett volna emelni.
Mostanában nem ez az első eset, hogy furcsa folyamatokon keresztül vált tulajdonost egy-egy telek Sárváron. Nemrég írtunk arról, hogy az önkormányzat úgy döntött, megveszi azt a kertvárosi ingatlant, ahová nemrég egy munkásszállót tervezett egy helyi befektető. Ehhez viszont szintén pénzre volt szüksége az önkormányzatnak, amit egy erdős ingatlan eladásából próbálnak pótolni.