„Továbbra is kedvező tendenciát mutatnak a járványügyi adatok"
– kezdte az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóját Müller Cecília.
A reggeli statisztikák elismétlése után hangsúlyozta, hogy a különböző vírusmutánsok ellen is hatékonyak a vakcinák.
174 új fertőzött, 28 halott
A beoltottak száma 5 176 630, közülük 3 655 647 fő már a második oltását is megkapta. 174 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 804 712 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 28 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 29 761 főre emelkedett - írják a kormányzati tájékoztató oldalon.
„A különböző mutációk megjelenése miatt nagyon fontos, hogy mindenki felvegye a második oltást is, ezek ellen ugyanis a meglévő vakcinák védelmet nyújtanak. Elképzelhető, hogy kisebbet, de a súlyos megbetegedéstől mindeképpen védenek"
– fejtette ki az országos tisztifőorvos.
Az uniós 37%-kal szemben 53% nálunk az első dózissal való átoltottság, az 5 millió 236 ezer regisztrált 91%-a már megkapta a védőoltást.
Elmondása alapján a mai napon
439 920 adag Pfizer és 60 ezer Jansen-vakcina, június 4-én pedig 64 800 adag Moderna-vakcina érkezik Magyarországra.
Nem kérünk az EU-s vakcinabeszerzésből, mégis úgy szórjuk külföldre az oltóanyagot, mintha nem lenne holnap
írták egy május 21-i bejegyzésben a Magyarország Kormánya Facebook oldalán. A kormány álláspontja szerint Magyarország azért nem vesz részt a további brüsszeli vakcinabeszerzésben, „mert csak egyféle oltóanyagot lehet választani, ami az eladónak kedvez." Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Jelenleg zajlik a külhoni magyarok és az itt élő külföldiek regisztrációja is.
„A fertőzöttek átlagéletkora 42 év, és továbbra is az aktív, munkaképes korú lakosság körében történik a legtöbb fertőződés"
– közölte Müller, majd hozzátette, hogy többek között Budapesten és Szombathelyen is csökkent a vírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy eddig két főnél mutatták ki az indiai mutánst, közülük az egyik már meggyógyult, a másiknál pedig éppen a rehabilitáció zajlik.
Operatív törzs: Megjelent az indiai mutáns Magyarországon
mondta György István, az országos oltási munkacsoport vezetője az operatív törzs pénteki tájékoztatóján. Felsorolta a mérföldköveket is: március 8-án értük el az egymillió beoltottat, március 31-én a kétmilliót, április 13-án a hárommilliót, április 30-án a négymilliót, május 22-én pedig az ország nyitásához szükséges ötmilliót.
„Nem mutattak ki náluk súlyosabb lefutást, mint a brit mutáns esetében"
– mondta a tisztifőorvos.
Az indiai mutáción belül eddig a világon összesen három variánst azonosítottak:
- a „nyomonkövetésre okot adó variáns",
- az „érdeklődésre okot adó variáns", ami elsősorban a kutatóműhelyek számára érdekes,
- és az „aggodalomra okot adó variáns" érdemli a legnagyobb figyelmet, erről eddig azt mutatták ki, hogy a brit variánshoz hasonló agresszivitással terjed.
A két indiai mutánssal fertőzött beteg környezetét vizsgálják,
de nem külföldi úthoz kötött a megbetegedésük.
Több mint száz tesztet végeztek el a környezetükben, de egyelőre nem találtak olyat, aki az indiai mutánssal fertőzött lenne.
„A 12-15 évesek oltásával kapcsolatban figyelemmel követi az operatív törzs is a fejleményeket, az Európai Gyógyszerügynökség már engedélyezte, Magyarország vizsgálja a kérdést"
– felelte újságírói kérdésre Müller Cecília.