Egyre több fiatal dohányzik világszerte, derült ki egy új kutatásból, amelyet a Guardian tett közzé. A világ kormányai ugyan azért igyekeznek, hogy ez a szám minél gyorsabban csökkenjen, de a népességnövekedés miatt a dohányosok száma is egyre magasabbra ível.
Így idénre már 1,1 milliárd dohányost tartanak számon a világon.
Az új dohányosok között rengeteg a fiatal, akik már a 25. életévükig rászoknak a cigire. Marissa Reitsma, a kutatás egyik fő szerzője azt mondja, hogy a fiatalabb korosztály amúgy is fogékonyabb a függést előidéző dolgokra, ezért nem meglepő, hogy nő a számuk. Reistma szerint a világ kormányainak komolyabban fel kell lépnie majd a dohányzás ellen a jövőben, vagy ezek a számok csak növekedni fognak.
A szerzők megemlítik, hogy globális szinten már nem olyan szembeötlő a dohányosok száma, az elmúlt években a férfi cigisek aránya 20, míg a női dohányosok aránya 12 országban ívelt felfelé. És mivel ezen országok között vannak a Föld legnépesebbjei is, mint például Kína, India, az Egyesült Államok, vagy Oroszország, így nem véletlen, hogy globális szinten növekedett a cigisek száma.
A kutatók felhívják az emberek figyelmét arra, hogy évente több millió halálesetet okoz a dohányzás, 2019-ben például 1,7 millió ember halt bele olyan szívbetegségbe, amit a füst okozott, 1,3 millió embernél okozott halálos kimenetelű rákos megbetegedést a cigaretta, míg közel 1 millió ember kapott sztrókot a káros szokásuk miatt. A dohányosok várható élettartama áltagosan 10 évvel rövidebb, mint azoknak az embereknek, akik nem nyúlnak cigihez.
Reitsma szerint az egyik hatásos módszere annak, hogy visszaszoruljon a cigisek száma, az lenne, ha a kormányok gondoskodnának arról, hogy a fiatalok minél később nyúlhassanak hozzá egy-egy szálhoz. Az életkor előrehaladtával ugyanis csökken annak a veszélye, hogy valakinél nikotinfüggőség alakuljon ki.