Péntek késő este megjelent a Magyar Közlönyben a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának ötödik fokozatáról szóló kormányrendelet.
Ebben felsorolják a lapunk által is megírt döntéseket. Eszerint
– a kijárási tilalom megszűnik;
– az üzletek, vendéglátó üzletek és más helyszínek a járványhelyzetre tekintettel elrendelt kötelező zárási időpontja megszűnik;
– eltörlésre kerül a kötelező közterületi maszkviselési kötelezettség;
– szabad a sport a közterületeken, legyen szó akár egyéni, akár pedig csapatsportról;
– magán- és családi rendezvény legfeljebb 50 fő részvételével korlátozás nélkül tartható, lakodalom pedig akár legfeljebb 200 fő részvételével korlátozás nélkül tartható;
– szállodában vagy étteremben tartott magán- és családi rendezvény esetén a szálloda, vendéglátó üzlet üzemeltetője köteles gondoskodni a magánrendezvényen részt vevők elkülönítéséről;
– egyéb zárt téri rendezvény csak védettségi igazolvánnyal rendelkezőknek tartható;
– egyéb szabadtéri rendezvény legfeljebb 500 fő részvételével korlátozás nélkül tartható (gyűlés is), 500 fő felett azonban csak koronavírus ellen védett személyek vehetnek részt a szabadtéri rendezvényen;
– a zenés-táncos rendezvény csak védettségi igazolvánnyal látogatható;
– 16–18 éves korosztály koronavírus ellen védett személy felügyelete nélkül járhat például étterembe, moziba, ha rendelkezik védettségi igazolvánnyal.
Búcsú a maszkoktól, vége a kijárási tilalomnak és mehetünk tüntetni is
„Jelenleg 4 millió 898 ezer 866 a beoltottak száma, ezért a hétvégén minden emberi számítás szerint is elérjük az ötmilliót" - közölte Orbán Viktor szokásos reggeli rádióinterjújában. Értékelése szerint „ez korszakhatár", ez azt jelenti, hogy a járvány harmadik hullámát letörtük, lényegében legyőztük. Beszélt a korlátozások feloldásáról is.
A megjelent kormányrendeletből további részletek is kiderültek. Eszerint a házasságkötés – a lakodalom kivételével – valamint temetés nem minősül rendezvénynek.
Emellett, „ha a házasságkötésre nem az anyakönyvi hivatal házasságkötő termében, a polgármesteri hivatal helyiségében vagy a vallási közösség vallási tevékenység céljára használt helyiségében kerül sor, a házasságkötésre az e rendelet családi eseményre vagy magánrendezvényre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.”
A családi eseményen vagy magánrendezvényen – az ott foglalkoztatottakon kívül – egy időben a lakodalom esetén legfeljebb kétszáz fő, minden más családi esemény vagy magánrendezvény esetén legfeljebb ötven fő lehet jelen.
Lakodalom van a mi utcánkban: akár élő előadással vagy válogatott lemezbemutatással
A lakodalmak megtartásának rendjét is pontosították, eszerint "a családi eseményen vagy magánrendezvényen a válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatás megengedett."
A védelmi intézkedések betartatásáról magánrendezvény szervezője vagy a helyszín üzemeltetője köteles gondoskodni.
Ha a családi esemény vagy magánrendezvény teljes időtartama alatt a vendéglátó üzlet területére – az ott foglalkoztatottakon kívül – a családi esemény vagy a magánrendezvény résztvevőin kívül más nem léphet be, abban az esetben a családi eseményen vagy a magánrendezvényen a koronavírus ellen nem védett személy is részt
vehet.
Ha a vendéglátó üzlet rendelkezik olyan, a vendéglátó üzlet többi részétől elzárt helyiséggel, ahol biztosítható, hogy a családi esemény vagy magánrendezvény résztvevői a családi esemény vagy magánrendezvény teljes időtartama alatt a vendéglátó üzlet többi vendégétől vagy más családi vagy magánrendezvény vendégeitől elkülönítésre kerüljenek, a koronavírus ellen nem védett személy kizárólag e helyiségbe beléphet, és a családi esemény vagy magánrendezvény befejezéséig a vendéglátó üzlet e helyiségében tartózkodhat.
Ezekben az esetekben a családi esemény résztvevője - az elkülönített helyiségben - nem köteles maszkot viselni.
Ugyanez vonatkozik a szálláshelyekre is. Eszerint a családi esemény teljes időtartama alatt a szálláshely területére – az ott foglalkoztatottakon kívül – a családi esemény vagy a magánrendezvény résztvevőin kívül más nem léphet be, abban az esetben a családi eseményen vagy a magánrendezvényen a koronavírus ellen nem védett személy is részt vehet - olvasható a jogszabályban (ugyanez vonatkozik erre, ha a szálláshely rendelkezik olyan helyiséggel, ami elzárható a szálláshely többi részétől).
A nem védett személyek ugyanakkor a családi rendezvény után el kell, hogy hagyják a szállást.
Orbán: Nincs még egy ország, ahol plázaszerűen lehet választani az oltások közül
„Jól álljuk a versenyt. Ez egy speciális verseny, ez a magyar emberek életéért szól, nem is sikerült mindenkiét megmenteni. Komoly veszteségeink voltak" - kezdte szokásos interjúját Orbán Viktor a Kossuth Rádió péntek reggeli adásában. A miniszterelnök a magyar oltási adatokkal kapcsolatban elmondta, hogy a számokkal ugyan jól állunk, de az együttérzésnek kell az elsőnek maradnia.
Csak védettségi igazolvánnyal mehetünk zenés, táncos rendezvényre
Nincs meglepetés, jogszabályban úgy fogalmaznak: "A zenés, táncos rendezvény helyszínén, életkorra való tekintet nélkül kizárólag koronavírus ellen védett személy tartózkodhat."
Külön tiltják a nem védett személyek számára szervezett rendezvényt: "Tilos zenés, táncos rendezvényt koronavírus ellen nem védett személyek számára szervezni, tartani, meghirdetni, arra fellépőket, illetve nézőket toborozni."
- írják.
Ugyanakkor a rendezvény helyszínén koronavírus ellen nem védett személy is foglalkoztatható, azzal, hogy – a fellépők kivételével – köteles maszkot viselni.
A rendezvények szervezőinek kötelessége a nem védett személyek belépését megakadályozni.
Egyéb rendezvények
Szabadtéri rendezvényen, amennyiben – az ott foglalkoztatottakon kívül – ötszáz főnél kevesebben vannak jelen, azon a koronavírus ellen nem védett személy is részt vehet, efölött azonban kizárólag a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy vehet részt.
Zárt tér esetében – az ott foglalkoztatottakon kívül – kizárólag a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy vehet részt.
Az egyéb rendezvény szervezője vagy a helyszín üzemeltetője köteles annak a személynek a beléptetését megtagadni, valamint a belépését megakadályozni, aki a koronavírus elleni védettségét vagy az életkorát nem igazolja.
Új fogalommal gazdagodtunk: az eddigi öt (zenés-táncos rendezvény, kulturális esemény, sportesemény, magánrendezvény, karácsonyi vásár) kategóriához hozzácsaptak egy hatodikat, a sportfesztivált is.
A rendelet szerint "sportfesztivál az olyan sportesemény, amelyen a sportról szóló törvény szerinti versenyszerűen sportoló mellett a szabadidős sportoló is részt vehet" (a sportrendezvényen értelemszerűen csak profik vehetnek részt).
Ezeken a koronavírus ellen nem védett, a sportról szóló törvény szerinti versenyszerűen sportoló is elindulhat.
Mehetünk tüntetni is
A módosítás szerint "ha a gyűlésen ötszáz főnél kevesebben vannak jelen, azon a koronavírus ellen nem védett személy is részt vehet", ötszáz fő felett ugyanakkor kizárólag "a koronavírus ellen védett személy, valamint a felügyelete alatt lévő tizennyolcadik életévét be nem töltött személy vehet részt."
A spontán gyűlés tilos, és ahogyan a többi rendezvény esetében is: a védelmi intézkedések betartatásáról a gyűlés vezetője köteles gondoskodni.