Újból beindultak a nukleáris folyamatok a csernobili atomerőmű alatt

Fehér Buda 2021-05-12 16:26:53
40 százalékkal növekedett a neutron kibocsájtás a szarkofágban.

Újból beindultak a nukleáris láncreakciók Csernobilban, írja az Independent. Az atomerőmű alatt, az épület megközelíthetetlenné vált kamrájában nemrég maghasadásra utaló jeleket észleltek az ukrán szakértők, a szakemberek most attól félnek, hogy akár újabb robbanás is bekövetkezhet.

A kamrában egy ideje már folyamatosan növekednek az arra utaló jelek, hogy a sugárzó anyagokban ismét beindult a maghasadás, 2016 óta negyven százalékkal ugrott meg a neutron kibocsájtás. A szakértők egy ideje már azon tanakodnak, hogy miképpen lehetne a legbiztonságosabb módon szétszerelni az egykori reaktort, ami már 35 éve nyugszik a sugárzó romok alatt. 

Az az uránium, amit az atomerőmű meghajtására is használtak, még mindig ott van Csernobilban, a kutatók most azt próbálják meg eldönteni, hogy ez az anyag a jövőben saját magától stabilizálódhat-e, vagy esetleg emberi beavatkozás lesz szükséges. Az biztos, hogy ha a második forgatókönyv valósul meg, nem lesz veszélyek nélküli a leszerelési folyamat.

A kutatók azt mondják, hogy a legrosszabb esetben meg kell majd lékelniük a jelenleg elzárt kamrát, hogy olyan anyagokat juttassanak a terembe, amivel fel tudják itatni a neutronokat, ezzel együtt pedig egyszer s mindenkorra leállítsák a nukleáris folyamatokat. A kutatók szerint azt is nehéz megállapítani, hogy az uránium milyen állapotban van, mert nincsenek neutron számlálók a közelben, így csak tippelni tudnak. 

A jövőben valószínűleg olyan robotokat küldenek majd be a reaktorba, amelyek kibírják a hatalmas sugárzást, majd odabent neutron számlálókat és hőmérséklet szenzorokat helyeznek el, hogy biztosabb képet kapjanak a reaktor állapotáról. A robotok egyébként bórrudakat is elhelyezhetnek odabent, amelyek szintén segítenének felszívni a neutronokat.

Csernobil négyes számú reaktorában 1986. április 24-én következett be az emberiség első, egyben eddigi legnagyobb nukleáris katasztrófája. Akkoriban a radioaktív tüzet homokkal próbálták meg megfojtani, de a reaktorban olyan hőség volt, hogy a homok összeolvadt az urániummal, a cirkóniummal és a grafittal, végül pedig egy lávaszerű ötvözetet hozott össze, ami később az épület mélyebben lévő részeibe is átrágta magát. 

A kutatók nem tudják, miért most kezdődtek újra a folyamatok, de elképzelhető, hogy az öt éve felszerelt, új szarkofág miatt következett be a maghasadás. Az ukrán szakemberek egyébként azt mondják, a szarkofág egyelőre kitart, így felfogja azt a megnövekedett neutronmennyiséget, amelyet az elmúlt időszakban mértek. Az eredeti, betonból és acélból felhúzott szarkofág egy idő után korrodálódott, így víz juthatott be az atomerőműbe, ami szintén közrejátszhatott a folyamatok újraindulásához. 

Az ukrán hatóságok jelenleg az európai szakemberekkel együtt dolgozva próbálnak megoldást találni a problémára, amit Japán is figyelemmel kísér. Ha a csernobili helyzetet sikerül megoldani, akkor hasonló technikával oldanák meg a fukushimai erőmű problémáit.

Szólj hozzá!

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.

Mindennek a legalja: kerekesszékes hölgyet próbált meg kirabolni egy férfi Győr belvárosában

A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.

Extrém gyorshajtót mértek be Győrben

50 km/h helyett 110 km/h-val közlekedett a városban!

Totálkárosra tört egy több tízmillió forintos Mercedest egy diák gyárlátogatáson Kecskeméten

Az egyetemi hallgató engedély nélkül vitte el „próbakörre” a kocsit.