Újból beindultak a nukleáris folyamatok a csernobili atomerőmű alatt

Fehér Buda 2021-05-12 16:26:53
40 százalékkal növekedett a neutron kibocsájtás a szarkofágban.

Újból beindultak a nukleáris láncreakciók Csernobilban, írja az Independent. Az atomerőmű alatt, az épület megközelíthetetlenné vált kamrájában nemrég maghasadásra utaló jeleket észleltek az ukrán szakértők, a szakemberek most attól félnek, hogy akár újabb robbanás is bekövetkezhet.

A kamrában egy ideje már folyamatosan növekednek az arra utaló jelek, hogy a sugárzó anyagokban ismét beindult a maghasadás, 2016 óta negyven százalékkal ugrott meg a neutron kibocsájtás. A szakértők egy ideje már azon tanakodnak, hogy miképpen lehetne a legbiztonságosabb módon szétszerelni az egykori reaktort, ami már 35 éve nyugszik a sugárzó romok alatt. 

Az az uránium, amit az atomerőmű meghajtására is használtak, még mindig ott van Csernobilban, a kutatók most azt próbálják meg eldönteni, hogy ez az anyag a jövőben saját magától stabilizálódhat-e, vagy esetleg emberi beavatkozás lesz szükséges. Az biztos, hogy ha a második forgatókönyv valósul meg, nem lesz veszélyek nélküli a leszerelési folyamat.

A kutatók azt mondják, hogy a legrosszabb esetben meg kell majd lékelniük a jelenleg elzárt kamrát, hogy olyan anyagokat juttassanak a terembe, amivel fel tudják itatni a neutronokat, ezzel együtt pedig egyszer s mindenkorra leállítsák a nukleáris folyamatokat. A kutatók szerint azt is nehéz megállapítani, hogy az uránium milyen állapotban van, mert nincsenek neutron számlálók a közelben, így csak tippelni tudnak. 

A jövőben valószínűleg olyan robotokat küldenek majd be a reaktorba, amelyek kibírják a hatalmas sugárzást, majd odabent neutron számlálókat és hőmérséklet szenzorokat helyeznek el, hogy biztosabb képet kapjanak a reaktor állapotáról. A robotok egyébként bórrudakat is elhelyezhetnek odabent, amelyek szintén segítenének felszívni a neutronokat.

Csernobil négyes számú reaktorában 1986. április 24-én következett be az emberiség első, egyben eddigi legnagyobb nukleáris katasztrófája. Akkoriban a radioaktív tüzet homokkal próbálták meg megfojtani, de a reaktorban olyan hőség volt, hogy a homok összeolvadt az urániummal, a cirkóniummal és a grafittal, végül pedig egy lávaszerű ötvözetet hozott össze, ami később az épület mélyebben lévő részeibe is átrágta magát. 

A kutatók nem tudják, miért most kezdődtek újra a folyamatok, de elképzelhető, hogy az öt éve felszerelt, új szarkofág miatt következett be a maghasadás. Az ukrán szakemberek egyébként azt mondják, a szarkofág egyelőre kitart, így felfogja azt a megnövekedett neutronmennyiséget, amelyet az elmúlt időszakban mértek. Az eredeti, betonból és acélból felhúzott szarkofág egy idő után korrodálódott, így víz juthatott be az atomerőműbe, ami szintén közrejátszhatott a folyamatok újraindulásához. 

Az ukrán hatóságok jelenleg az európai szakemberekkel együtt dolgozva próbálnak megoldást találni a problémára, amit Japán is figyelemmel kísér. Ha a csernobili helyzetet sikerül megoldani, akkor hasonló technikával oldanák meg a fukushimai erőmű problémáit.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!