Nagy valószínűséggel a hétvégén visszahullik majd a Földre a Long March-5b, vagyis az a 18 tonnás rakétamonstrum, amelyet még Kínából lőttek fel. A rakéta darabjait sosem akarták visszahozni a Földre a kínai szakemberek, ennek ellenére a hajóstest mégis bekerült a bolygónk vonzáskörébe. A rakétát viszont most már lehetetlen irányítani, így csak figyelni tudjuk, hogy hova fog majd becsapódni a kukázott űrhajó.
Az Egyesült Államok tegnap már bejelentette, hogy figyelemmel kísérik, hogy merre halad a rakéta, de egyelőre nem tervezik, hogy kisebb darabokra lőnék szét az objektumot. Így viszont a hajótest nem fog teljesen elégni, ahogyan belép az atmoszférába, több nagyon darab is földet érhet. A szakemberek csak reménykedni tudnak, hogy nem lakott területre fog majd becsapódni a rakéta.
A szakemberek viszont már egyre kisebb területre tudják szűkíteni a becsapódási pontot, jelenleg úgy vélik, hogy a 41,5 fokos északi és déli szélességi körök között fog bekövetkezni a földetérés, írja a BBC. Ez a terület még így is hatalmas, New York-tól kezdve egészen Sydney-ig terjeszkedik, viszont
Magyarországot teljesen elkerüli.
Tehát, ha a számítások helyesek, mi nyugodtan alhatunk vasárnap éjszaka.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a rakéta mekkora része fogja túlélni az atmoszférát, hiszen az sok mindentől függ, többek között attól is, hogy milyen légsűrűséggel találkozik az újrabelépést követően az objektum Tavaly már történt egy hasonló zuhanás, akkor az Elefántcsontparton csapódott a földbe egy űrhajó néhány vascsöve, ami több lakóházat is megrongált. Emberéletet azonban szerencsére nem követelt az elfuserált leszállás.
A szakértők szerint nagyon csekély az esélye annak, hogy egy emberre essenek a darabok, főleg azért, mert a bolygónk 71 százalékát víz borítja, így valószínűleg egy óceánba zuhannak majd a törmelékek. Az Föld körül egyébként rengeteg űrszemét kering, amelyeket korábbi űrexpedíciók, vagy szatellitek fellövésekor hagyott hátra az emberiség. Annak kicsi az esélye, hogy ezek az űrszemetek egyszer visszatérnének hozzánk, de ha ez mégis megtörténne, akkor ezek többsége elégne a légkörben. A kínai rakéta viszont olyan nagy, hogy egyelőre nem lehet kiszámítani, mekkora darabok érik majd el ténylegesen a földfelszínt.