Megállíthatatlanul olvadnak az Alpok gleccserei, a hó és jég alól néha egészen érdekes dolgok kerülnek elő. Ez történt most Olaszországban is, ahol a Monte Scorluzzo hegy 3 ezer méteres csúcsánál a kutatók rátaláltak egy laktanyára, amit még az Osztrák-Magyar Monarchia katonái vájtak egy barlangba. A helyi régészek azt mondják, a katonák három éven keresztül állomásoztak itt, a barlangban nagyjából 20 ember tartózkodhatott a Fehér háború, vagyis az első világháború Dél-Tirolban megküzdött csatái alatt.
Az 1990-es évek óta rendszeresen kerülnek elé régiségek a hó alól, a globális felmelegedést ugyanis már harminc éve érzik a helyiek. A hó alól tökéletesen megmaradt leletek kerülnek elő, többek között fegyverek, levelek, de még néhány katona holttestére is rábukkantak. A barlangról egy ideje már tudtak a kutatók, a laktanyára viszont csak azután találtak rá, hogy 2015-ben elolvadt az a jégréteg, ami az időbe zárta az építményt. A lakhelyet 1918-ban, kapkodva hagyták el a katonák, a barlangban az ágyak mellett konzerveket és állatcsontokat is találtak.
A barlang annyi kincset rejtett, hogy egészen mostanáig tartott, mire a régészek teljesen feltárták a rejtekhelyet. Az itt talált kincseket pedig jövőre, egy bormioi múzeumban fogják kiállítani, írja a Guardian. Stefano Morosini, a feltárás egyik szakértője azt mondja, a barlang olyan volt, mint egy időkapszula, amit teljesen épen őrzött me a jég. Morosini szerint a globális felmelegedés egyik pozitív mellékhatása, hogy sikerült feltárniuk a barlangot.
A Fehér háború alatt rengeteg katona veszítette az életét Észak-Olaszországban, sokukkal lavinák végeztek, vagy leestek egy sziklaszirtről. Az elmúlt évtizedben több tucat katona holteste került elő, a rajtuk lévő egyenruhát tökéletesen megőrizte az Alpok hideg éghajlata. A holttestek felbukkanását a régészek Ötzihez, a jégemberhez hasonlítják, a gyorsuló felmelegedés miatt mostanra már 2-3 évente találnak egy-egy újabb holttestet.
A globális felmelegedésnek viszont egészen ijesztő hatásai is vannak, a Forni, Olaszország legnagyobb gleccsere például 800 méterrel zsugorodott az elmúlt harminc évben. Az állatvilág is megsínyli a felmelegedést, különösen a hegyi kecskéknek jelent gondot, hogy egyre feljebb húzódik a hideg, hiszen a meleg levegő miatt egyre kevesebb táplálékhoz jutnak.