Ez itt egy véleménycikk, ami nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját. Vitáznál velünk? Küldd el az írásod nekünk!
Imádom az alternatív történelmet, a „mi lett volna ha” kérdésfelvetését. Hajdanán még cikket is írtam róla a Népszabiba, ami ma már szintén csak történelem. Mellesleg én írtam meg a Népszabi nekrológját is. Fel is sorolhatnám a 2010 óta megszűnt vagy kormánypártira áthangszerelt orgánumokat a sajtószabadság világnapja apropóján, de más jutott az eszembe.
Egy alternatív történelemórás faction (fact + fiction) elmejáték, ami a kontrafaktuális, virtuális múltfelülírás alapja. A 2006 őszi zavargásokat kirobbantó őszödi beszédet először a közszolgálati rádió hozta nyilvánosságra. Mint az ORTT aztán kimondta: jogszerűen tették.
„A Magyar Rádió nem marasztalható el azért, amiért közölte Lamperth Mónika önkormányzati miniszter titokban felvett felszólalását vagy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök őszödi beszédét” – szól az akkori médiahatóság döntése.
Képzeljük el, mi lett volna, ha Gyurcsány Ferenc törölteti a rádió honlapjáról ezt a felvételt?
Arra hivatkozva: azért kértem, hogy vegyék le a beszédet,
„...mert nem akartam, hogy az ellenzék a saját hangommal kampánycélokra használja fel a szavaimat”
Mi lett volna, ha Gyurcsány ezt teszi, kedves Fidesz-szavazók? Hatalmas botrány, ugye? Még nagyobb zavargások törtek volna ki.
A felháborodás teljesen jogos lett volna, én is önökkel háborogtam volna a cenzúrán. A beszéd nyilvánosságra kerülése után eléggé nekimentem Gyurcsánynak egy vezércikkben, azt a fantáziájukra bízom, hogy mit kapott volna tőlem, ha ezt teszi.
De ha ezt ilyen jól megbeszéltük, akkor mit szólnak ahhoz, kedves fideszesek, hogy Dézsi Csaba András, a kormánypárt legismertebb önkormányzati politikusa a valóságban is megtette azt, amit Gyurcsány Ferenc csak az alternatív történelmi képzeletben?
Dézsi Csaba András kérte, hogy vegyék le a kritikus hangvételű GyőrPlusz-interjúja felvételét a rádió honlapjáról
Az interjúban sok minden szóba került: Győr járvány miatti helyzetétől kezdve a letörölt interjún át, a kórházi helyzeten keresztül egészen addig, hogy hibázik-e Orbán Viktor, s nem fél-e Dézsi Csaba András attól, hogy egyszer majd fentről leszólnak neki? - kérdezte Dézsi Csaba Andrástól a 24.hu vele interjút készítő újságírója.
Vagyis töröltette a rádiós honlap online elérhető felületéről a saját szavait, mert az ellenzék, illetve a sajtó ugyanúgy felkapta, mint az őszödi beszéd őszinte mondatait. S ezt azokkal a szavakkal indokolta, amelyeket a játék kedvéért Gyurcsány Ferenc szájába adtam:
„...nem akartam, hogy az ellenzék a saját hangommal kampánycélokra használja fel a szavaimat”
Leszedték a honlapról tehát, hogy Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató megjegyzéseire azt mondta eme interjúban a polgármester, hogy az „égbekiáltó baromság”, illetve elérhetetlenné vált az is, amikor arról beszélt, hogy nem a rendőröknek (a Belügyminisztériumnak) kellett volna új szerződést írni az orvosok számára.
Ennek nyomán azt mondta, hogy szerinte jobb lett volna, ha a teljes egészségügyi rendszer módosítása előtt például orvosokat is megkérdeznek arról, hogy ez az egész jó ötlet-e, „de nem akarom őket bántani, mert nyilván mindenki annyit teljesít, amennyire képes, csak ne legyen rá büszke, ha keveset” – hangzottak a szavai.
Ezt a cenzúrát az az ember követte el, aki tavaly nyáron azt mondta nekem egy interjúban:
„Harminc éve újságíróként is dolgozom, tehát mi kollégák vagyunk”
Hogy mennyire kollegiális egy interjút utólag, publikálást követően leszedetni, azt döntsék el az olvasók.
Továbbá, hogy a sajtószabadság mostani szintjéhez képest a sok tekintetben joggal szidott gyurcsányi időszak maga volt az aranykor, annak belátásához elég a fentebb már említett tény: a Gyurcsány Ferenc megállíthatatlan politikai zuhanórepülését elindító őszödi beszédet a közmédia (ismétlem: a közmédia!) hozta le.
Ma már ez science-fiction. Vajon a mostani közmédia lenne olyan bátor, hogy lehoz egy kompromittáló, zártkörű Orbán-beszédet? S a médiahatóság jogszerűnek ítélné azt? A kérdés is csak szánakozó röhögést váltana ki.
Ennyi jutott eszembe hirtelen a sajtószabadság világnapján, kedves NER-hívők. Önök mit gondolnak erről?