ORF: Választási vereségre készülve szervezi ki a közvagyont a kormánytöbbség?

Papp László Tamás 2021-04-29 14:39:00
Itt az osztrákok összeállítása a közvagyon alapítványokba pakolásáról.

„Egyetemek, cégrészvények, múzeumok, kastélyok: Magyarország jobboldali konzervatív kormánya milliárdos állami vagyont ad át alapítványokba, a kormány által kinevezett kurátorok vezetésével. Az ellenzék „szervezett lopásról" beszél, a kormány gazdasági okokat hoz fel” – írja az ORF.at Magyarok az erről szóló összeállításában.

Kedden a FIDESZ jobboldali konzervatív kormánypárt szavazataival a parlament megalapozta a jogalapot összesen 16 alapítvány létrehozásának. Közülük tizenegy lesz egyetemi üzemeltető. Az ország legtöbb egyeteme érintett, köztük a Budapesti Orvosi Semmelweis Egyetem, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A neves Corvinus Közgazdaságtudományi Egyetem 2019 nyarától megszűnt állami intézmény lenni” – szól a cikk. 

„De az új törvény nem csak a felsőoktatási intézményekre vonatkozik. A kulturális intézmények, kastélyok, mezőgazdasági területek és parkok szintén állami tulajdonból az alapítványokhoz kerülnek. A magyar média szerint hárommilliárd eurónak megfelelő állami vagyont „privatizálnak“ – teszik hozzá.

Az alapítványok tagjait a kormány nevezi ki. Hivatalaikat életük végéig megtarthatják – fájlalta az ellenzék. Sok alapítványi tag állítólag közel áll a FIDESZ-hez, néhányan Orbán kormányának hivatalban lévő miniszterei – számolt be a magyar média. A kormány azzal indokolta a törvényt, hogy „a közfeladatok sokfélesége és dinamikus változása indokolja az állam szerepének újragondolását“ – idézi a portál a Bloomberg hírügynökséget.

Az ellenzéki szövetség az Alkotmánybírósághoz fordul a közpénzek kilapátolása miatt

Az ellenzéki szövetség tagjai a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény kihirdetését követően közös beadvánnyal fordulnak az Alkotmánybírósághoz annak érdekében, hogy semmisítse meg a törvényt és állítsa meg az ország kifosztását - áll a szövetség (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) hozzánk eljutatott közleményében.

A Schweizer Rundfunk (SRF) szerint a magyar kormány tervei között szerepelnek azok a milliárdos részvények is, amelyeket a magyar állam olyan nagyvállalatokban tart, mint például a MOL ásványolaj-társaság és a Richter gyógyszergyár. Ezeket a részvénycsomagokat „át kell adni" az alapítványoknak – jelentette az SRF április közepén. A jelentések szerint egy turisztikai attrakciót is „átadnak“ egy alapítványnak – a Budapest melletti Gödöllői Királyi Kastélyt, amely egykor az osztrák császárné és magyar királyné, Sissi preferált rezidenciája volt.

Egyes közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki szövetség támogatottsága legalább egyenértékű a FIDESZ-szel, mások szerint pedig kissé előrébb járnak. Az ellenzék az alapítványok Orbánék és híveinek kezébe adásával úgy látja, hogy ez egy kísérlet arra, hogy a választási vereség esetén is fenntartsák befolyásukat a gazdaságra és az intézményekre, például egyetemekre, múzeumokra és színházakra.

Arato Gergely (DK) bírálta a parlamentben a „magyar emberek vagyonának szervezett ellopását". Kritika érkezett a Transparency International (TI) korrupcióellenes szervezet részéről is, amely a nepotizmust az Orbán-kormány „fő jellemzőjeként" határozta meg.

Ligeti Miklós, a TI képviselője „értelmetlen“ és „illegális“ eljárásokról beszélt. „A következő kormány nem fogja tudni visszaszerezni ezeket az állami vagyonokat ezen alapítványok zsebéből“ – mondta Ligeti az SRF-nek.

Orbán oktatási beruházásként védte az egyetemek alapítványokba történő átadását. A projekt támogatói azt is állítják, hogy az egyetemeket versenyképesebbé kell tenni nemzetközi összehasonlításban. Magyarország néhány évvel ezelőtt már tűz alá került egy egyetemi törvény miatt. Ennek kapcsán Soros György Közép-európai Egyeteme (CEU) elhagyta az országot és Bécsbe költözött – emlékeztet az összeállítás.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!