„Egyetemek, cégrészvények, múzeumok, kastélyok: Magyarország jobboldali konzervatív kormánya milliárdos állami vagyont ad át alapítványokba, a kormány által kinevezett kurátorok vezetésével. Az ellenzék „szervezett lopásról" beszél, a kormány gazdasági okokat hoz fel” – írja az ORF.at Magyarok az erről szóló összeállításában.
„Kedden a FIDESZ jobboldali konzervatív kormánypárt szavazataival a parlament megalapozta a jogalapot összesen 16 alapítvány létrehozásának. Közülük tizenegy lesz egyetemi üzemeltető. Az ország legtöbb egyeteme érintett, köztük a Budapesti Orvosi Semmelweis Egyetem, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A neves Corvinus Közgazdaságtudományi Egyetem 2019 nyarától megszűnt állami intézmény lenni” – szól a cikk.
„De az új törvény nem csak a felsőoktatási intézményekre vonatkozik. A kulturális intézmények, kastélyok, mezőgazdasági területek és parkok szintén állami tulajdonból az alapítványokhoz kerülnek. A magyar média szerint hárommilliárd eurónak megfelelő állami vagyont „privatizálnak“ – teszik hozzá.
Az alapítványok tagjait a kormány nevezi ki. Hivatalaikat életük végéig megtarthatják – fájlalta az ellenzék. Sok alapítványi tag állítólag közel áll a FIDESZ-hez, néhányan Orbán kormányának hivatalban lévő miniszterei – számolt be a magyar média. A kormány azzal indokolta a törvényt, hogy „a közfeladatok sokfélesége és dinamikus változása indokolja az állam szerepének újragondolását“ – idézi a portál a Bloomberg hírügynökséget.
Az ellenzéki szövetség az Alkotmánybírósághoz fordul a közpénzek kilapátolása miatt
Az ellenzéki szövetség tagjai a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény kihirdetését követően közös beadvánnyal fordulnak az Alkotmánybírósághoz annak érdekében, hogy semmisítse meg a törvényt és állítsa meg az ország kifosztását - áll a szövetség (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) hozzánk eljutatott közleményében.
A Schweizer Rundfunk (SRF) szerint a magyar kormány tervei között szerepelnek azok a milliárdos részvények is, amelyeket a magyar állam olyan nagyvállalatokban tart, mint például a MOL ásványolaj-társaság és a Richter gyógyszergyár. Ezeket a részvénycsomagokat „át kell adni" az alapítványoknak – jelentette az SRF április közepén. A jelentések szerint egy turisztikai attrakciót is „átadnak“ egy alapítványnak – a Budapest melletti Gödöllői Királyi Kastélyt, amely egykor az osztrák császárné és magyar királyné, Sissi preferált rezidenciája volt.
Egyes közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki szövetség támogatottsága legalább egyenértékű a FIDESZ-szel, mások szerint pedig kissé előrébb járnak. Az ellenzék az alapítványok Orbánék és híveinek kezébe adásával úgy látja, hogy ez egy kísérlet arra, hogy a választási vereség esetén is fenntartsák befolyásukat a gazdaságra és az intézményekre, például egyetemekre, múzeumokra és színházakra.
Arato Gergely (DK) bírálta a parlamentben a „magyar emberek vagyonának szervezett ellopását". Kritika érkezett a Transparency International (TI) korrupcióellenes szervezet részéről is, amely a nepotizmust az Orbán-kormány „fő jellemzőjeként" határozta meg.
Ligeti Miklós, a TI képviselője „értelmetlen“ és „illegális“ eljárásokról beszélt. „A következő kormány nem fogja tudni visszaszerezni ezeket az állami vagyonokat ezen alapítványok zsebéből“ – mondta Ligeti az SRF-nek.
Orbán oktatási beruházásként védte az egyetemek alapítványokba történő átadását. A projekt támogatói azt is állítják, hogy az egyetemeket versenyképesebbé kell tenni nemzetközi összehasonlításban. Magyarország néhány évvel ezelőtt már tűz alá került egy egyetemi törvény miatt. Ennek kapcsán Soros György Közép-európai Egyeteme (CEU) elhagyta az országot és Bécsbe költözött – emlékeztet az összeállítás.