ORF: Választási vereségre készülve szervezi ki a közvagyont a kormánytöbbség?

Papp László Tamás 2021-04-29 14:39:00
Itt az osztrákok összeállítása a közvagyon alapítványokba pakolásáról.

„Egyetemek, cégrészvények, múzeumok, kastélyok: Magyarország jobboldali konzervatív kormánya milliárdos állami vagyont ad át alapítványokba, a kormány által kinevezett kurátorok vezetésével. Az ellenzék „szervezett lopásról" beszél, a kormány gazdasági okokat hoz fel” – írja az ORF.at Magyarok az erről szóló összeállításában.

Kedden a FIDESZ jobboldali konzervatív kormánypárt szavazataival a parlament megalapozta a jogalapot összesen 16 alapítvány létrehozásának. Közülük tizenegy lesz egyetemi üzemeltető. Az ország legtöbb egyeteme érintett, köztük a Budapesti Orvosi Semmelweis Egyetem, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem. A neves Corvinus Közgazdaságtudományi Egyetem 2019 nyarától megszűnt állami intézmény lenni” – szól a cikk. 

„De az új törvény nem csak a felsőoktatási intézményekre vonatkozik. A kulturális intézmények, kastélyok, mezőgazdasági területek és parkok szintén állami tulajdonból az alapítványokhoz kerülnek. A magyar média szerint hárommilliárd eurónak megfelelő állami vagyont „privatizálnak“ – teszik hozzá.

Az alapítványok tagjait a kormány nevezi ki. Hivatalaikat életük végéig megtarthatják – fájlalta az ellenzék. Sok alapítványi tag állítólag közel áll a FIDESZ-hez, néhányan Orbán kormányának hivatalban lévő miniszterei – számolt be a magyar média. A kormány azzal indokolta a törvényt, hogy „a közfeladatok sokfélesége és dinamikus változása indokolja az állam szerepének újragondolását“ – idézi a portál a Bloomberg hírügynökséget.

Az ellenzéki szövetség az Alkotmánybírósághoz fordul a közpénzek kilapátolása miatt

Az ellenzéki szövetség tagjai a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény kihirdetését követően közös beadvánnyal fordulnak az Alkotmánybírósághoz annak érdekében, hogy semmisítse meg a törvényt és állítsa meg az ország kifosztását - áll a szövetség (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) hozzánk eljutatott közleményében.

A Schweizer Rundfunk (SRF) szerint a magyar kormány tervei között szerepelnek azok a milliárdos részvények is, amelyeket a magyar állam olyan nagyvállalatokban tart, mint például a MOL ásványolaj-társaság és a Richter gyógyszergyár. Ezeket a részvénycsomagokat „át kell adni" az alapítványoknak – jelentette az SRF április közepén. A jelentések szerint egy turisztikai attrakciót is „átadnak“ egy alapítványnak – a Budapest melletti Gödöllői Királyi Kastélyt, amely egykor az osztrák császárné és magyar királyné, Sissi preferált rezidenciája volt.

Egyes közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki szövetség támogatottsága legalább egyenértékű a FIDESZ-szel, mások szerint pedig kissé előrébb járnak. Az ellenzék az alapítványok Orbánék és híveinek kezébe adásával úgy látja, hogy ez egy kísérlet arra, hogy a választási vereség esetén is fenntartsák befolyásukat a gazdaságra és az intézményekre, például egyetemekre, múzeumokra és színházakra.

Arato Gergely (DK) bírálta a parlamentben a „magyar emberek vagyonának szervezett ellopását". Kritika érkezett a Transparency International (TI) korrupcióellenes szervezet részéről is, amely a nepotizmust az Orbán-kormány „fő jellemzőjeként" határozta meg.

Ligeti Miklós, a TI képviselője „értelmetlen“ és „illegális“ eljárásokról beszélt. „A következő kormány nem fogja tudni visszaszerezni ezeket az állami vagyonokat ezen alapítványok zsebéből“ – mondta Ligeti az SRF-nek.

Orbán oktatási beruházásként védte az egyetemek alapítványokba történő átadását. A projekt támogatói azt is állítják, hogy az egyetemeket versenyképesebbé kell tenni nemzetközi összehasonlításban. Magyarország néhány évvel ezelőtt már tűz alá került egy egyetemi törvény miatt. Ennek kapcsán Soros György Közép-európai Egyeteme (CEU) elhagyta az országot és Bécsbe költözött – emlékeztet az összeállítás.

Szólj hozzá!

Az autófóliázás egy közkedvelt marketingeszköz

Ugyan az utóbbi években az online marketing pörgött fel a leginkább, egyre több vállalkozás található meg a digitális térben, de ez közel sem jelenti azt, hogy fizikai, “offline” promóciók már kevésbé lennének hatékonyak, sőt! Néhány okos megoldással még költséghatékonyabban érhetjük el a potenciális vásárlókat.

Nem jelenthető ki egyértelműen, hogy Bábolnán soha többé nem földelnek el fertőzött állati tetemeket!

Nagy István nem tudott határozott válasszal felelni a kérdésre a zárt ajtók mögött tartott szakmai értekezleten.

Hiányoltad már a szalagvágást? Pedig Sárváron tegnap nyisszant az olló

A Nádasdy-vár kapott macskakövek közé szorított új fákat. Szegények.

Nem ülhet le az Egis Körmend kispadjára a pénteki meccsen Forray Gábor

Vezetőedző nélkül kell helytállnia a Rába-partiaknak a Szolnok ellen.

A mese szerepe gyermekkorban

Folyamatosan hallhatjuk a híreket arról, hogy a gyerekek manapság túl kevés mesét hallanak, helyette mindig a képernyőt nézik. A hírek középpontjában ennek a jelenségnek a káros hatásai állnak. De mit tehet a szülő, ha szeretne ezen a helyzeten javítani?

Pénteken újabb alpolgármester csatlakozhat a győri városvezetéshez

A pletykákkal ellentétben Antal Imre nem lesz jelölt.

Nem maradtak némák a bábolnaiak

Nagy István agrárminiszter szerint a szigetközi magas talajvíz miatt hoztak Bábolnára több ezer leölt szarvasmarhát.

Hogyan szerezhető be gyorsan és egyszerűen a cégkivonat?

Sürgős ügyintézés vagy vásárlás kapcsán gyakran merül fel az igény, hogy gyorsan és egyszerűen hozzáférjünk a szükséges dokumentumokhoz.

Megszavazták, marad a forgalmi rend változás a szombathelyi Kiskar utcában

A volt Sylvester János nyomda átépítése miatt kellett plusz kanyarodó sávot kialakítani.

Új tulajdonosa van a szombathelyi ISIS Hotelnek

Az elképzelés szerint lakásokat alakítanak ki az épületben. A változás a Móló Éttermet is érintheti.

A napelemes rendszer bővíthető

A hírek tele vannak a napelem rendszer bővítésével kapcsolatos tudnivalókkal.

Autós üldözés volt Győrben

Hosszas autósüldözés Győr belvárosából az M1-es autópályáig tartott.

Meghalt Ferenc pápa

A katolikus egyház első emberét húsvéthétfőn, 88 éves korában érte a halál. 

Hogyan találhatunk magunknak jól fizető állást?

A híroldalak időről időre foglalkoznak azzal a kérdéskörrel, hogy milyen szakmát érdemes kitanulni, melyikkel mennyit lehet kezdőként vagy tapasztalt szakemberként keresni. Mivel manapság egyáltalán nem ritka az, hogy az emberek átképzik magukat, ezért mindenképpen érdemes figyelemmel követni ezeket a híreket.

Vasárnap és hétfőn is várja a gyerekeket a Fő téri vidámpark Szombathelyen

Hétfőn Bing nyuszival is találkozhatnak a legkisebbek.

Így viseld a gyűrűidet!

A divat világában villámgyorsan változnak a trendek, és ezen belül az ékszerek, különösen a gyűrűk terén is igazi forradalmat élhetünk meg. Hol egy újdonsült fazon kerül reflektorfénybe, hol pedig valami más ragadja meg a közönség figyelmét.