C-bizalmas, MTI-csíkos, a szombathelyi Epén Sav, avagy sajtószabadság és a cenzúra

ugytudjuk.hu 2021-04-20 07:06:58
1969-ben a cenzúra „áramszünete" nyomán a szabad sajtó árnya szinte azonnal megvillant. Még ha csak egyetlen alkalomra is.

„Trabantomat műtrágyára cserélném, szart szarért jeligére" – ez a kissé trágár (ál)apróhirdetés a megyei pártlap 1969-es szilveszteri különkiadásában, az Epén Savban jelent meg. Mára elhíresült és szállóigévé vált a szösszenet, bár se Trabant, se békebeli pétisó.  

A szombathelyi Epén Sav az új mechanizmus terméke volt. A fővárosban Népszabi néven adtak ki hasonló alkalmi lapot a Népszabadság tollforgatói. 1969-et írunk, liberális folyamatok zajlanak (még) a kádári gazdaságban és a kultúrában. Nyugati filmeket vesznek és vetítenek, pezseg a színházi élet, Nyugat-Európában koncertezhetnek a menő beat-együttesek, az Illés, az Omega, az LGT.  

Fotó: ugytudjuk.hu

Mindebbe még az is belefért, hogy a szombathelyi Isis bárban a vetkőző táncosnőnek végképp nem volt takargatni valója... A cenzúra „áramszünete" nyomán a szabad sajtó árnya szinte azonnal megvillant. Még ha csak egyetlen alkalomra is.  

Az Epén Sav máig sok tanulsággal szolgál. A benne megjelenő, merész aktfotók szembe mentek a szocialista prűdériával, mint ahogy az említett apróhirdetés is. Mindenki szeretett volna nyugati autót venni, tudva, mennyivel jobbak az NDK-s „csúcstechnológiánál".

Fotó: ugytudjuk.hu

A szövegek az újságírók öniróniájáról is árulkodtak. No és arról, hogy sokszor nem az a képlet, ami a táblára írva vagyon. Mielőtt azt gondolnánk, hogy tömegek élvezhették a friss hangot, el kell mondanunk: csak azok, akik csinálták és akiknek csinálták. A szerkesztőség tagjai, hozzátartozók, néhány nyomdász (akik aztán kicsempésztek pár példányt), a pártapparátus felső köre. Száznál nem több ember.

Aztán a cigaretta szünetet tartó cenzúra visszatért. 1970-től ismét jöttek a termelési riportok, munkasikerek, átadások, avatások, a rendszer mindenben megnyilvánuló felsőbbrendűsége. A propaganda kőfalán valamicskét maximum a Szabad Európa Rádió lazíthatott, lázíthatott.  

Volt azonban egy szegmens, ahol nagyjából a sajtószabadság ismérvei uralkodtak. A Magyar Távirati Iroda (MTI) bizalmas kiadványairól van szó. Gyakorlatilag belső használatra szánt anyagok voltak, többnyire fordítások, de néha kiszivárogtak. Az olvasói kört, felső pártutasításra, az állambiztonság illetékes osztálya határozta meg.  

A Belső használatra! – hálózat egyik fontos eleme volt a Cikkek a nemzetközi sajtóból, másként „C"- bizalmas. A zöld újság a nyugati országok sajtóját szemlézte, meghatározott tematika szerint. Gazdaság, kultúra, külpolitika éppen úgy szerepelt benne, mint mélyebb ideológiai, filozofikus elemző írások (Marcuse, Antonio Gramschi, Szaharov). A C-bizalmasba bekerültek a Kádár-rendszert bíráló, külföldi cikk fordítások is.

Fotó: ugytudjuk.hu

A kiadványt a pártapparátus vezetői és tagjai, valamint nyelveket beszélő vállalatvezetők, külkereskedők, orvosok, tudósok, vezető művészek, ismert újságírók kapták meg, úgy 10-15 ezer fő. Gyakorlatilag ez a kiadvány testesítette meg a „sajtószabadságot" az országban – az ország nélkül.

Szintén az MTI lefordított anyagait tartalmazta az Ifjúsági cikkek a nemzetközi sajtóból és a Cikkek a szocialista sajtóból című, két belső körös lap is. Előbbi hasonló stílusban és szerkesztéssel jelent meg, mint a C-bizalmas, azzal a lényeges különbséggel, hogy kizárólag a nyugati ifjúsági mozgásokra figyelt.

Ez érthető is volt a hatvanas évek végén, amikor diáklázadások söpörtek végig a világon. Kádárék úgy ítélték meg, hogy jobb felkészülni és megelőzni a forrongást. Így egyfajta „oktatási eszköz" is lehetett ez a kiadvány. 

A Cikkek a szocialista sajtóból kevésbé volt zártkörös, de azért érdekes dolgokat tudhatott meg belőle az, akihez eljutott. Az érdekessége abban rejlett, hogy megtudhatta olvasója, mit gondolnak rólunk a „testvéri szocialista országok", illetve a sajtójuk. Általában dúló barátság, közös győzelmek, az imperializmus legyőzés dominált, de akadtak unikumok is.

Mint az a cikk, ami a szovjet Komszomolszkaja Pravdában riportnak álcázva jelent meg a hetvenes évek közepén Budapestről. A fővárost „nyüzsgő" helyként jellemzik, ahol sok a „csillogó kellék". Megállapítva, hogy „a magyarok szeretik a látványosságot, néha eltúlozzák a dolgokat". Ez már-már bírálatnak számított, persze elvtársinak...

Fotó: ugytudjuk.hu

A legfontosabb – és legforróbb – MTI kiadvány a mindössze párszáz példányos, úgynevezett „csíkos', hivatalosan MTI-bizalmas volt. Az előnevet azért kapta, mert címlapján széles piros csíkkal jelent meg, számozottan. Összefűzték (kremmelték), a kiadott példányokat iktatták, elolvasás után elzárták. 

A „csíkos" azokat a külföldi információkat tartalmazta, amelyek stratégiailag érinthették az országot, annak vezetését, vagy a KGST-t, a Varsói Szerződést. .

Ilyen bizalmas hír volt például a szovjetek afganisztáni kudarca, Corvalan chilei kommunista vezető kicserélése, vagy a Varsó Szerződést érintő katonai balesetek, kémek lebukása, titkos kísérletek. Mindebből a pártsajtó semmit sem közölt.  

Fotó: ugytudjuk.hu

Visszatérve a vasi villanáshoz, az Epén Sav igazi jelentősége abban rejlett, hogy egyáltalán megjelent. Így demonstrálhatta, hogy létezhet egy másik világ, abban pedig egy másféle nyilvánosság. Így vált a szilveszteri (ön)paródia akaratlanul is ellenzékivé.

De ezt csak kevesek vették észre, ha ugyan. A vicces „arcoskodásnak" inkább az volt a következménye, hogy néhány kifigurázott megsértődött, a kollégák szerint „nem értette a viccet".

De ezzel nem voltak egyedül a Trabantok országában. 

Szólj hozzá!

Így viseld a gyűrűidet!

A divat világában villámgyorsan változnak a trendek, és ezen belül az ékszerek, különösen a gyűrűk terén is igazi forradalmat élhetünk meg. Hol egy újdonsült fazon kerül reflektorfénybe, hol pedig valami más ragadja meg a közönség figyelmét.

Segítség a tökéletes körfűrész kiválasztásához

A körfűrész a barkács- és szakipari világ egyik legfontosabb eszköze: szinte mindegy, milyen anyagról van szó, a megfelelő típussal megoldható a precíz és pontos vágás.

Húsvéti hulladék ügyek Győrben

Hulladékszállítás, hulladékudvarok, ügyfélszolgálat info.

Kósa Roland: Nem szeretnék parlamenti képviselőjelölt lenni!

A Győr+ rádió reggeli adásában tisztázott az alpolgármester.

Végrehajtónak adta ki magát egy szombathelyi nő

Pedig nem volt az. 47 millió forintot csalt ki. 44 milliót aztán online el is játszott.

USB töltők a hétköznapokban

Napjainkban az USB töltők nélkülözhetetlen részeivé váltak otthonainknak és irodáinknak.

“Ne csak a választáskor jöjjön “Szalagvágó” Czunyiné! Hol van?”

Lakossági fórumot tartottak Bábolnán. A helyiek a végsőkig el fognak menni, ha ismét marhatetemeket hoznának a településre.

Hivatalos: Ez már a nyár

Kicsit korán jött, de ez van.

Történelmi megállapodás segíti mostantól a győri táncosok jövőjét

Két egyetem és a Győri Balett innovatív együttműködését írták alá a szereplők.

Komoly pénzt zsákmányoltak betörők egy szombathelyi lakásból

Közel 3 millió forintot tartott otthon a házigazda.

A megfelelő munkaruha életeket menthet!

A hírekben számtalanszor olvashatunk olyan munkahelyi balesetekről, amelyek könnyedén megelőzhetőek lettek volna, ha a munkavállaló a megfelelő munkaruházatot viseli, illetve ha a munkáltató valóban komolyan veszi a munkavédelmi előírásokat.

Állandó traffipaxot kap a győri Széchenyi híd

Még idén megvalósul a közlekedésbiztonsági beruházás.