Ma reggel végre a levegőbe emelkedett az Ingenuity, a NASA első helikoptere a Marson. A tesztrepülés úgy ment, ahogy az amerikai űrkutatók eltervezték, habár erről csak órákkal később kaptak adatokat a Mars távolsága miatt.
Az Ingenuity névre keresztelt minihelikopter a marsi földről röppent fel, majd három méteres magasságban lebegett nagyjából fél percig, mielőtt újból landolt. A kísérlet nem csak a NASA számára volt nagy siker, hanem az egész emberiségnek, hiszen most történt meg először, hogy egy ember alkotta repülőgép egy idegen bolygón repült volna.
A helikoptert két rotorral szerelték fel, amelyek egymásnak ellenkező irányban forognak, így tud a repülőtest felemelkedni a földről. A NASA abban reménykedik, hogy az Ingenuity bírja majd a strapát, és többször is a levegőbe küldhetik majd, hogy onnan küljön képeket a Föld számára.
First Flight of the Ingenuity Mars Helicopter: Live from Mission Control
(null)
A következő teszterepülések már hosszabbak lesznek, az Ingenuity pedig minden egyes próba alkalmával hosszabb utat fog megtenni. A helikoptert nagyjából egy hónapig, vagyis 30 marsi napig fogják használni, ha minden jól megy. A kisrepülőnek különleges feladattal kellett megbírkóznia, hiszen ugyan a Marsnak van atmoszférája, a Földön viszont százszor sűrűbb a légösszetétel, így máshogy tudott a levegőbe röppenni, mintha idehaza tette volna.
Az Ingenuity mindössze 50 centi magas, a Földön 1,8 kilót nyomott, de a Marson a kisebb gravitáció miatt mindössze 0,68 kilót nyomna, ha mérlegre állítanák. A repülőn nincsen túl sok kutatóeszköz, a NASA ugyanis mindössze azt akarta bizonyítani, hogy a hasonló eszközök működőképesek lehetnek a Vörös Bolygón. Az Ingenuity viszont magával vitte a Wright testvérek első repülőjének egy kis szövetdarabkáját, hogy szerencsét hozzon, ami úgy tűnik, be is jött.
A helikopter nyolc hónappal ezelőtt, a Perseverance-szel együtt jutott a Marsra, a helikopter első felszállásáról a "testvére" küldött felvételeket a NASA-nak. Az Ingenuity összes repülését saját magának kell kikalkulálnia, hiszen a távolság miatt 11 percbe tellne, mire sikerülne egy-egy rádiójelet eljuttatni az eszköz számára.