Legutóbb a szolidaritási adónak ment utána Balla Jenő győri civil önkormányzati képviselő (Összefogás Győrért), hogy megállapítsa: Győr kiemelkedően magas összeget fizet be a központi költségvetésbe, még ahhoz képest is, hogy magasak az adóbevételei.
Lapunkhoz eljuttatott legújabb összesítésében Balla azt vizsgálta meg, hogy más városokhoz képest mennyire sikeresen pályázott központi forrásokra a város. A kép a képviselő szerint nem fest jól.
Azért nézte meg ezeket, mert több olyan visszajelzést is kapott, ami ezekkel a pénzekkel magyarázta a szolidaritási adó körüli problémákat.
Sereghajtó a városok között
Balla először megnézte, hogy a Széchenyi 2020 fejlesztési programban (ez volt a 2014 és 2020 közötti EU-s források felhasználását koordináló program) Győr hogy teljesített.
Az egy főre jutó EU-s támogatások tekintetében Győr utolsó előtti a megyeszékhelyek közt, alig megelőzve a legkevesebb támogatást kapó Szegedet.
Széchenyi 2020
(null)
Felmerült a képviselőben, hogy esetleg a nyugati fekvés miatti alacsonyabb támogatási intenzitások következménye a városunk gyenge szereplése, de az azonos régióba tartozó Zalaegerszeg, a szintén észak-dunántúli Veszprém és Tatabánya is sokkal jobban szerepeltek. „Ezért itt két okra tudtam gondolni: vagy a város nem adott be elég pályázatot, vagy a támogatások mértéke az adott település lobbierejével van kapcsolatban. Egyik lehetőség sem túl hízelgő városunk lobbistái, az országgyűlési képivselők szempontjából” – írta Balla.
A képviselő szerint a Modern Városok Program szűken vett (gyorsoforgalmi utakat és vasútfejlesztéseket nem számoló költségvetései alapján Győr lakosságarányosan a 8. legtöbb forrást kapta, tehát a középmezőnyben helyezkedik el, bár a környékbeli megyeszékhelyek előkelőbb helyen vannak. „Az összképet tovább rontja, hogy a teljes MVP tervezett költségvetések vonatkozásában Győr már csak a 14. a megyeszékhelyek közül” – írja. Ez alapján azt a következtetést vonta le, hogy „az elmúlt ötben év legnagyobb városfejlesztő programjában szintén nem sikerült túlzottan erős pozíciót kivívni”.
MVP
(null)
A Terület és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) számait tekintve Győr majdnem sereghajtó
– írja a képviselő 2018-as adatok alapján, mivel ez volt a legfrissebb jelentés a Miniszterelnökségtől. Elképzelhető persze, hogy a 2019-es és a 2020-as év hozott változást ebben.
TOP
(null)
Balla Jenő szerint van egy fontos tanulsága van a fenti statisztikáknak. „A megyeszékhelyek költségvetésében messze nem a saját bevételek a meghatározók, hanem a különböző államháztartási transzferek és támogatások. A top tíz hazai városban költségvetését tekintve Győr támaszkodik legjobban – közel 50%-ban – a saját bevételeire, míg a többi városnál a különböző állami támogatások (esetenként hitelfelvételek mellett) sokkal meghatározóbbak. Magyarán kevésbé éri meg egy városnak feszesen, önerőből gazdálkodni, a jól teljesítő városok inkább minél több forrást igyekeznek bevonni, és azt jövőképes fejlesztésekre költik – írja Balla.
A forrásbevonáshoz pedig a civil képviselő szerint két dolog kell; jó elképzelések és jó lobbierő. „Én készséggel elhiszem, hogy mindkettő rendelkezésre áll, és szívesen veszem, ha a város vezetése, parlamenti képviselői számokkal megcáfolják azt a kedvezőtlen képet, amit a fenti adatok sugallnak” – írta a képviselő, aki sajnálja, hogy a szolidaritási adó kapcsán felvetett problémákra sem Simon Róbert Balázs, sem Kara Ákos, a város két jelenlegi, fideszes képviselője nem reagált korábban.