Magyar rockerek még sosem sztorizgattak ennyire szórakoztatóan

Kovács Lilla 2021-04-11 10:56:18
A BP Underground új filmje szubjektíven, de igényesen mutatja a magyar rockzenét.

Március 15-én debütált a BP Underground új dokumentumfilmje, ami a magyar rockzenét járja körül. A készítők - Turán Eszter és Koltay Anna - korábban a punk/hardcore, a hip hop és az elektronikus zenei szcéna magyarországi múltját és jelenét mutatták be, a mostani film témája azonban olyan szerteágazó, hogy két részben tálalták - a két és fél órába így sem sikerült mindent belesűríteni. 

BP UNDERGROUND ROCK EPIZÓD (OFFICIAL TRAILER 2021)

BP UNDERGROUND - ROCKRENDEZŐ: KOLTAY ANNA & TURÁN ESZTERMOVIEBAR PRODUCTIONS 2021Kövess minket ezeken a platformokon, és tudj meg minél több részletet a köze...

Ez azonban teljesen elnézhető, lévén a két filmes olyat csinál a BP Underground keretein belül, ami hiánypótló Magyarországon. Hiszen lehet szidni a magyar zenét, az attól még benne van a magyarok mindennapjaiban, és bizony érdekes és érdemes végignézni, hogy a nemzetközi trendek hogyan alakultak a magyar közegben, hogy meglegyen a saját mondanivalója. A jelenlegi helyzet hátránya, hogy ezt a filmet az előzőekkel ellentétben nem lehetett moziban bemutatni, viszont a Cinego weboldalán - a többi epizóddal együtt - elérhető. 

A magam részéről izgatottan vártam, és örültem, hogy online azonnal megnézhettem - a film kölcsönzése nem drágább egy mozijegynél. A két részt azonban nem daráltam le egyben, aminek egyik oka az volt, hogy ahogy a filmből is sütött a készítők rajongása, úgy épp emiatt számomra is tovább tartott megnézni; mivel nem egyedül néztem, ezért rendszeresen leállítottuk egy-egy megszólalónál, hogy mindenki beszámoljon arról, hogy ő épp mikor találkozott azzal a zenekarral először, mi a véleménye róla, milyen élménye kötődik hozzájuk. 

A film ugyanis nagyon szépen halad időrendben, stílusok szerint. A BP Underground a honlapján úgy definiálja magát, hogy

"azt szeretnék feltérképezni, hogy mik voltak a meghatározó ifúsági, zenei szubkultúrák a ’90-es és a 2000-es években Budapesten." 

A rockzenénél azonban nem lehetett kihagyni a rendszerváltás előtti részt sem, és nem is tették, ám olyan tempóval rohantak végig a '60-as, '70-es éveken, hogy sokáig azt hittem, ez egy nagyon hosszúra nyúlt bevezető abból, amit később látni fogunk. De nem, hiszen hamarosan jött a '80-as évek, ahol viszont már olyan zenekarokat sikerült megszólaltatni, akik valóban betudtak számolni arról, hogyan hatott a zenéjükre a rendszerváltás és hogy hatottak ők a közönségre. 

A film azonban itt átvált egy másik síkra, és sokszor úgy hat, mintha az adott stílushoz tartozó zenekarok idéznék fel a kedvenc akkori törtéteneteiket, és merednek vissza az ifjúságukba. Emiatt válik az egész film egy kicsit ambivalenssé - érződik a készítők a rockzene és a szereplők iránti rajongása, aminek pozitívuma, hogy magával ragadja a nézőt is. Hiszen ahogy fentebb is említettem, a szereplők anekdotázása át tud ragadni a közönségre is - nálunk legalábbis ez történt. 

Ez viszont magában hordozza azt is, hogy a nézőben egy kicsi hiányérzetet adhat, hogy itt már nem mélyülnek bele jobban a társadalmi helyzetbe. Ahogy korábban bemutatták, hogy a rendszerváltással együtt beáramlott egy hatalmas dózis nyugat, és ennek milyen hatása volt, úgy maradt ki az, hogy milyen hatással volt a zenészekre az, amikor a '90-es évekbe egyre jobban belemenvén kiderült, hogy ez a rendszer sem olyan egyszerű - bár tőmondatokban beszéltek a kábítószerekről, a Junkies például elmondta, hogy egy-egy dalukban az erre utaló témák nem a szimbolika miatt kerültek elő, hanem mert ezt látták maguk körül.

Junkies - Hagyj igy!

HAGYJ ÍGY! A lány megkívánta, kérte a tûtHiába mondtam neki, óvtam õtA rabja voltam régóta márAzt mondta ez az, mit régóta várA szertõl tiszta õrült a lányEg...

Ami külön öröm volt, hogy a sokak számára kevésbé befogadható black metal egyik nemzetközi sztárját, Csihar Attilát is megszólaltatták, hiszen az ő karrierje - és a szubkultúra, amiben alkot - a legtöbb ember számára szinte felfoghatatlan. Csiharnál viszont az volt az érzésem, hogy hallgatnám még, nagyon sokáig, hiszen ő valóban bepillantást engedhet egy ismeretlen közegbe. Ez viszont annyiban kimerült, hogy elmondta, hogy honnan szedték az okkult témákat a dalszövegekhez, és hogy az öngyilkosság gondolata kerülgette, mikor a barátai gyakorlatilag megölték egymást. 

Csihar Attila a magyar Tormentor zenekarból került a black metal egyik legismertebb zenekarának, a Mayhemn élére. A Mayhem nevét azok is ismerhetik, akik nem rajonganak a black metalért, a norvég zenekar a '90-es évek elején olyan botrányokat tudhatott magáénak, amitől a Szikora Róbert által rettegett Marilyn Manson ártatlan báránynak tűnik. '91-ben öngyilkos lett a zenekar énekese, a holttestre a banda gitárosa talált rá, aki előbb körbefotózta a hullát, és csak utána értesítette a hatóságokat. A gitárost Euronymusnak hívták, és onnan lehet ismerős a neve, hogy egy másik norvég (szinte egyszemélyes) zenekar, a Burzum alapítója, Varg Vikernes attól tartva, hogy Euronymus megakarja ölni, inkább ő maga ölte meg őt. Vikernes-t egyébként nem csak a gyilkosságért, hanem templomok felgyújtásáért is elítélték. 

A készítők a végén fel is tüntették, hogy a film szubjektív, ez azonban egy ekkora témánál megbocsátható. A legtöbb néző azonban sajnálhatja, hogy emiatt olyan zenészek megszólaltatása maradt el, amire még kíváncsi lett volna. (Nekem például kevésbé volt érdekes a Warpigs megszólaltatása, ám kíváncsi lettem volna mondjuk a Drugzone-ra - ez azonban már az én szubjektívitásom.)

Az biztos, hogy a BP Underground a rockzenével nagy fába vágta a fejszéjét, és az alkotók rengeteg munkát és időt öltek a témába. És bár nem lett teljesen átfogó, az biztos, hogy mindenkinek érdemes megnézni, akit érdekel a magyar rockzene - márcsak azért is, mert visszarepítheti pár évet a saját emlékeibe. 

Szólj hozzá!

Egy órán belül kétszer okozott balesetet a gyirmóti Fittipaldi

Tette mindezt ittasan, majd mindkétszer elhajtott a helyszínről. 

A vihar a szombathelyi villamos áramszedőjét sem kímélte

Balesetveszélyes lett a kiállított közlekedési emlék.

Kismarosiné Fekete Andrea lett Szombathely idei hétköznapi hőse

Sokat köszönhetnek a családok a Fészkelődő Gyerekkuckó megálmodójának.

Görbicz Anita tegnap Orbán Balázs mellett tűnt fel az Audiban

Ez annak összefüggésében különösen érdekes, hogy Orbán Viktor bejelentette, lecserélik Győr parlamenti képviselőjét.

Orbán Viktor szerint az Audi Győrben számíthat a magyar kormányra

Az új Q3 gyártásának startján tartott beszédet a miniszterelnök.

Utcára szabadul a művészet Szombathelyen!

Július 19-én jön az URBAn pARTy – Belvárosi UtcaFeszt.

Apja megölte, feldarabolta a fiát, aztán elásta Szombathelyen

25 éves bűnügyi rejtély végére került pont Szombathelyen.

Mosonmagyaróváron fogott dealert a DELTA

Drogot és porciózásra alkalmas tárgyat rejtett egy 46 éves férfi autója. 

Startol a Kékszalag

57. alkalommal versenyeznek a balatoni tókerülők.

Győr-Győrzámoly ad otthont a jet-ski Európa-bajnokság idei harmadik állomásának

Július 31. és augusztus 3. között rendezik meg a futamot.

Kirúgta Christian Hornert a Red Bull

Olyan szárnyakat adott neki a cég, amilyenre valószínűleg nem vágyott.

Ügyetlen cigicsempészt kapcsoltak le a pénzügyőrök Ácsnál

Az ukrán balek egy fekete takaró mögé rejtette a szajrét.

Így vigyél izgalmat a hálószobába

Az intim együttlét erősíti a bizalmi köteléket és erősebbé kovácsolja a párokat.

Parkoló autón "szambázott" Kőszegen egy férfi

A motorháztetőt és a szélvédőt is megtaposta, illetve a járművön végigfutott.