A ma reggeli adatok szerint több mint 2,53 millióan, azaz minden negyed ember az országban kapott oltást - jelentette be György István az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján.
„Messze előzzük az uniós átlagot, és a kétszer beoltottak száma is meghaladja az egymilliót. Ez az eredmény már járványügyileg is meghatározó, jobban bízhatunk benne, hogy az átoltottság növekedésével a járvány is visszaszorul, minden egyes oltással közelebb kerülünk hozzá és hogy visszatérjünk ahhoz, hogy visszatérjünk a normális kerékvágásba"
– tette hozzá az államtitkár.
Mint mondta, még 1,6 millió regisztrált vár az oltásra, azaz már 4,1 millió környékén jár a regisztráltak száma.
„Aki regisztrál az oltásra, az hamarosan sorra kerül"
– állította György István.
Elmondása szerint azokban a csoportokban, ahol megkapták a védőoltást, mint például az idősek és az egészségügyi dolgozók körében, radikálisan csökkent a fertőzöttek aránya
Eddig körülbelül 100 ezer pedagógus kapott oltást és ma újabb 100 ezer pedagógus, óvodai, bölcsödei dolgozó kap behívót jövő hétre. A pedagógusok egy részének második oltása az érettségik idejére, hétköznapra esik, ezt hétvégére ütemezik át az érettségik zavartalansága miatt, erre sms-ben kapnak tájékoztatást.
A ma érkezett Pfizer vakcinából 32 ezer adagra a háziorvosok szervezhetnek oltandókat, a többi mennyiség második körös oltásokra és a pedagógusok oltására megy.
Müller Cecília arról beszélt, hogy stagnálást észlel a járvány terjedésében. Az országos tisztifőorvos hozzátette, hogy valóban több fiatal kerül a brit mutáns miatt kórházba, mint annak megjelenése előtt, de hangsúlyozta, hogy a fiatalabb kórházba kerülők között is nagyon gyakori valamilyen krónikus betegség (ezek közül kiemelte a cukorbetegséget és a kóros elhízást).
Müller Cecília kitért arra is, hogy az Európai Gyógyszerügynökség még nem foglalt hivatalosan állást abban, hogy van-e összefüggés az AstraZeneca-vakcina és a vérrögképződés között. Azt mondta, a magyar hatóságok követik majd a gyógyszerügynökség ajánlását.
„A mai rekordhalálozás (311 fő) mögött adattorlódás húzódik meg, mert a húsvéti ünnepek alatt nem tudták pontosan jelenteni, a mai adat részben az ünnepekről feltorlódott adatokat tartalmazza"
– mondta el Müller Cecília.
A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy hamarosan tetőzhet a járvány, de még nagyon magasak a járványügyi adatok, és ez egy darabig még szerinte így is marad, ezért fokozott óvatosságot kér mindenkitől.
A sajtótájékoztatón egyetlen kérdést olvastak fel, a Pesti Srácokét, akik azt kérdezték, milyen gyógyszert lehet még szedni a favipiravir mellett, ha megbetegszünk.
„Kérdezzük a háziorvosunkat, egyébként meg a vitaminokból és az ibuprofenből nem lehet baj"
– felelte Müller.