Minden lépcsőházban van egy néni, aki a galambokat eteti

Nagy Donát 2021-03-31 18:16:45
A fertőzésveszély mellett az épületekben is komoly károkat okoznak a szárnyas patkányok.

Tutturú, tú, tutturú, tú!

- kukorékolás helyett erre ébredek reggelente egy város szélén lévő lakótelepen, és úgy érzem, tehetetlen vagyok a kelletlen ébresztővel szemben.

A galamb szó hallatán mindenki a városi terekre, a bérházakkal zsúfolt utcákra gondol; én magam is kergettem Sopron belvárosában a madarakat néhány éves koromban. A városközpontokban aztán elkezdtünk egyre jobban védekezni a galambok ellen, ennek viszont itt, a lakótelepen nyoma sincs; sőt!

A "minden lépcsőházban lakik egy tacskó" kijelentés mellett azt látom, hogy a "minden lépcsőházban van egy galambot etető néni" is simán megállja a helyét. A jelenség olyan szempontból érthető, hogy míg egy kertes házban mindig van mit csinálni, addig a panellakásban sokszor valóban nehéz feltalálnia magát az embernek; a tévézésnél pedig tényleg bármelyik opció jobb lehet.

A madáretetés természetesen lehet egy szép hobbi, és a díszes énekesmadarak élettel telibbé varázsolják a környezetet.

A galambok viszont csapatostul jelennek meg mindenhol, ahol élelmet vagy védett fészkelést remélnek. Természetüknél fogva pedig ha már egyszer beférkőztek valahová és megszokták a környezetet, akkor akár halálukig ott is maradnak. Az odaszokással azonban a környező falak és burkolatok halálra vannak ítélve, hiszen a galambok ürüléke akár végleges nyomot is hagyhat rajtuk. Sőt, ebben gyakran megtalálhatóak a cryptococcus gombanemzetség tagjai is, amik könnyedén megtelepszenek, majd belégzés útján fertőzést okozhatnak, mindezeket pedig a cipőnk talpán a lakásba is behordjuk.

Hogy a kakimennyiségekkel tisztában legyünk, nemrég a szombathelyi Víztorony felújításánál összesen 40 köbméter (!) galambürüléket hoztak le a felső szintekről.

Ez itt 4 köbméter galambürülék. Ennek tízszeresét kellett a munkálatok előtt elszállítani a Víztoronyból. Veszélyes hulladéknak minősül.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

De nem csupán a végtelen "guanó" a gond: ezzel együtt megjelenik annak elviselhetetlen szaga, másrészt ezt a környezetet a csótányok is előszeretettel válasszák élőhelyüknek ugyanúgy, mint az egyéb, kifejezetten galambokra specializálódott paraziták, a galambpoloska és a galambatka is.

A belvárosi részeken egyre gyakrabban alkalmaznak hálókat és tüskéket a védekezéshez. Ezek többnyire megakadályozzák a galambok beköltözését a zugokba, és nem engedik leszállni őket az épület peremére. Egy komplett szakma foglalkozik a galambok elleni védelem kiépítésével, hiszen a madarak egyből kiszúrják a hibákat, kihagyott felületeket, hálószakadásokat.

Persze a legjobb, ha eleve nem találnak könnyen hozzáférhető élelmet, így hamar tovább is állhatnak. Ezt szabotálja el, aki a lakókörnyezetében eteti a galambokat.

Mivel a SZOVA Zrt. nagy számú társasházban lát el teljeskörű közös képviseletet, úgy gondoltam, ezek között biztosan vannak galambproblémában érintett épületek is, és kíváncsi voltam az ő tapasztalatukra is.

A madarak távoltartására sajnos nincs tartós és hatékony megoldás és ahol nagy számú galamb fészkel, ott előidézhetnek kellemetlenségeket. Az állatok folyamatos ürítése esztétikai, de ami fontosabb, egészségügyi gondokat is okozhat, emellett pedig műszaki károk is előfordulhatnak a társasházakban. A tetőről az ereszbe kerülő nagy mennyiségű ürülék dugulást eredményezhet a csatornában, ami miatt akár be is ázhat az épület. Ezt a tető állandó takarításával lehet megelőzni, ez viszont komoly kiadásként jelentkezik a társasházak költségvetésében.

- írják levelükben, majd hozzáteszik:

Az általunk kezelt társasházaknak minden esetben javasoljuk, hogy a Szervezeti és Működési Szabályzatban (SZMSZ) rögzítsék, hogy madarat a lakóépületbe szoktatni nem szabad. Ez az előírás elsősorban a galambokra vonatkozik és ha valamelyest segít is a tiltás, végleges megoldást nem jelent.

A lakott házak mellett a lakatlanokba is szívesen fészkelnek a szárnyas károkozók. Tipikusan ilyen épület a szombathelyi Nagyszálló, ami évek óta áll magára hagyva. Nemrég levélben érdeklődtünk a Vas Megyei Kormányhivatalnál, hogy az egykori szálloda számíthat-e gócpontnak, betegségek terjedése szempontjából, de válasz nem érkezett a megkeresésünkre.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!