Mint arról mi is beszámoltunk, elindult a 8,5 milliárd forintról egyelőre még ismeretlen okból 21,3 milliárd forintra drágult győri vízi élménypark fejlesztése, és első lépésként több tucat fát vágtak ki a környéken. Ennek kapcsán keveredett vitába a Reflex Környezetvédő Egyesület képviseletében Lajtmann Csaba környezetvédő és Dézsi Csaba András polgármester, utóbbi szerint ugyanis főleg beteg fákat vágtak ki, minden fa helyett kettőt fognak ültetni, a környezetvédők pedig félretájékoztatják z embereket.
A Mérce.hun megjelent cikkében Lajtmann most arról írt:
hiába ültetünk el két kis facsemetét az egy kivágott helyett, a fiatal egyedek ökológiai szolgáltatásai csak évtizedek múlva pótolják majd a korábbi, idősebb fáét.
A környezetvédő kifejtette: a kivágott fák pótlására vonatkozó központi szabályozás egyébként nagyon rossz: lehetővé teszi, hogy egy ereje teljében lévő faóriást egy suhánggal pótoljunk, akár egy másik településen.
Lajtmann ezután rátért arra, hogy a közzétett látványterven egyébként több olyan facsoport is látható az egyszer majd megépülő vízi élményparkban, amit már kivágtak.
Ezt a cikkben egy ábrán be is mutatta.
Ugyanúgy kéne kezelni a zöldvagyont, mint az ingatlanvagyont
A környezetvédő szerint mindenkinek nyilvánvaló, hogy a város ingatlanvagyonát pontosan ismeri, időről-időre felbecsülteti egy önkormányzat, de „az még különlegességnek számít, hogy fáival kapcsolatban nyilvántartást vezessen, pedig határainktól nyugatra egyre több település online térképéről nem csak az ingatlanokról, hanem a település közterületeinek fáiról is pontos információkat szerezhetünk”.
Szerinte Győrben az elmúlt évben tényleg szemmel láthatóan több fát ültettek el, mint korábban. „De mikor azt kértük az önkormányzattól, hogy mutassa be a mérleget, hogy hány fát vágtak ki, és hányat ültettek el az elmúlt években, erről még sohasem kaptunk tájékoztatást” – írta Lajtmann, hozzátéve, hogy a kivágási szándékokról is csak utólag, vagy az utolsó pillanatban értesülnek. „Az önkormányzat honlapjának valamelyik aloldalán elrejtett információ elégtelen, a kivágásra ítélt fákon pedig nagyon ritkán jelennek meg a tájékoztató üzenetek” – írta.
Cikke végén – amit itt lehet teljes egészében elolvasni – egy jó példát is megemlített, mégpedig azt, hogy a győri Vásárcsarnok felújításakor a parkolólemeznél nem kivágtak, körbeépítettek egy tölgyfát.