Ahogy korábban már megírtuk, Szombathely 20 millió forintot nyert a Tisztítsuk meg Magyarországot! című program pályázatán. A város a maximális elnyerhető összeget kapta, Vas megyében csupán öt település kapott támogatást, melynek elsődleges célja az illegális szemétlerakók felszámolása. Januárban aztán el is kezdték az illegális hulladéklerakás szempontjából legrosszabb, legszennyezettebb területeken a szemét feltérképezését és elszállítását.
A mai napon a a 89-es elkerülő út mellett, a Prenor Kertészet mögött tartották a projekt záróeseményét. Horváth Soma (Éljen Szombathely!), a város alpolgármestere elmondta, hogy 11 helyszínen szüntették meg az illegális szeméthalmokat.
"Közel 40 ember, mintegy 60 órában 32 és fél tonnányi szemetet szállított el a 11 helyszínről"
– összegzett az alpolgármester, majd hozzátette, a szombathelyi közterület-felügyelet a jövőben fokozottan ellenőrzi ezeket a helyszíneket.
Horváth Soma a Vigyázzunk Együtt Szombathelyre! programra is kitért. Mint mondta, ahogy a járványhelyzet engedi, folytatni szeretnék a közösségi szemétszedést és a Fogadj örökbe egy parkot!-programot is.
Németh Ákos (Éljen Szombathely!), Szombathely fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért felelős tanácsnoka elmondta, az illegális hulladék azon túl, hogy nem túl esztétikus, azért is komoly probléma, mert különböző káros anyagok oldódnak ki belőle, ezzel szennyezve a talajt és a vizet. A tanácsnok felhívta a figyelmet arra tévhitre, miszerint az illegális hulladék lerakásáért nem lehet megbüntetni senkit. Az elmúlt egy évben tízes nagyságrendben indultak eljárások. 5 és 150 ezer forint közötti bírság, illetve egytől öt évig terjedő börtönbüntetés szabható ki illegális szemetelésért.
A városszéli illegális szemétkupacok létrehozóit azért is nehéz megérteni, mert a Körmendi úti hulladékudvaron ingyenesen leadható a háztartások körül kialakult, de nem kommunális hulladék – mondta Németh Ákos, majd hozzátette, második ütemre is pályáztak, ami lehetővé tenné térfigyelő kamerák telepítését az egyes hulladéklerakókhoz.
"Gumiabroncs, PET-palack, elektronikai hulladék"
– emelt ki párat az összegyűjtött szennyező anyagok közül Taoufik Roland, a SZOMHULL ügyvezető igazgatója, aki a lakosság segítségét is kérte, hogy a mostani, tisztább állapot fenn tudjon maradni.
A sajtótájékoztató végén Horváth Soma alpolgármester tisztázott egy olyan, az elmúlt időszakban többször felmerülő tévedést, amit sajtóhírekben is sokszor kevertek. A közterületi hulladékgyűjtést (szombathelyi közterületi zöldkukák, szelektív gyűjtők) az önkormányzat megrendelésére végzi el a szolgáltató, a lakóépületek előtti hulladék gyűjtése pedig a társasházkezelő vagy lakásszövetkezet és a hulladékgyűjtő cég közötti szerződés alapján jön létre. Ezen az önkormányzat nem tud változtatni, plusz ürítést csak a megrendelő, azaz a lakók/társasházkezelő/lakásszövetkezet tud kérni.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.