Közel egy hónapja, hogy beszámoltunk róla, hogy Artner Tamás távozik a győri Fehér Miklós Labdarúgó Akadémiáról. A korábban többek között a Szombathelyi Haladás kispadján is ülő tréner Győrben, mint szakmai igazgató dolgozott. A jelenleg feladatra váró szakemberrel beszélgettünk, amit a régi ismeretségünk okán tegeződve folytattunk le.
- Mikor kerültél a győri Akadémiára, mi volt a feladat, amit elvállaltál, ami a kihívást jelentette?
- 2019. szeptemberében kerültem oda, mint az Akadémia Szakmai Igazgatója. Én feleltem a szakmai munkáért. Előtte végeztem el a belga Double Pass által felügyelt Akadémia Igazgatói képzést az MLSZ-ben. Ez a kurzus annyira rendszerbe tette azt a tudást és tapasztalatot a fejemben, amit eddigi pályafutásom alatt szereztem, hogy óriási motivációt éreztem a gyakorlati megvalósítás irányában.
- Hogyan haladt a szakmai munka felépítése?
- Az akadémiának volt egy jól felépített futballfilozófiája, csapatainak pedig egy kialakult stílusa. Ehhez igazodva láttunk neki egy kicsit más szakmai program kialakításának. A lényege az volt, hogy a képzés középpontjában a játékosok egyéni fejlesztése álljon. Olyan játékosok kellenek, akik tudnak csapatban játszani. Átalakítottuk a heti periodizációt. A játékosoknak a hét minden napján abban a pozícióban kellett edzeni amiben a hétvégi bajnoki mérkőzésen szerepeltek. Így építettük fel az egyéni képzéseket, posztképzéseket, csapatrész edzéseket, valamint a csapat edzéseket is. Látványosan javultak a játékosok teljesítményei, valamint ezáltal csapataink eredményei is.
- Hogy érzed mi volt a legnagyobb eredmény az irányításod alatt?
- Sok ilyen volt: Az EMMI-s támogatásnak köszönhetően felépítettük az akadémia szakmai részlegeit. Ez hatalmas munka volt. Rengeteg akadémista bemutatkozott a felnőtt csapatban. Elindítottuk a második csapatot. Értékesítettünk játékosokat országon belül és külföldre is. Rengeteg játékosunk kapott meghívót a korosztályos válogatottakba. Megállítottuk tehetséges játékosaink elvándorlását. Közel 30 játékost igazoltunk az akadémiára. Megnyertük az U19-es bajnokságot, Ifi BL-be jutott a csapat. Az U17 kivételével minden együttes az első 5-ben telelt. Elindítottuk a Tálent programot. Tehetségek felfelé áramoltatása.
- Az utóbbi időben átalakult az akadémiák finanszírozása, ennek volt valami kihatása a szakmai munkára?
- Óriási hatása volt. Elkezdhettünk team munkában dolgozni. Egy edzésen 5-6 edző foglalkozott a játékosokkal. Objektívebbé tudtuk tenni a mindennapi munkát (mérések, videóelemzések stb). Jobb lett az infrastruktúra, az étkezés, orvosi háttér. A játékosok abszolút profi körülmények között dolgozhattak.
- Mi vezetett a váltáshoz?
A vezetés külföldi szakemberben gondolkodott.
- Mit csinálsz most?
- Pihenek és képzem magam, várok a következő feladatra.
- Mik a terveid?
- Mindenképpen a futballban szeretnék dolgozni. Olyan helyen, ahol hosszú távon lehet alkotni utánpótlás vagy felnőtt szinten. Talán a kettőt egybekötve, mert ehhez értek igazán. Most nézegetem a régi csapataimat.10 szezont kezdtem felnőtt szinten a nyári felkészüléstől és mindig a felsőházban végeztünk. 6-szor vettem át csapatot szezon közben és csak egyszer nem léptünk előre a tabellán. Mindig tudatosan építettük be a fiatalokat a felnőtt csapataimba.