A múlt héten írtunk róla, hogy Illés Károly, a szombathelyi Fidesz városi elnöke, a párt frakcióvezetője lakást szerzett abban az Arany-patak melletti társasházban, aminek igazából fel sem szabadott volna épülnie. A ház ugyanis egy olyan területen van, ahol korábban egy piac működött. Az ingatlant megvették, majd a fideszes városvezetés alatt a területet egy mozdulattal sorolták át. Kereskedelmi, szolgáltató gazdasági területből vegyes besorolású területté minősítették át az Aranypatak utca és Liget utca által közrefogott tömbterületet.
A szombathelyi fideszes városvezetés átsorolta a területet, megpróbálta lezárni a hidat, most pedig a korábbi alpolgármester, Illés Károly lakást vett az így elkészült luxus társasházban
2018. szeptember 6-án zárták le Szombathelyen az Arany-patak fahídját. A híd lezárására akkor azért volt szükség, mert a szakértői vélemény megállapította, hogy azon közlekedni életveszélyes - legalábbis akkor Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester ezt mondta. Aztán még ez év október 31-én mégis megnyitották, mert kiderült, hogy a híd mégsem életveszélyes.
Az ügyet 2016. április 18-án a Lendvai Ferenc (Fidesz-KDNP) által elnökölt Gazdasági és Városstratégiai Bizottság tárgyalta. Különösebb vita nem is volt az előterjesztésről, aminek felelőse többek között
Illés Károly volt.
A bizottsági jegyzőkönyv szerint összesen két mondat hangzott el az átsorolással kapcsolatban.
Bizottsági tag: Aranypatak út - Liget út lakópark fog épülni?
Kuslits Tibor (akkori városi főépítész): Tulajdonosi kérés volt, hogy lakópark épüljön.
Ez már csak azért is furcsa, mert a terület a Sportliget és a Csónakázó-tó mellett fekszik. A fideszes városvezetés pedig nem egyszer hivatkozott arra, hogy Szombathely ezen része egy pihenést szolgáló, rekreációs rész, de most, hogy be akarták építeni senki sem ágált ellene.
A határozati javaslat 15 igen, 1 nem, és 1 tartózkodással suhant át.
A bizottsági ülésen egyébként maga Illés is részt vett, erről tanúskodik a jelenléti íven található aláírása.
Korábbi cikkünkben hosszasan írtunk, hogy a társasház környékén mi minden történt, amivel a városvezetők megpróbáltak nyugalmat teremteni. Még az is szóba került, hogy elterelik innen a forgalmat és egy teljesen új hidat építenének a háztól nagyjából 100 méterre. De azzal is megpróbálkoztak, hogy lezárják a társasház melletti fahidat. Ebben az esetben a fideszes városvezetés egy olyan szakvéleményre hivatkozott, ami mint utóbb kiderült, nem is létezett.
Ebben a luxus társasházban lett lakása Szombathely korábbi alpolgármesterének.
Csakhogy Illésnek, a vagyonnyilatkozata szerint még csak állása sincs. Bevételeit képviselői, bizottsági tagi és frakcióvezetői tiszteletdíja (bruttó 525 ezer forint), a Szombnathelyi Erdészeti Zrt. felügyelőbizottsági tagságáért járó tiszteletdíj (bruttó 200 ezer forint) és egy kiadott albérelt után járó bérleti díj (bruttó 200 ezer forint) teszi ki.
De bejelentett 8 órás állása nincsen a fideszes politikusnak.
Ami ennél is megdöbbentőbb, hogy Illés vagyonnyilatkozata szerint, nem kellett kölcsönt felvennie a frissen vásárolt lakáshoz. A nyilatkozatban ugyanis mindössze egy 954 ezer 746 forintnyi lízing van feltüntetve, mint tartozás. Eszerint Illés úgy szerzett fele részt egy becslésünk szerint 20-25 millió forintos lakásban, hogy még csak hitelt sem kellett felvennie.
Előző cikkünk előtt és most is kerestük Illést, aki eddig nem válaszolt az általunk feltett kérdésekre, amik egyébként ezek voltak:
A 2021-ben közzétett vagyonnyilatkozatában egy 50 négyzetméteres lakást is feltüntetett, amit az adatok szerint 2020-ban vásárolt és fele tulajdona, illetve a haszonélvezeti joga is az Öné.
- Ez az a lakás, ami a Liget utcában nemrég véglegesen elkészült és átadott társasházban található?
- Amennyiben igen, úgy mikor döntötte el, hogy lakást fog vásárolni az épületben?
- Életvitelszerűen lakik ebben az ingatlanban?
- Amennyiben igen, úgy tapasztalta esetleg, hogy az Arany-patak hídján áthaladó forgalom zavaró lenne?
- Vagyonnyilatkozatában adás-vétel szerepel a lakás megszerzésének jogcíme mellett. Mennyit fizetett a lakásért? Piaci áron vásárolta, vagy a terület átsorolásért cserébe jelképes összegért vehette meg azt az építtetőtől?
Várjuk Illés Károly válaszait!