Még augusztusban néztük meg tüzetesebben a Bucsu határátkelőhelyet, amit a szombathelyiek szeretettel használnak az Ausztriába történő átkeléshez - már amikor éppen nincsen pandémia.
Egy pusztulat a Bucsu Határátkelő
Lógó vezetékekkel, rozsdás fémhulladékkel és betört ablakokkal találkoznak azok, akik a Bucsunál lépik át a magyar-osztrák határt. A tető, ami egykor az esőtől és hótól védte a határon átutazókat, amíg azok útiokmányaikat felmutatták vagy éppen a vámot intézték, most méteres gaz nő. Magyarország 2004.
Akkori tapasztalataink szerint az ingatlanok nagyon romosak, kifosztották őket, a lógó vezetékek pedig balesetveszélyesek is lehetnek. Mindez azért borzasztóan kontrasztos, mert a határ másik oldalán teljesen rendezett állapotok uralkodnak. Ilyenkor szokott jönni a felismerés: Igen, így is lehet(ne).
Nyár végén próbáltuk megtudakolni, hogy van-e remény az épületek, és úgy az egész határátkelő rendbetételére, vagy elbontására. A kérdés azért is időszerű, mert hiába az egykoron működő épület és infrastruktúra, a határon jelenleg szolgálatot teljesítő rendőröknek marad a konténervécé, az autóban üldögélés járó motornál, és egy építkezési konténer.
Az ingatlanok jelenleg is a Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonában állnak, így anno őket kérdeztük meg, mikor dől el valójában a határállomások sorsa.
Továbbra sem tudni, mi lesz a határállomások sorsa
Alig több, mint egy hete jártunk legutóbb a Bucsu Határátkelőhelynél. Akkor azt írtuk, hogy "lógó vezetékekkel, rozsdás fémhulladékkel és betört ablakokkal találkoznak azok, akik a Bucsunál lépik át a magyar-osztrák határt". Lógó vezetékekkel, rozsdás fémhulladékkel és betört ablakokkal találkoznak azok, akik a Bucsunál lépik át a magyar-osztrák határt.
Az MNV válaszában azt írta, hogy
Az érintett ingatlanok a kormányzati döntések értelmében rövidesen a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vagyonkezelésébe kerülnek, így azok jövőbeli hasznosítása már nem az MNV Zrt. részéről valósul meg.
A Magyar Közút viszont akkor még nem tudott konkrétumokat írni, hiszen levelük szerint
A kérdéses határátkelők jelenleg még a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagyonkezelésében vannak. További hasznosításukról így társaságunk csak a későbbiekben adhat majd részletesebb, pontos tájékoztatást.
Most, fél év elteltével ismét rákérdeztünk, lehet-e tudni valamit az épületekről. Azt egyébként meg kell jegyezni, hogy a Magyar Közút egyike azon állami cégeknek, akik nagyon hamar válaszolnak a kérdéseinkre - ezzel megkönnyítve mindannyiunk tájékozódását.
A kérdéses határátkelők továbbra is a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagyonkezelésében vannak, várhatóan 2021 elő félévében kerülhetnek át társaságunkhoz. Bajánsenye, Rábafüzes, Bucsu, Bozsok és Kőszeg határátkelők akadálymentesítésének tervezéséhez múlt héten elkezdődtek a geodéziai felmérések, a tervek várhatóan az év végére készülnek el.
- írják friss válaszukban.
Azaz valamelyest megkönnyítik majd az áthaladást a két ország között, de persze ehhez majd az is kelleni fog, hogy megszűnjön a határellenőrzés mind a koronavírus, mind a "migrációs veszély" miatt.